https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/italsky-soud-opet-odmitl-narizeni-utratit-medvedici-ktera-zabila-bezce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Italský soud opět odmítl nařízení utratit medvědici, která zabila běžce

3.5.2023 01:04 (ČTK)
Medvědi se vrátili v Tridentsku do volné přírody na konci 90. let minulého století v rámci programu financovaného z evropských fondů. Do hor byla vypuštěna desítka medvědů ze Slovinska. Medvědice Jj4 patří do druhé generace nových tridentských medvědů. Ilustrační foto
Medvědi se vrátili v Tridentsku do volné přírody na konci 90. let minulého století v rámci programu financovaného z evropských fondů. Do hor byla vypuštěna desítka medvědů ze Slovinska. Medvědice Jj4 patří do druhé generace nových tridentských medvědů. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Úřady italské provincie Tridentsko znovu neuspěly ve snaze utratit medvědici, která na začátku dubna zabila v lese 26letého běžce. Informovala o tom agentura ANSA. Soud úřední nařízení odmítl, označil ale za přípustné, aby se medvědice už nevracela do přírody a byla převezena do některého z útulků pro divokou zvěř.
 

Soud v Tridentu (Trento) pozastavil platnost už druhého výnosu, kterým provincie nařizovala utratit medvědici označovanou zkratkou Jj4. Stalo se tak na žádost organizací na ochranu práv zvířat. Platnost prvního výnosu, který úřady vydaly ještě před polapením medvědice, soud rovněž pozastavil.

Úřady v nařízení o utracení argumentovaly nedostatečnou kapacitou místního útulku pro divokou zvěř, podle soudu to ale není dostatečný důvod. Soud dodal, že úřady měly dost času, aby kapacitu nechaly navýšit. V rozhodnutí také stojí, že je naopak přijatelný převoz medvědice do jiného zařízení, a to včetně těch v zahraničí. Poukázal na případ dvou dalších medvědů s "problematickým chováním", které si vzala zařízení v Německu a Maďarsku.

Podle analýz DNA medvědice Jj4 zabila 26letého muže, který si byl na začátku dubna zaběhat v lese. Podle ekologů se jednalo o první smrt člověka, kterou zavinil medvěd, za posledních 150 let.

Horlivým zastáncem utracení problematických medvědů je pravicový šéf provincie Tridentsko Maurizio Fugatti, podle kterého se tyto velké šelmy v místních horách přemnožily. Naznačil, že by chtěl dosáhnout odvozu či odstřelu zhruba 70 ze 120 medvědů, kteří v oblasti se silným odvětím cestovního ruchu žijí.

Medvědi se vrátili v Tridentsku do volné přírody na konci 90. let minulého století v rámci programu financovaného z evropských fondů. Do hor byla vypuštěna desítka medvědů ze Slovinska. Medvědice Jj4 patří do druhé generace nových tridentských medvědů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.5.2023 07:00
To má být rychle utracena "pro výstrahu" ostatním medvědům? Časem se pozná, jestli je přirozeně agresivní, nebo jednala ve strachu o medvíďata. Napadený možná přeslechl varovné projevy (dnes běžně běhají se sluchátky), nebo se pohyboval v nepřehledném terénu (mezi křovisky). Nicméně souhlas s tím, že tamní populaci by bylo vhodné naředit, či spíše rozptýlit do nových, vhodných lokalit. A také je třeba civilistům vysvětlovat, jak se chovat v lese, že to není to samé, jak běhání po parku.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist