https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-pyrenejich-loni-zilo-83-medvedu-hnedych-jejich-populace-se-rozrusta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Pyrenejích loni žilo 83 medvědů hnědých, jejich populace se rozrůstá

2.4.2024 19:03 (ČTK)
Medvěd hnědý v Pyrenejích ve Francii.
Medvěd hnědý v Pyrenejích ve Francii.
Populace medvědů hnědých v Pyrenejích na pomezí Francie a Španělska se úspěšně rozrůstá. Loni jich tam vědci napočítali 83, o rok dříve jich v pohoří žilo jen 76, uvedl Francouzský úřad pro biodiverzitu (OFB).
 

V 90. letech byl tento druh kriticky ohrožen a v Pyrenejích zbývala jen hrstka jedinců. Ve snaze o obnovení populace tam byli převezeni medvědi hnědí ze Slovinska a ti se začali rozmnožovat. Na jejich stále patrnější přítomnost si ale stěžují chovatelé skotu a ovcí, protože v letních měsících jim medvědi decimují stáda na horských pastvinách.

Odhad počtu medvědů v Pyrenejích je výsledkem spolupráce OFB a několika specializovaných asociací. Odborníci zkoumají nalezené vzorky chlupů, exkrementů a fotografie a videa pořízená pomocí fotopastí. Většina pozorovaných medvědů je na území Francie, několik se jich ale pohybovalo v Andoře a ve španělských regionech Katalánsko, Aragonie a Navarra.

Medvědi v Pyrenejích loni napadli 552 hospodářských zvířat, což byl pokles počtu útoků o sedm procent. Sami pozorovatelé ale přiznávají, že je údaj nejspíš podhodnocený, neboť ne všechny mršiny se najdou dost rychle na to, aby se dalo určit, kdo je zabil.

Mezi biology v souvislosti s medvědy v Pyrenejích panují zásadní obavy kvůli jejich pokrevní příbuznosti. Současná populace je z velké části potomstvem dvou samic, Hellby a Hvaly. Na mužské straně medvědího rodokmenu je to ještě horší, otcem 85 procent medvíďat narozených po roce 1996 je samec Pyros. Biologové tak po úřadech žádají, aby do oblasti přivezly "novou krev".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.4.2024 19:05
I z tak úzké genetické základny vzejde životaschopná populace. Jak říkají klasici - příroda je úžasná laboratoř. A jinak - co jsou Pyreneje vedle okr. L. Mikuláš:-)
Odpovědět
Sl

Slovan

3.4.2024 09:05
Bylo by skvělé, pokud by se podařilo zvýšit tu genetickou rozmanitost novými zvířaty. Jinak paráda!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist