Japonsko se stává globální tržnicí v obchodu s ohroženými druhy

Japonská legislativa jen minimálně reguluje dovoz a chov nepůvodních druhů. V podstatě cílí jen na ty, které jsou uvedeny v první příloze Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Tedy zhruba 931 ikonických a bezprostředním vyhynutím ohrožených druhů. Například goril, pand velkých, mořských želv. Dalších zhruba 8,7 milionů druhů už ale kontrolní orgány s takovým důrazem nesledují a na jejich chov příliš nedohlíží. Měl by to být problém? TRAFFIC se toho obává.
Poté, co se exotická zvířata, například z Thajska, Číny, Indonésie nebo Hongkongu (ale také Jihoafrické republiky nebo Austrálie), dostanou do osobního držení chovatelů z Japonska, získají tím naprosto legální statut chovaného zvířete. Jejich původ se dál nezkoumá. A jako „čisté“ je pak řádově menší problém je znovu vyvézt nebo odprodat do jiné země. „Ohrožené druhy zvířat jsou tu legalizovány a zpřístupněny dalšímu vývozu, což vede k nárůstu obchodu s neblahými důsledky pro jejich přírodní populace,“ píše TRAFFIC.
Nepůvodní druhy, ve své domovině často navíc ohrožené, mohou zvyšovat rizika přenosu onemocnění na člověka. A také narušovat stabilitu populací druhů žijících v Japonsku. Pořízení krajt, outloňů, sov anebo nejrůznějších druhů ještěrů je tu přitom velmi snadné, chovatelé z Ósaky nebo Tokia pohotově reagují na poptávku.
TRAFFIC také argumentuje vzrůstající frekvencí zákroků, při nichž jsou v odbavovacích halách letišť zadržovány pašovaná zvířata, které prý odkrývají pomyslnou „špičku ledovce“. Za poslední dekádu to bylo 28 případů, při nichž bylo zajištěno dohromady 1207 živočichů. I když jsou zde za pašování zvířat vysoké pokuty a trestní postihy (dosud byli pravomocně odsouzeni jen tři lidé), Japonsko se prý stává novou mezinárodní „pračkou“ obchodu s ohroženými živočichy, a zdejší pašeráci a překupníci se rychle profesionalizují.
reklama
Dále čtěte |


