Jak příroda „zvládne“ klimatickou změnu? Vědci zatím tápou
Již nyní je zřejmé, že i mírně narůstající teploty nutí mnohé druhy posouvat své „domovy“ do chladnějších a vyšších poloh. Jak však studie konstatuje, odhadnout, kteří živočichové a které rostliny to „zvládnou“ dostatečně rychle, je zatím nesmírně obtížné.
Vědci se zaměřili na zhruba 400 druhů ptáků, savců, hmyzu i rostlin, u nichž byly již v uplynulých desítkách let pozorovány změny geografického rozšíření v důsledku narůstajících teplot. V oblasti Severní Ameriky se to týkalo například hýla mexického, orla bělohlavého, kalifornských myší, rejsků a čipmanků, v Evropě různých druhů vážek, alpských trav a rostlin.
Z výzkumů se ovšem nepodařilo vyčíst žádné jasné pravidlo či náznak toho, co by mohlo do budoucna napovědět, jak snadno či obtížně se budou zvířata a rostliny schopny přizpůsobovat rostoucím teplotám. Jisté je jen to, že některé druhy jsou schopny migrovat a posouvat svá „teritoria“ výrazně rychleji a lépe, než druhy jiné.
„Někdo je rychlý, někdo ne...“
„Některé druhy jsou schopny opravdu rychlé reakce, jiné vypadají, jako by nebyly schopny reagovat vůbec,“ říká Amy Angert, hlavní autorka studie působící jako bioložka v Coloardo State University. Zdůrazňuje, že další výzkumy jsou zcela zásadní – právě kvůli tomu, aby se podařilo odhalit určité zákonitosti. „Ty druhy, které nejsou schopny změnit oblast svého rozšíření, si v budoucnu zaslouží naši větší pozornost a ochranu,“ dodává další z autorů, Sarah Gilmand z kalifornské Claremont McKenna College.
Vědci například zkoumají, zda je možné odhalit nějaké souvislosti mezi schopností adaptovat se a velikostí těla zvířete, typem potravy či délkou života.
Jednou z pracovních hypotéz, s níž je dle vědců zřejmě možné počítat, je, že lépe se budou schopny adaptovat například ta zvířata, která jsou schopna nejrychleji se rozmnožovat a nejsou náročná na speciální potravu či typ prostředí, které obývají.
„Pro různé skupiny jsme objevili více faktorů, které ovlivňují schopnost změnit oblast svého rozšíření, avšak nic, co by se dalo označit za univerzální pravidlo,“ říká Angert.
Zároveň je zřejmé, že na to, jak nakonec adaptace dopadne, budou mít vliv i další faktory. Například, konstatují autoři, ty druhy, které již nyní žijí ve vysokých horách či oblastech blízkých pólům, prostě „nebudou mít kam jít“.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Asi to ty druhy zvládnou, - 17. 5. 2011 - ŠafaříkANO. Vyjádřil jste to naprosto přesně. V dnešní době těm samozvaným "ochráncům" ANI NEJDE TAK O OCHRANU PŘÍRODY, JAKO JDE PŘEDEVŠÍM O TY GRANTY spojené s velmi neprůhlednými závěry, záměry i startovacím skutečným stavem a nakonec i naprosto mlhavou, či spíše pochybnou účelností celých projektů. A to vše ještě za nehorázné sumy, jež jsou spíše výsměchem všem slušným daňovým poplatníkům. Ale o tom to vlastně i celé je.A vzpomeňte si, kolik nevole zde sklidila za svou aktuální kritiku nedávno třeba pí. Marková. Ale myslím, že i přes to všechno, jsou to u nás ještě celkem "malé ryby". To na sousedním Slovensku to místní projektoví "obchodníci s děštěm" rozjeli v neporovnatelně mnohem větším stylu. Přečtěte si následnou diskusi, abyste věděli, jak se v EU rozhazují i naše daně: http://www.changenet.sk/?section=spr&x=494284&cat=375395#570530 http://www.changenet.sk/?section=spr&x=569829&cat=14673 Samozřejmě, že i v těchto případech platí stará lidová moudrost, že "RYBA SMRDÍ OD HLAVY". |