https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/island-kvuli-obavam-z-vybuchu-sopky-vyhlasil-stav-nouze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Island kvůli obavám z výbuchu sopky vyhlásil stav nouze a evakuoval 3000 lidí

11.11.2023 21:10 | REYKJAVÍK (ČTK)
Island je jedním z vulkanicky nejaktivnějších regionů na světě. Nachází se zde přibližně 30 aktivních vulkanických lokalit.
Island je jedním z vulkanicky nejaktivnějších regionů na světě. Nachází se zde přibližně 30 aktivních vulkanických lokalit.
Islandské úřady dnes preventivně evakuovaly 3000 obyvatel města Grindavík na jihozápadě země poté, co série zemětřesení vyvolala obavy z erupce sopky. Informovala o tom agentura Reuters.
 

Islandský meteorologický úřad (IMO) vyjádřil obavy, že se pod zemí nachází velké množství magmatu, které by se mohlo dostat na povrch. "Domnívám se, že erupci můžeme očekávat zanedlouho, za pár hodin či dní. Pravděpodobnost erupce značně stoupla," prohlásil vulkanolog Thorvaldur Thórdarson z Islandské univerzity ve státním rozhlase.

V okolí sopky Fagradalsfjall na poloostrově Reykjanes byly v posledních týdnech registrovány tisíce otřesů. Ve čtvrtek úřady kvůli zvýšené seismické aktivitě v oblasti uzavřely geotermální lázně Modrá laguna, které jsou největší turistickou atrakcí země. Od konce října bylo na jihozápadě Islandu zaznamenáno více než 20 000 otřesů.

Islandský úřad pro civilní ochranu uvedl, že magmatický tunel, který se v současnosti tvoří, by mohl dosáhnout do Grindavíku. Vyzval proto obyvatele, aby rybářský přístav opustili.

IMO v pátečním prohlášení uvedl, že se výrazně změnila seismická aktivita a otřesy se během dne přesunuly směrem ke Grindavíku. Magma se pravděpodobně rozšířilo pod město a není možné přesně určit, zda a kde se může vynořit.

Island je jedním z vulkanicky nejaktivnějších regionů na světě. Nachází se zde přibližně 30 aktivních vulkanických lokalit.

Výbuchy sopky na poloostrově Reykjanes, který leží jihozápadně od metropole Reykjavíku, byly zaznamenány v letech 2021, 2022 a letos v létě. Ve všech případech jim předcházely delší série zemětřesení. Pří žádné z těchto erupcí nebyly ohroženy obydlené oblasti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pk

pepa knotek

12.11.2023 21:16
Tak ekoalarmisti a co teď ? Vyfoukne to do povětří tolik CO2, že veškeré úsilí v boji se sodovkovým plynem přijde vniveč.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist