https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jednatel-mlade-rp-rekl-ze-nebezpecny-odpad-z-milovic-firma-zlikvidovala-zakonne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jednatel Mladé RP řekl, že nebezpečný odpad z Milovic firma zlikvidovala zákonně

11.4.2023 00:34 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Společnost Mladá RP podle jednatele Oldřicha Fialy kriminalistům doloží, že nebezpečný eternit v bývalém vojenském areálu Milovice-Mladá na Nymbursku skončil na skládce, tedy přesně podle zákona. Fiala to řekl serveru Seznam Zprávy. Společnost bourala budovy v areálu od roku 2012 do roku 2014. Podle státního zástupce byl materiál ze zbouraných objektů po sovětské armádě nadrcen a rozvezen po celém areálu. Obsahoval přitom nebezpečný azbest. Policie zatím nikoho neobvinila. Případ prověřují kriminalisté pro podezření z neoprávněného nakládání s odpady a z podvodu.
 

"My jsme čistí, nevidím nikde problém. Absolutně se nebojím, že by na nás dopadlo trestní stíhání. My jsme svoji práci udělali," řekl Fiala serveru. Azbest podle něj zřejmě pochází z černých skládek nebo ho tam podvodně navezly firmy, se kterými Mladá RP na demolicích spolupracovala. Eternit z bouraných budov podle něj skončil na skládce. "Máme na to papíry přímo ze skládky," uvedl jednatel.

Mladá RP si na demolice a likvidaci odpadů najala například firmu Prestige Investment. Tato společnost podle Seznam Zpráv provozovala v areálu například drtičku odpadů, která z cihel, betonů nebo dlažby vytvářela směs - recyklát. V takové směsi rozvezené po mnoha místech vojenského prostoru policisté a odborníci z České inspekce životního prostředí objevili azbest, uvedl web. Mladá RP podle Fialy s Prestige Investment ukončila spolupráci, navážela podle něj do vojenského prostoru i odpady z dalších staveb mimo Milovice. Miloslav Limpauch, majitel firmy Prestige Investment, se ke kauze příliš nechtěl vyjadřovat. „Ale můžu říct, že jestli se někde našel azbest, tak za to necítím zodpovědnost. Naopak se cítím poškozený tím, že mě do toho někdo zatahuje,“ citují ho Seznam Zprávy.

Smlouvu o dlouhodobém pronájmu bývalého vojenského prostoru uzavřel Středočeský kraj s firmou Mladá RP v prosinci 2010. Firma měla areál využívat 40 let, za což zaplatila dopředu 25 milionů Kč. Hejtmanství jí v roce 2016 za krajské vlády hnutí ČSSD a KSČM vypovědělo smlouvu kvůli nedodržení termínů pro demolice. Společnost ale tvrdila, že podmínky neporušila.

RP Mladá budovy bourala od roku 2012 do roku 2014. Veškerá suť byla tehdy této společnosti prodána za jednu korunu a firma se zavázala zajistit likvidaci suti podle platné legislativy. Součástí dohody byl závazek firmy RP Mladé o dočištění pozemků a protřídění a zlikvidování skladovacích míst s uloženou sutí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

11.4.2023 10:21
Co jsem se dočetl, tak problém s azbestem je jen při jeho manipulaci.
Když se zahrabe pod zem, tak ničemu nehrozí a nemá vliv na spodní vody.
Takže nejvíc asi utrpěli ti zaměstnanci při likvidaci.
Nebo se pletu?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist