Jedenáct let od havárie ve Fukušimě

Mezinárodní recenze na TripAdvisor nešetří plným hodnocením, nadšení výletníci při popisu svých zkušeností z návštěvy hovoří současně o poučném a mentálně hluboce stimulujícím zážitku. Společnosti jako Japan Wonder Travel, Fukushima Tour, Real Fukushima, Tohoku-tour si na nedostatek senzacechtivých zákazníků stěžovat opravdu nemohou. A pro koho se náhodou nenajde místo v mikrobusu, projíždějícím se místem nedávné havárie, ten může zavítat do muzea-památníku nukleární katastrofy ve Futaba. Garantují tu, že troj-jazyčný výklad, interaktivní audio-vizuální prezentace a bezpočet exponátů přímo z místa nehody vás přiblíží kritickým okamžikům 11. března roku 2011. A co že se to tehdy vlastně stalo?
Zemětřesení přineslo zkázu
Nehoda, která se zapsala do dějin novověku jako „největší jaderná havárie od výbuchu v Černobylu“, byla nastartována mohutným zemětřesením Tōhoku. V prvních vteřinách předcházejících katastrofě šlo všechno podle havarijních plánů: přístroje, detekující seismickou činnost, spustily poplach a došlo na zahájení procesu automatického odstavení reaktorů. Stejný proces probíhal souběžně i ve třech dalších japonských jaderných elektrárnách. Ve Fukušimě I. ale do tohoto procesu vstoupil rozsáhlý výpadek elektrické sítě. Naštěstí tu byla potřebná záloha, v podobě diesel-agregátů, které nezbytnou dodávku procesní elektřiny zastoupily. Klíčovou funkcí pro bezpečnost odstavené jaderné elektrárny byla v daný moment cirkulace chladiva kolem jádra reaktorů, které odvádělo odpadní teplo po štěpných reakcích a bránilo přehřívání.
Až potud všechno v pořádku. Jenže ono zemětřesení také kromě otřesů o síle 8,9 na Richterově škále - mimochodem nejsilnější za celou historii měření síly otřesů v celém Japonsku - vyprodukovalo rovněž mohutnou vlnu tsunami. Vlnu, která v extrémech dosáhla výšky 40 metrů, a pronikla 10 kilometrů do vnitrozemí ostrova. U pobřeží Ōkuma, kde jaderná elektrárna stojí, měla tato lavina vody na výšku „jen“ 14 metrů. Ale i to s přehledem stačilo na to, aby došlo k zaplavení spodních pater reaktorů, k vypnutí nouzových generátorů a úplnému zastavení chladicího systému. Došlo k poškození tlakových nádob reaktorů, k tavení jádra. Při obnažení paliva vznikal vodík, který byl příčinou tří po sobě jdoucích explozí. Ty vedly k rozsáhlé kontaminaci uvnitř areálu, a následně i k úniku a rozptýlení štěpných produktů do okolí.
Dalo se to čekat
Nepříliš podrobný popis této zásadní havárie se vejde do jednoho odstavce a jde to ještě zúžit. V roce 2011 se konečně ukázalo, jak velkou chybou je stavět jaderné elektrárny na pobřeží ostrova, který má předlouhou minulost ničivých zemětřesení a tsunami, a nebrat tato zřejmá rizika v potaz. V březnu 2011 se potvrdily prakticky všechny obavy, které rezonovaly předchozími bezpečnostními zprávami o fukušimské jaderné elektrárně už do roku 1967. Společnost TEPCO, provozovatel Fukušima I., na ně nikdy příliš nebrala zřetel. Následné hloubkové šetření parlamentní komise pak kriticky potvrdilo, že katastrofu nezavinila ani tak přílivová vlna tsunami, jako sám člověk. Přesněji: „Šlo o havárii způsobenou člověkem. Bylo ji možné předvídat a měla být předvídána. Dalo se jí zabránit a mělo se jí zabránit.“
V následujících měsících pak Fukušima I. způsobí zemětřesení v celosvětové energetice, protože v kontextu japonské havárie bude přepisována energetická politika desítek zemí. Tyto dodatečné otřesy už utichly, a jaderné elektrárny dnes zajišťují větší výkon než před havárií z roku 2011. Skoro to vypadá, že se dnes už na 156 000 vystěhovaných obyvatel z dvacetikilometrového okruhu kolem Fukušimy, na škody ve výši desítek miliard dolarů, na obří ekologickou havárii a následky spojené s vypouštěním „těžké vody“ zpět do moře vzpomíná jen v muzeu a během výletů, organizovaných zážitkovými agenturami. Běh světa okolo nás se zrychluje s každým dnem, a také rychleji zapomínáme.
Dnes je to 11 let, kdy o sobě v 14:46 japonského času dalo vědět zemětřesní Tōhoku a s ním i ničivá vlna tsunami. Probuzené síly Země, které nám připomněly, že ne vždy máme všechno pod kontrolou. A že bychom si s bezpečností maximálně užitečných, ale taky potenciálně velmi nebezpečných zdrojů čisté energie, neměli lehkovážně zahrávat. Protože když tak učiníme, může se nám pro lepší pochopení lekce z Fukušima I. kdekoliv zopakovat.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Emil Novák
11.3.2022 07:42vaber
11.3.2022 09:16o tom ,že by bez výbuchu vodíku, zůstala radiace uzavřená v konteinmentu silně pochybuji,
jaké tam byly teploty asi nikdo neví a když se roztavilo palivo zřejme se roztavil reakor nebo i díky přetlaku mohl prasknout ,
pokud porušení kontejmentu způsobil výbuch vodíku, je názorně vidět ,že vodík není žádné ideální palivo ,
z hlediska ekologie ano ,ale z hlediska bezpečnosti je velmi rizikový
Emil Novák
11.3.2022 09:39 Reaguje na vabervaber
11.3.2022 09:51 Reaguje na Emil Novákale nevím jak řízeně snižovali tlak, myslím, že tlak rostl velice rychle a měli málo času a možná jim v tom bránila i voda co zaplavila elektrárnu ,
Japonci taky rádi zapírají a vykrucují se
Jiří Svoboda
11.3.2022 16:18Po zemětřesení bylo vše podle plánu a čerpadla napájená dieselagregáty v suterénu chladila odstavené reaktory produkující zbytkové teplo. Pak ale přišla po více jak 1 hodině očekávaná 14m vlna tsunami a zaplavila místnost s dieselagregáty. Proč? Možná nebyl zavřený poklop a voda zaplavila místnost s dieseladregáty. Možná bylo rozumné naprojektovat umístění dieselagregátů ve výšce 30 m nad hladinou. Možná stačilo vyvést kabel k čerpadlům do této výšky a moci tam napojit externí zdroj dopravený vrtulníkem. Času na to bylo několik dní...
Tady byly zanedbány zcela základní pravidla jaderné bezpečnosti a drasticky se projevila totální improvizační a projekční neschopnost Japonců.
V tomto článku je Fukušima, zaplať pánbůh, aspoň trochu presentována jako lidské selhání. Správně ale měla být prezentována jako zcela neomluvitelné elementární selhání neschopných lidí, kteří nebyli schopni udělat ani jedno z velmi jednoduchých a levných opatření, které by havárii zabránilo. Toto mělo být v médiiích prezentováno jako výstraha s tisícem vykřičníků.
vaber
11.3.2022 17:01 Reaguje na Jiří Svobodapokud je havárie větší než projektovaná dopadne to špatně a ani obsluha nebývá školená na takovou situaci
Jiří Svoboda
11.3.2022 20:25 Reaguje na vaberNikdo asi nevěděl, že má být dekl místnosti s diselagregáty zavřený.
To je tak, když se "hlídá" tisíc bezpečnostních opatření, které jsou v drtivé většině k ničemu, a na ty tři nejdůležitější se "zapomene".
Emil Novák
11.3.2022 21:34 Reaguje na vaberJiří Svoboda
12.3.2022 12:23 Reaguje na Emil NovákAno, dobrou ochranu JE bych chápal tak, aby byla využita všechna efektivní opatření a místo těch neefektivních byly vypracovány jasné postupy, co dělat pro minilalizaci následků vysoce nepravděpodobných událostí.
Takový přístup lze jistě uplatnit i na již existujících elektrárnách a Fukušima to evidentně zasklila. To by mělo být základním poučením.
vaber
13.3.2022 09:52 Reaguje na Jiří Svobodaje to asi tak ,jako by jste řekl, že nás, planetu Zemi může zasáhnou paprsek gama záření a povrch se vypaří do hloubky deset merů a proto je potřeba bydlet ve větší hloubce než 10m pod povrchem,
nikdo to neudělá ,ale zásah paprskem gama je možný, jen, jak pravděpodobný?