Pro větší využívání užitkové vody je třeba definovat parametry její nezávadnosti, uvedla aliance Šance pro budovy Aktualizováno a opraveno
"Díky ujasnění pravidel budou stavebníci vědět, jaké parametry má užitková voda splňovat, pokud ji chtějí ve své budově využívat k zalévání, splachování nebo například praní. Ministerstvo zdravotnictví by nyní mělo připravit vyhlášku s kvalitativními parametry, na základě kterých se bude pomocí odběrů a rozborů prokazovat, že upravená srážková a šedá voda je zdravotně nezávadná a nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví," uvedl Holub.
Česko má podle Holuba velký potenciál pro úsporu vody v budovách. Jako příklad bytových domů s recyklací šedých vod uvedl projekt Botanica K v pražských Jinonicích nebo rekonstrukce panelového domu v Jiříkově. Systémy na recyklaci šedé vody využívají také některé hotely, například Mosaic House v Praze, Bouda v Malé Úpě nebo Galant v Mikulově.
Nejvíce těchto systémů bylo zavedeno v rodinných domech, kde není třeba žádat o povolení hygieniky. "Podstatná část těchto projektů byla podpořena z takzvané malé Dešťovky, tedy Národního programu Životní prostředí. Od doby jejího vyhlášení v září 2017 jsme do dnešního dne přijali na 10 500 žádostí v celkovém objemu dotační podpory ze strany státu za zhruba 425 milionů korun," doplnil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Loni v prosinci prezident Miloš Zeman podepsal novelu vodního zákona, která obecně podporuje snazší využití šedé vody v budovách. Pokud se hygienicky upraví, je možné ji využívat pro splachování, úklid nebo třeba mytí aut.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
vaber
15.6.2021 08:33ale my potřebujeme hlavně nešpinit vodu a ne si vyrábět hodně špinavou vodu