Klimatické změny pohledem humanitních vědců Video
„Klimatologie je věda v pohybu, stále se učí a stále je pozadu,“ řekl v úvodní přednášce Oleg Suša, který působí na Filosofickém ústavu Akademie věd. Ve své přednášce nastínil některé sociologické aspekty klimatických změn, byť chvílemi by mohl posluchač mít pocit, že se Suša pustil jen do výčtu katastrofických scénářů.
Podle Suši si i laici uvědomují, že klimatická změna je složitý proces, že jde problém s globální komplexitou. A s tím je spojena i obtížnost vědeckého poznání. „Lidé očekávají, že věda bude předvídat. Jenže prognostika ohledně moderní civilizace a globálních problémů je obtížná,“ upozorňuje Suša. Dynamika komplexních systémů narůstá. Podle něho se to netýká jen poznání klimatické změny, podobně jsou na tom jiné environmentální problémy jako vymírání druhů, deforestace či obecně environmentální devastace.
Společnost podle něho klade na vědce požadavek, aby „dodali číslo“. Podle něho ale není v možnostech klimatologické vědy verifikovat, zda pro bezpečné přežití lidstva bude stačit oteplení jen o 1 °C, o 2 či 5. „Veřejnost a politici ale požadují racionální poznání, analýzy, prognózy. Něco, na základě čeho lze rozhodovat,“ upozorňuje Oleg Suša. Problém je v tom, že klimatologie toto neumí. Je to věda moderní doby, moderního vědění, které má jistotu nejistoty.
„Žádný z vědců není schopen přesné prognózy toho, jak bude. A to brzdí akci byrokracie a technokracie, které samy za sebe navíc nic měnit nechtějí,“ vykresluje situaci Suša. Rozhodovací procesy tak zpomalují reakci. Požadavky po pozitivním poznání a expertíze zahlcují a zpomalují vědu a tím se následně dál zpomaluje rozhodování politiků. Vzniká tak jakási organizovaná nezodpovědnost.
Podle jeho mínění je moderní společnost čím dál víc složitá, a proto i neschopná se adaptovat. A v mnoha ohledech se sama obrazně řečeno střílí do nohy. „Všichni chceme dýchat čerstvý vzduch. Všichni chceme jezdit autem,“ dává příklad Suša.
Podle Suši je problém dnešní doby, že Organizace spojených národů už nestačí na svou úlohu. „Kdysi to byla organizace na poli ochrany životního prostředí průkopnická, dnes tomu tak ale není. Chybí tu nějaké silné global governance body,“ uzavírá Suša.
Úspěšná klimaskepse
O zpochybňování závažnosti změn klimatu, tedy o klimaskepsi, hovořil ve svém příspěvku Petr Vidomus z Filozofické fakulty UK. Podle jeho slov u nás klimaskeptické hnutí navázalo na starší, antienvironmentální názorové proudy. První přednášky s klimaskeptickým obsahem u nás začal pořádat think tank Centrum pro ekonomiku a politiku od roku 2001. Do povědomí široké veřejnosti se klimaskepsi podařilo dostat až s působením politika a pozdějšího prezidenta Václava Klause, který „úspěšně“ opanoval a zarámoval veřejnou debatu o klimatu. „Podle obsahové analýzy se v letech 2011 až 2014 stal hlavním mluvčím k tématu klimatu Václav Klaus,“ podotýká Petr Vidomus. Až s velikým odstupem mu sekundovat Martin Bursík, někdejší předseda Strany zelených a ministr životního prostředí.
Podle Vidomuse nahrávalo Václavu Klausovi to, že se mu dařilo stavět se do role racionálního člověka, vědce, který upozorňuje na jiné vědce, kteří se „zaprodali“ za evropské dotace. Jako vědec však při bližším pohledu neobstál, celá řada jeho vyjádření k tématu klimatu byla nepřesná. „Každopádně se Václavu Klausovi podařilo si klimatickou debatu přivlastnit,“ říká Petr Vidomus. Tématu se pak věnuje šířeji ve své knize Oteplí se a bude líp (recenzi si můžete přečíst zde)
Přímá akce
O tom, že klimatická změna není jen výlučně vědeckým problémem, hovořil Arnošt Novák z Katedry sociální a kulturní ekologie FHS UK. Klimatickou změnu provází také vznik silných sociálních hnutí, která se stávají významným aktérem debat. Právě tato sociální klimatická hnutí (a nejde o jedno, ale řadu hnutí) vnášejí do veřejné debaty témata jako je sociální spravedlnost a demokratičnost přeměny společnosti na bezfosilní.
Sociální klimatická hnutí mají dlouhou historii, do politického lobbingu se pustila v devadesátých letech minulého století. „Jenže se ukázalo, že jen lobbing a systémová kritika nestačí, proto se na scéně objevují i přímé akce,“ říká Novák.
„Radikální přímé akce otvírají prostor pro další jednání,“ tvrdí Novák. A dokládá to na příkladu nedávného protestu v německém lese Hambach. „Už před šesti lety si tu pár bláznů vybudovalo domky ve větvích stromů, které mají být vykácené kvůli těžbě uhlí,“ popisuje Novák. „Pak se věci pohnou a najednou je na místě 50 tisíc lidí, kteří protestují proti další těžbě.“ Německý soud následně těžbu pozastaví do doby, než se vyřeší energetická koncepce.
Suchá etnografie
Antropoložka Markéta Zandlová z FHS UK se vypravila provést etnografický výzkum místa, které patří mezi nejvíce postižená místem suchem. A zajímala se o to, jak místní lidé na sucho a potažmo klimatickou změnu nahlížejí.„Výzkumnou lokalitou je Břeclavsko, konkrétně obec o asi 800 obyvatelích,“ říká Zandlová. „A zkoumám tu lokální porozumění suchu, jak se tu prosazují opatření proti suchu a hlavně jak se tu utváří představa o zvladatelnosti klimatické změny,“ líčí Zandlová.
Sucho podle jejího výzkumu není na jižní Moravě nějaká novinka. „Z kronik je patrné, že oblast byla vždy tradičně suchá,“ popisuje Zandlová. A také se tu vyskytovaly i několikrát ročně záplavy. A místní lidé se s tím při zemědělském využívání krajiny naučili žít. Nicméně s poválečným odsunem sudetských Němců došlo k velké ztrátě lokální paměti. Dalším významným zásahem bylo vybudování závlahového systému, regulace řeky Dyje a napuštění Novomlýnských nádrží.
Podle Zandlové se u místních drží představa, že v Dyji bude voda nezávisle na změnách klimatu. A že v posledku jde jen o efektivní management vody. Jinými slovy se problém sucha vyřeší tím, že se zvýší retenční kapacita Nových mlýnů.
„My tu máme vodovod, takže mě sucho nezajímá,“ řekl Zandlové jeden z obyvatel. Tento citát podle Zandlové ilustruje představu, ve které místní lidé žijí. Oddělují vodu v krajině a vodu z vodovodu jako dva nespojité, nesouvisející světy.
Důsledkem je, že sice místní vědí, že probíhá nějaká klimatická změna, ale do jejich každodenní praxe se to nepromítá. „My problém nemáme, protože tu je vodovod,“ dalo by se to shrnout. Podle Zandlové tak infrastruktura v podobě vodovodu a zavlažovacího systému ovlivňuje ochotu místních něco dělat. Například na různá opatření v krajině, která mají vést k její větší retenční schopnosti, se místní dívají skepticky. „Nádrž funguje, tak proč dělat něco víc?“
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (89)
Milan Milan
21.12.2018 08:02Jiří Svoboda
21.12.2018 09:27 Reaguje na Milan MilanZa druhé, z boje proti emisím dělají frašku především sami oteplovači tím, že praxí prověřený nejefektivnější způsob omezování emisí oxidu uhličitého, tedy jadernou energetiku ignorují, nebo na ni dokonce kydají špínu. Místo toho zvolili dotační megatunel do oze parodií na elektrárny, který, jak ukazují zkušenosti z německa, naopak vede k navyšováné emisí.
Jiří Svoboda
21.12.2018 19:35 Reaguje naVěda neposkytuje důkazy, formuluje pouze vyvratitelné hypotézy. Věda zformulovala na základě dostupných měření hypotézu o antropogenním oteplování a čeká na své vyvrácení. Zatím se tak nestalo a nezbývá než to příjmout.
V druhé části s vámi v zásadě souhlasím.
Jiří Svoboda
22.12.2018 17:27 Reaguje naOd začátku brojím na Ekolistu proti neúčinnému vynakládání peněz na ochranu klimatu a prosazuji účinná, minimálně ekonomicky neutrální řešení. Pokud by se dařilo snižovat emise skleníkových plynů ekonomicky neutrálně, asi by existovalo málo lidí, co by protestovalo.
Jiří Svoboda
22.12.2018 17:24 Reaguje naAlespoň něco takového mám na mysli, když mluvím o potvrzení teorie a hledání důkazů. Není to matematický důkaz, ale je to výsledek testování teorie, jestli vysvětlí opravdu všechny jevy kterých se týká. Teorie, které nejsou takto zevrubně testovány jsou pak samozřejmě horší a teorie, které nejsou testovány vůbec jsou ekvivalentní laickému "nevím" :-)
Jiří Svoboda
23.12.2018 16:27 Reaguje naArhenius předpovídal globální oteplení vlivem spalování uhlí již před více než 100 lety a viděl v tom možnost, že ve Švédsku bude tepleji. Necílený spontánní experiment probíhající dodnes na celé Zemi mu dal zjevně za pravdu.
Otázka zní, které jevy související se změnou klimatu v posledním století "teorie" antropogenního oteplování nevysvětluje a v čem je s realitou nějak v rozporu. Samozřejmě že je třeba vzít v úvahu, že existující změna klimatu je zapříčiněna směsí přírodních i lidských faktorů, v níž zřejmě ty lidské dominují.
Jiří Svoboda
23.12.2018 16:12 Reaguje naJestli jsme v nějaké situaci tak leda v té, že kroky, které byly učiněny byly diletantské a vedly k obrovským škodám, a to nejen ekonomickým ale i ekologickým.
Jiří Svoboda
24.12.2018 09:17 Reaguje naPokud se chcete bavit o jiných mechanismech, zformulujte předně vyvratitelným způsobem příslušné hypotézy, které jsou v souladu s pozorováním.
Metan je jistě dobře teoreticky podchycen a množství páry bude jako zpětnovazební efekt dáno globální teplotou. Více vodní páry v atmosfáře ale vyvolává i více oblačnosti.
S druhým odstavcem víceméně souhlasím.
Jan Šimůnek
24.12.2018 12:07 Reaguje na Jiří SvobodaJan Šimůnek
24.12.2018 18:21 Reaguje naTestovatelná hypotéza musí být formulována ve stylu "jestli se tehdy a tehdy naměří to a to (případně jestli naměřené hodnoty budou mimo to a to rozmezí), tak tato hypotéza neplatí".
A problém je, že pokud oteplisté dávali nějaké scénáře, tak zpravidla pohořeli, protože se klima podle nich nechovalo. Asi proto teď už žádné testovatelné hypotézy neprodukují.
Oteplismus je prostě víc náboženství nebo ideologie než věda.
Jiří Svoboda
24.12.2018 20:51 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
25.12.2018 09:27 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
26.12.2018 10:31 Reaguje na Jan ŠimůnekKdyž tedy pořád planě argumentujete proti AGW, a ztrácíte svůj čas, zkuste se, pro změnu, do vyvracení hypotézy pustit pořádně!
Jan Šimůnek
27.12.2018 09:48 Reaguje na Jiří SvobodaProstě celé AGW není nic jiného než lživá propaganda, kterou se, jako prostředkem k oblbnutí lidí, dere k moci nová totalita (po komunismu a fašismu / nacismu). Výroky pracovníků OSN jsou v tomto ohledu naprosto jednoznačné.
Mimochodem, kdyby se nárůst CO2 od preindustriární éry po současnost zdvojnásobil, tak by to znamenalo oteplení o nějaké 0,2 - 0,3 stupně Celsia, alespoň podle příslušných fyzikálních zákonů.
Jiří Svoboda
27.12.2018 10:56 Reaguje na Jan ŠimůnekTo je velmi závažné tvrzení, prosím o nějaké bližší zdůvodnění/výpočet.
Jan Šimůnek
27.12.2018 18:28 Reaguje na Jiří SvobodaJde o to, že oteplisté velice rádi manipulují s izolovaným přírůstkem CO2, jako by v atmosféře jiný CO2 nebyl a jiné skleníkové plyny jak by smet.
Což je pochopitelně mimo realitu, právě kvůli logaritmickému vztahu koncentrace skleníkových plynů a jejich tepelného efektu.
Ovšem vysvětlete nějakému trdlu z humanitních studií logaritmus... Ani ta logaritmická pravítka, na nichž se to tak hezky, přímo dle Komenského, vysvětlovalo, už nejsou běžně k mání.
Jiří Svoboda
27.12.2018 19:03 Reaguje na Jan ŠimůnekMne totiž stále zaráží, jak jste schopen převést změnu koncentrace CO2 na změnu teploty Země. To jste neukázal a zjevně jste si to vycucal z prstu. Inu také přístup dávající obrázek o vaší solidnosti.
Jan Šimůnek
28.12.2018 10:22 Reaguje na Jiří SvobodaNení tedy třeba nic vynalézat, vše je hotové, jen to převzít. Nicméně klimatologové (resp. klimaalarmisté) to odmítají (proč asi - nejsou to náhodou obavy, že by exaktní výpočty nepotvrdily jejich bláboly?).
A ten posun teplot není z mé hlavy, dávno ho provedli klimaskeptici a je veřejně dostupný.
Jiří Svoboda
28.12.2018 11:27 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
28.12.2018 18:38 Reaguje na Jiří Svobodahttps://klimaskeptik.cz/_files/200000693-179e21890c/Prirucka_skeptika_Druha_jazykova_verze.pdf
Jistěže je to elementární fyzika, ale jak už jsem uvedl při mnoha jiných příležitostech, na vyvracení oteplovačských bludů právě tohle bohatě stačí.
Jinak ty modely pro exoplanety se dají pohledat po různých moderních učebnicích astronomie. Asi bych se odpíchl od odkazů na exoplanety.cz, případně astro.cz (ale tam je spousta článků o jiných oblastech astronomie). Nebo se pokusit najít nějaký VŠ text vystavený na netu (ale obávám se, že nebude v češtině).
Jiří Svoboda
28.12.2018 20:36 Reaguje na Jan ŠimůnekMá se za to, že efekt od skleníkových plynů zvedl teplotu Země o 33 K. Na tom se podílí CO2 9-26%, viz. https://www.windows2universe.org/?page=/earth/climate/greenhouse_effect_gases.html
Tedy v předindustriální době by měl CO2 způsobit oteplení 3-9 K.Graf z příručky přiznává CO2 příspěvek tak asi 4,5 K, což je někde uprostřed. Tvrdit tedy, že zdvojnásobením CO2 bez jiných efektů se planeta ohřeje asi o 0,2-0,3 K je korektní, horní mez by dala max. 0,6 K. Uznávám, že toto číslo je malé. Otázkou je samozžejmě zesílení skleníkového efektu přes zvýžený obsah vodní páry v atmosféře díky tomuto "malému navýšení" teploty od antropogenně produkovaného CO2 či od jiných lidských činností zahřívajících Zemi. To už se tak lehce namodelovat nedá, ale to neznamená, že efekt je nevýznamný.
Máte tam vzadu ještě ode mne otázky.
Jiří Svoboda
29.12.2018 14:14 Reaguje na Jiří SvobodaJelikož se tím klimaskepticizmus docela hroutí, rád si najdu čas, abych vám to blíže vysvětlil, samozžejmě pokud chcete.
Jan Šimůnek
30.12.2018 20:29 Reaguje na Jiří SvobodaKlimaskepticismus se tedy nijak nehroutí.
Navíc, pochopitelně, existují i negativní zpětné vazby, které zvyšují utilizaci CO2 a zasahují i do dalších skleníkových plynů. Ty, pochopitelně, alarmisté zcela a záměrně ignorují.
Jiří Svoboda
31.12.2018 10:00 Reaguje na Jan ŠimůnekDiskutoval jsem vaši větu:
Mimochodem, kdyby se nárůst CO2 od preindustriární éry po současnost zdvojnásobil, tak by to znamenalo oteplení o nějaké 0,2 - 0,3 stupně Celsia, alespoň podle příslušných fyzikálních zákonů.
která je tedy ve světle vaší poslední odpovědi evidentně nepravdivá.
Teď je samozřejmě na vás, jak se k tomu postavíte. Zda kriticky/chlapsky nebo budete pokračovat ve své mantře.
Jan Šimůnek
26.12.2018 08:30 Reaguje naJiří Svoboda
26.12.2018 10:19 Reaguje naPředně jsem uvedl řadu dalších podpůrných argumentů kromě korelace. Řada opatření snižující emise CO2 jsou i rentabilní. Jenže se málo využívají, protože kvůli dotacím těch neefektivních opatření jsou ta rentabilní upozaděna. To, je to, proti čemu primárně usilovně brojím.
Přece ten dominantní mechanismus AGW je znám. Člověk spaluje uhlí, uvolňuje CO2 do atmosféry, tím tam roste jeho koncentrace a tím se snižuje vyzařování Země do vesmíru. To jste nevěděl?
Prostě pouze užíváte silná slova, ale obsah za nimi není. To není věcná argumentace!
O té koncentraci CO2 následující teplotu viz https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0921818112001658?v=s5
Jiří Svoboda
26.12.2018 18:43 Reaguje naSamozřejmě koncentrace CO2 má i svůj roční chod stejně jako globální teplota a tyto výkyvy koncentrace CO2 jsou opravdu způsobené výkyvy globální teploty zřejmě dané excentricitou oběžné dráhy Země kolem Slunce. Ten článek je tedy v pořádku, nesmí být pouze vadně interpretován.
Jan Šimůnek
27.12.2018 09:54 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
27.12.2018 10:51 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
27.12.2018 18:20 Reaguje na Jiří SvobodaTo je onen "výkřik".
Jiří Svoboda
27.12.2018 19:09 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
28.12.2018 10:29 Reaguje na Jiří SvobodaS tím, že to není žádná věda, naprosto souhlasím. AGW je čistá ideologie, asi jako lysenkismus. Proto také nemá cenu s jeho hlasateli vědecky diskutovat, ale musíme je politicky a ekonomicky zlikvidovat.
Jan Šimůnek
28.12.2018 10:25 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
28.12.2018 11:22 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
29.12.2018 10:30 Reaguje na Jiří SvobodaPři oteplení klesá schopnost zemského oceánu rozpouštět plyny, i CO2, a tyto plyny přecházejí do atmosféry, proto se v ní následně hromadí. Nehledě k tomu, že může i poklesnout schopnost oceánu CO2 nabírat, protože jeho povrchové vrstvy se oteplují rychleji než hlubina.
AGW musí být stoprocentně prokázáno, jinak nemá cenu do toho cpát miliardy a ničit životy desítek až stovek milionů lidí.
A, MMCH, materiály IPCC, na které mě kdysi odkázali pánové Metelka a Ač. mají přibližně stejnou úpravu jako ta "Příručka klimaskeptika", akorát za ní pokulhávají po faktografické stránce.
A k té vodní páře:
Pan Metelka v diskusi pod článkem https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/radim-tolasz-ceska-diskuse-o-zmenach-klimatu
Ladislav Metelka 13.11.2018 10:46
že klimaalartmisté se žádnými modely nepracují. Pouze produkují "fyzikálně možné scénáře" (což je v té samé diskusi kousek vedle).
Jinými slovy:
Alarmisté by museli přijít s dynamickým modelem klimatu, ze kterého by po analýze současného vývoje teplot vypadlo nezpochybnitelné AGW, zatímco z analýzy teplot v období konců ostatních "malých dob ledových" by z něj AGW naopak vypadnout nesmělo. A ten model by musel být jednoznačně překontrolovatelný, ideálně kýmkoli, kdo má k dispozici PC.
A nevím, proč by se s tou vodní párou měli zalamovat klimaskeptici. Alarmisté hlásají oteplismus a je jen a jen na nich, aby ho nade vší pochybnost prokázali. Jinak je to naprosto stejný úlet, jako když hlasatelé pánbíčka vyzývají ateisty, aby jim jeho neexistenci prokázali, a přitom oni by to měli prokázat, protože oni z té bezcenné lži bezpracně žijí.
Jiří Svoboda
29.12.2018 14:30 Reaguje na Jan ŠimůnekDělám-li bilanci CO2 nemohu ignorovat evidentní zdroj = splalování fosilních paliv. Jeho úloha je v bilanci dominantní! To si můžete výpočtem lehce ověřit a svá tvrzení pak přehodnotit.
Mimochodem jsem nahoře reagoval na váš graf z příručky, na který jsem změnil názor a myslím, že není správně (vysvětleno nahoře). Prosím zareagujte.
Jan Šimůnek
30.12.2018 20:34 Reaguje na Jiří SvobodaVýpočet jsem uvedl výše, vyznívá spíš proklimaskepticky.
Jiří Svoboda
31.12.2018 10:30 Reaguje na Jan ŠimůnekA tu aktivitu Slunce měřili tehdy dinosauři? A za posledních 100 let se nějak aktivita Slunce výrazně změmila, aby se pozorovaný nárůst globální teploty tím dal vysvětlit?
Paleontologické srovnání značně pokulhává, neboť tam nebyl masivní zdroj CO2 spalováním fosilního uhlíku. Prostě evidentní fakty nelze ignorovat, to je jako byste tvrdil, že se silnice stavějí z jiného důvodu než pro auta a žádná auta po silnicích nejejezdí.
Opravdu bude zajímavé, jak se k věci postavíte.
Mimochodem, to značné rozkolísání teplot v minulosti je zřejmě důsledkem velmi silných pozitivních zpětných vazeb, přičemž příčiny mohly být relativně malé. Proč ty vazby tak zpochybňujete a bagatelizujete?
Díky takovým zpětným vazbám byla dlouho Země celá pokrytá ledem - vodní pára a CO2 vymrzly z atmosféry, povrch byl bílý... Opačný stabilizovaný jev může nastat i v blízké budoucnosti. Vodní páry a CO2 bude díky vysokým teplotám v atmosféře hodně, povrch ztmavne...
Jan Šimůnek
31.12.2018 20:47 Reaguje na Jiří SvobodaSluneční aktivita se dá určit podle spektra izotopů, uložených do vrstev odpovídajícího data (mění se kvalita toho podílu kosmického záření, který připadá na Slunce). Mimo jiné ovlivňuje kosmické záření oblačnost, a tím nepřímo teplotu.
Vzhledem k tomu, že se stejná a ještě vyšší oteplení objevila i v době předindustriální, a to opakovaně, a že naopak poslední dvě "malé doby ledové" nastaly bez ohledu na industriální CO2 v atmosféře, je hypotéza AGW zjevně mimo realitu a na její likvidaci stačí prachsprostá Occamova břitva.
Zpětné vazby zcela jistě existují a nehodlám je zpochybňovat. Problém vidím v přístupu oteplistů ve stylu "když nám nevycházejí exaktní výpočty, vrazíme tam pozitivní zpětnou vazbu".
Zpětné vazby zcela jistě přispívají jak k oteplování, tak i ochlazování, a to jak při celkovém oteplování, tak i při opačném trendu teplot. IPCC nedokázal vyprodukovat žádnou jejich analýzu, jen je používá jako "švindlkoeficienty, aby této instituci vyšlo to, co chce aby vyšlo.
Pokud by se mělo se zpětnými vazbami pracovat, musel by se jejich výzkumu IPCC věnovat (alespoň podpořit jejich výzkum), což nedělá. A důvod je spojen s různými temnými podezřeními.
Ani ta vodní pára není zase tak úplně jednoduchá: Pokud se voda dostane do vyšších vrstev atmosféry, zkondenzuje na kapičky nebo ledové krystalky, které obojí mají "antiskleníkový" efekt.
A už dnes můžeme pozorovat zazeleňování okrajů pouští, které jednoznačně má ochlazovací efekt. A ukázalo se, že ochlazovací efekt může paradoxně mít i tání ledovců (protože pod nimi je anaerobní prostředí, produkující metan, které tím pádem, i s tou produkcí metanu, zanikne).
Jiří Svoboda
1.1.2019 11:23 Reaguje na Jan ŠimůnekMožná byste se měl nejdříve zaměřit na skutečnost, že klimaskeptici zjevně manipulují s elementérními vědeckými výsledky a zákony. Tvrdí, že od zpětných vazeb očištěný skleníkový efekt CO2 je čtyřikrát nižší než ten vědecky stanovený a ignorují produkční člen v elementárním bilančním zákoně pro CO2.
Jan Šimůnek
27.12.2018 09:53 Reaguje na Jiří SvobodaJiným slovy, opakujte nedokázanou hypotézu, která vznikla pouze na základě korelace.
Nebyl jste schopen jmenovat ani ta "rentabilní opatření".
Jan Šimůnek
31.12.2018 13:15 Reaguje naProstě AGW je naprosto neprokázaná hypotéza a instituce jako IPCC už dávno rezignovaly na snahu najít nějaký vědecký důkaz a věnují se ryzímu politikaření. S tím souvisí i ta mobilizace humanitních (pseudo)vědců, protože jejich kvalifikovanost pro rozhodnutí o správnosti nebo nesprávnosti této hypotézy je čistě nulová.
Lukas B.
21.12.2018 08:18- klimatické změny pohledem ekonomů
- diskuse o klimatických změnách pohledem religionistů
- klimatické změny pohledem techniků
- princip předběžné opatrnosti a jeho aplikace v diskusi o klimatických změnách
- mediální obraz diskuse o klimatických změnách
Jan Šimůnek
21.12.2018 11:50Důkaz antropogennosti podílu na současných klimatických změnách, který by převyšoval běžnou chybu měření teplot klimatu, nikdy podán nebyl.
Jinak mi celá tato akce připomíná schůzi svazu dojiček na podporu přijetí revoluční biologie soudruha Trofima Denisoviče Lysenka.
Václav Kain
21.12.2018 13:47Lukas B.
21.12.2018 19:14 Reaguje na Václav KainLukáš Kašpárek
21.12.2018 15:18Ještě, že vám chlapci stačí udělat pár hovínek týdně na články na ekolistu a jinak jste neškodní... Takový nevzdělaní a neuvědomělí veřejní plkači...
Myslet si, že Klaus (ekonom) světovému klimatu a vlivům na něj asi nebude rozumět víc, než například 15 000 vědců z celého světa, kteří se jakožto z mnoha různých oborů shodli na zásadním vlivu člověka nejen na planetární klima, ale že má i mnoho dalších negativních vlivů.
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/druhe-nalehave-varovani-lidstvu-podepsalo-15-tisic-vedcu-prestanme-si-nicit-planetu
Stačí nežvanit nesmysly a občas si taky něco přečíst.. ale já vím, vy máte rači takovéto zmatené hospodské plky co tu zase předvádíte.....
Lukáš Kašpárek
21.12.2018 19:32 Reaguje naTento prehistorik zastával konzervativní přístup s odmítáním všech nových zjištění ohledně změn klimatu a celkového působení člověka s čistě ekonomickým myšlením na planetu.
Že mu to někdo žral tehdy ještě chápu. Zvlášť když to bylo "pár" let po revoluci a ti odkojení ve lži a demagogii to často pojali podobně jako onu demagogii předrevoluční.
Klaus využívá úplně ten stejný přístup a podání informací lidem jako Zeman a i proto se tak zhlédly v cestě opoziční smlouvy a oba tak celé této zemi plivli do tváře...
Já si myslím, že celkem znám tohoto netvora české politické scény..
Lukáš Kašpárek
22.12.2018 15:51 Reaguje naLukas B.
21.12.2018 15:58 Reaguje na Lukáš Kašpárekno a ten starej Klaus, no. je to takový protivný osobně nesympatický člověk, ale proklatě, kolikrát už na jeho slova došlo? pokud vím, tak to byl svého času jediný tuzemský politik, který si návrh lisabonské slovy přečetl, a jak se všichni mohli pošetit, když to nechtěl připodepsat (dokonce jej chtěli psychiatricky šetřit).
Lukáš Kašpárek
21.12.2018 19:59 Reaguje na Lukas B.Navíc, udržitelnost je zásadní pro jakýkoliv obor lidské činnosti.. a člověk se prostě musí podřídit možnostem této planety a musí konečně začít vnímat důsledky svého chování a ne jen zarputile bránit svůj omezený a neúplný pohled na svět skrze svůj omezený a uměle vytvořený systém...
Epocha tradičního bezohledného ekonomického modelu, který vyznávají demagogové staré školy končí.. ať už budeme chtít nebo ne.....
Za třetí, možnosti této planety jsou dány jen a pouze používanými technologiemi, nemluvě o tom, že člově není a nebude omezen pouze na tuto planetu.
Lukáš Kašpárek
22.12.2018 16:51 Reaguje naNavíc tu mluvíte o technologiích. Já jsem vývojový konstruktér a tak o technologiích něco vím (neříkám, že vše) a můžu vám říct, že technologie jsou jen nástroj. Člověk vymyslel hromadu věci, ale pořád vše selhává právě na člověku a jeho mentálních schopnostech, které tolik zanedbával celou dobu co pracoval na těch nástrojích, a pak pracoval pro ekonomiku závodu a závod mu za to money.
Kdyby jsme tolik nezanedbavali tu mentální stránku člověka, tak se nebudeme o tématu planetárního významu ani bavit. Člověk by si uvědomoval veškeré vztahy na planetě a nesnažil se znásilnit potencionálně destabilizovanou planetu něčím jako je ekonomie...
Ekonomie je jen jeden z mnoha důležitých oborů. Právě přehnaným preferováním ekonomických zájmů se dostává jakýkoliv subjekt na neudržitelnou cestu. A často to vede k poškození stability na planetě a ke krizi (ať už místní, tak většího vyznamu).
Je potřeba vše řešit diferencovaně a meziresortně...
Ani tu mentální stránku nikdo nezanedbává. Lidi, když je necháte být, tak spolu budou obchodovat, soupeřit, soutěžit nebo i bojovat o socioekonomický status - to je ta mentální stránka a s tou je nutné počítat. Naopak ji zanedbávají všechny teorie které předpokládají, že lidi budou dobrovolně spolupracovat, něco si uvědomovat, podřídí své partikulární zájmy globálním zájmům celku ve prospěch celého lidstva :-) Nebudou, nepodřídí, každý si pojede na svém písečku jako vždycky. Však už jsme to viděli x-krát v minulosti. A ekonomie dokonce už umí částečně popsat, co ti lidé budou dělat, s ohledem na jejich mentalitu.
Lukáš Kašpárek
23.12.2018 14:27 Reaguje naPro info, řeč byla o možnostech této planety, s čímž jsi sám přišel. Já jsem tě pouze upozornil na to, že možnosti jsou dány technologiemi a jejich rozvoj není nijak omezený.
Lukáš Kašpárek
23.12.2018 14:35 Reaguje naTakových jako Vy je mi líto...
Václav Kain
21.12.2018 17:23Lukas B.
21.12.2018 19:08 Reaguje na Václav Kainpozn. humanitních věd a vzdělanců si docela vážím. ne však nekvašených (tj. méně než rychlokvašených) pozlátek a falešných proroků.
Lukáš Kašpárek
21.12.2018 20:25 Reaguje na Lukas B.Člověk nemusí být vědec na to, aby pochopil tento svět... musí ho jen chtít pochopit.. a že ho takový chápe jinak než třeba velice studovaný člověk, který si jako mantru pro svůj život vybral pouze jednu omezenou systémovou vědu... ano to je možné :)
Mě takový "ušlechtilí" pánové jako někteří zdejší diskutéři opravdu nepřesvědčí.. na to nemají ani dostatečný morální kredit a zájem diskutovat ani potřebné uvědomění. Opakuji uvědomění, ne znalosti....
A jen je nechte ať se projeví... nevím proč bych si měl brát osobně, že se někdo chová jako hulvát nebo hlupák.. je mi jich jen líto.. jsou to pánové zamrzlí ve staré době a ve starých myšlenkových pochodech...
Lukáš Kašpárek
22.12.2018 17:05prostě máte hodně jinou reflexy reality než já..
Snad budete jednou s takovým přístupem šťastný..
Jan Šimůnek
24.12.2018 08:58 Reaguje na Lukáš KašpárekMartin Jasan
27.12.2018 12:06 Reaguje na Jan Šimůnekb) Pokud svět poznáváte jen pohledem z okna a zbytek si domyslíte ve své bujné fantazii nemůžete se divit, že docházíte k scestným závěrům.
Jan Šimůnek
27.12.2018 18:33 Reaguje na Martin JasanVíte, na téma nekompatibility toho, co slyším (za propagandu) a toho, co vidím na vlastní oči, existovala za socíku řada vtipů. Vidím, že je budu muset exhumovat z hlubin paměti.
Josef Mozek
27.12.2018 14:52Martin Jasan
27.12.2018 17:44 Reaguje na Josef MozekJe podle vás jednoduché (koryto) vystudovat meterologii/klimatologii (např. na Matfyzu) nechat se zaměstnat v ČHMÚ, alternativě vystudovat v obdobné vzdělávací instituce ve světě a zaměstnat se v NOAA, NASA atp. Věnovat se tématu několik (desítek) let a provádět neskuteně komplexní modelování.
Opravdu jste používal mozek nebo jste přemýšlel pr..lí?
Jan Šimůnek
27.12.2018 18:35 Reaguje na Martin JasanMartin Jasan
27.12.2018 17:55Za tvorba zpráv v IPCC není finančně ohodnocena (pro ty kteří, podle sebe soudím tebe, vydí za vším "koryto").
Doporučuji:
IPCC
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mezivl%C3%A1dn%C3%AD_panel_pro_zm%C4%9Bny_klimatu#cite_note-4
Jak funguje IPCC
https://archive.ipcc.ch/organization/organization_structure.shtml#.UlNK7Y7Regw
Martin Jasan
27.12.2018 18:10 Reaguje na Martin JasanJan Šimůnek
27.12.2018 18:44 Reaguje na Martin JasanNavíc je členství v IPCC v podstatě "pracovní knížkou" (asi jako kdysi u nás průkaz KSČ) na získávání velmi bohatých grantů (viz můj komentář kousek výš).
Čili je to tak trochu jako s odpustky, proti nimž kdysi horlil Mistr Jan Hus: Odpuštění dala církev zadarmo, formálně se platilo jen za potvrzení, že to odpuštění bylo uděleno. Ale protože to samotné odpuštění bylo člověku ku exkrementu, šly (placené) "odpustky" na dračku.