https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jiri-oliva-les-neni-zlaty-dul-a-nikdy-nebude
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Oliva: Les není zlatý důl a nikdy nebude

7.4.2011 01:19 | PRAHA (Ecomonitor)
Jiří Oliva také vysvětlil svůj postoj k tzv. Dřevěné knize: „Z Dřevěné knihy podporuji především základní filozofii koncepce správy státních lesů, tedy dodavatelský způsob zajištění prací ze strany privátní sféry a prodej dřeva na lokalitě. Oproti tomu mi naopak vadí věci, které mají nepříznivý sociální dopad.“
Jiří Oliva také vysvětlil svůj postoj k tzv. Dřevěné knize: „Z Dřevěné knihy podporuji především základní filozofii koncepce správy státních lesů, tedy dodavatelský způsob zajištění prací ze strany privátní sféry a prodej dřeva na lokalitě. Oproti tomu mi naopak vadí věci, které mají nepříznivý sociální dopad.“
Foto | vgj / Flickr.com
Jiří Oliva, poslanec TOP 09 a bývalý ředitel státního podniku Lesy ČR (LČR), odpovídal čtenářům serveru Silvarium.cz na jejich otázky. Prohlásil, že ze současného dění v lesním hospodaření je smutný, ani situace v Lesích ČR není podle něj dobrá.
 

V poslední době jsou vztahy nejen v LČR, ale v lesním hospodářství obecně vypjaté. Jiří Oliva je z takové situace údajně velmi smutný. „Lesnická odbornost se vždy v minulosti skládala ze dvou částí – jednak z profesionálního přístupu k potřebám lesa a přírody, jednak z morálky a lidského přístupu ke svému okolí. Pokud se tyto věci dodržovaly, přinášelo to samovolně i určitou disciplínu a pořádek,“ říká Oliva a dodává: „Dnes se bohužel uplatňuje v čím dál tím větší míře způsob nařizování a někdy i vyhrožování, navíc od lidí, jejichž lesnická odbornost je velmi diskutabilní, nebo žádná.“

Lesy ČR nyní prodávají podle jednoho z čtenářů byty revírníků ve dražbě. Zde je podle Olivy problémem obsah pojmu „nepotřebnost“, jak jej chápe současný management LČR. „Jestliže jsou prodávány hájenky a revírny v odlehlých místech, které tvoří základní součást infrastruktury lesa nejen z ohledu správního, ale i z ohledu bezpečnosti, to už jsou nevratné kroky, které považuji za zločin,“ řekl Oliva.

Jiří Oliva také vysvětlil svůj postoj k tzv. Dřevěné knize: „Z Dřevěné knihy podporuji především základní filozofii koncepce správy státních lesů, tedy dodavatelský způsob zajištění prací ze strany privátní sféry a prodej dřeva na lokalitě. Oproti tomu mi naopak vadí věci, které mají nepříznivý sociální dopad.“ Olivovi se nelíbí snížení počtu smluvních jednotek na polovinu oproti minulosti, omezení účasti menších firem ve výběrových řízeních, ve kterých se mohou obtížně uplatnit z důvodu extrémně vysokých požadovaných bankovních garancí. Oliva také připomněl, že Dřevěná kniha není vyčerpávající lesnickou politikou, řeší jenom omezený úsek výrobního a obchodního procesu u LČR. „Sociální pilíř by v každém případě měl být podrobně rozpracován ve státní lesnické politice, která musí zahrnout spektrum všech vlastníků i správců, nejen u LČR,“ říká Oliva.

„Zájem o lesní hospodářství v posledních deseti letech vzrostl ve dvou směrech, jednak z pohledu ekologického, kdy les představuje významnou složku životního prostředí a mnoho občanů ho využívá, ale také z pohledu ekonomického, kdy může les představovat pro vlastníka zdroj příjmů,“ řekl Oliva a dodal, že v druhém případě je třeba dodržet vyvážený vztah mezi pokrytím potřeb lesa a potřeb vlastníka. A v tom vidím speciálně u státního vlastnictví v dnešní době trochu problém,“ řekl Oliva v souvislosti s malými investicemi v minulých létech. Oliva uvedl, že „les zlatým dolem není a nikdy nebude, a čím dříve to sféra velkého byznysu zjistí, tím pro lesy lépe“.

Jiří Oliva uvedl, že ustavil podvýbor pro lesní hospodářství v rámci zemědělského výboru, což při tlaku na snížení počtu výborů a podvýborů nebylo jednoduché. „V poslanecké sněmovně tak vzniklo místo, které se může k otázkám v lesním hospodářství vyjadřovat,“ vysvětlil Oliva. Je však třeba si uvědomit, že poslanecká sněmovna nemá žádné exekutivní pravomoci a může „jen“ dávat podnět ministru zemědělství. Oliva řekl také, jak poslanci vidí LČR: „Co se týká názoru poslanců na podnik LČR, podnik je vnímán spíše jako oběť politických půtek a zdroj nepříliš počestných praktik. Většina kolegů nerozumí lesnímu hospodářství, a proto také podnik z tohoto pohledu neposuzuje.“

Podle dotazu v diskuzi, který Oliva potvrdil, mají zaměstnanci Lesů ČR na intranetu zakázán přístup na webové stránky Silvarium, kde projevovali své kritické názory k vedení LČR. „Jakékoliv omezování přístupu k informacím a projevu vlastních názorů patří do totalitních režimů, nikoliv do demokratické společnosti,“ řekl Oliva a dodal, že on v době, kdy byl v pozici generálního ředitele, vždy vyslechl názory zaměstnanců a přemýšlel, jestli jsou oprávněné. „Co se týká reálnosti výměny managementu podniku, mohu jen říci, že nic netrvá věčně (naštěstí),“ uvedl Oliva.

Podle rozhovoru s Jiřím Olivou zveřejněném na serveru Silvarium.cz dne 31. března 2011.
reklama

 
Martin Singr

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist