Klimatické změny vedou k poklesu výkonu větrných elektráren v Indii
V současnosti je Indie čtvrtá ve světovém pořadí, když přijde na počet větrných elektráren. Jih, západ a sever této země vsadil před lety na čistý obnovitelný zdroj energie, který měl nahradit zdejší „nečistou“ uhelnou energetiku. V průběhu deseti let tu dokázali instalovanou kapacitu zvýšit šestkrát a trend růstu bude pokračovat i v dalších letech. Má to ale háček. Dnes to nad Indií fouká méně, než před deseti lety. A stávající větrné instalace tak produkují méně energie, než se od nich očekávalo. Co za tím stojí? Inženýři a meteorologové z institutu SEAS mají odpověď, která v Novém Dillí nepotěší.
Když slábne monzun
Za vše mohou oteplené vody Indického oceánu, jejichž vedlejším produktem je i menší síla monzunů. Současné klimatické změny, na kterých mají svůj nezanedbatelný díl také „špinavé“ indické uhelné elektrárny, teď snižují sílu větru a výnosnost „čistých“ větrných farem. Ironie? Jistě, a pořádná.
„Ačkoliv Indie masivně investovala do rozvoje větrných elektráren a tak bojovala proti klimatickým změnám, tato investice je teď v ohrožení, kvůli klimatickým změnám,“ konstatuje Meng Gao, vedoucí výzkumného projektu SEAS. „Je zvláštní, že si toho nikdo dříve nevšiml. Intenzita monzunů se tu průběžně snižuje posledních 40 let.“
Přidejte víc větrných elektráren
Vždyť jde přeci jen o trochu slabší monzun, ne? Ne, je to horší. Právě v tomto pravidelném větrném a deštivém období byl původ 63 % ročního výkonu indických větrných elektráren. Méně intenzívní jarní-letní monzun teď znamená, že řada „výtěžných“ lokalit větrných farem zaznamenává pokles produkce elektřiny. Zhruba o 13 % z očekávaného výkonu. Patrné je to zvláště ve státech Maháráštra a Rádžastán, které patří mezi ty s největším počtem větrných instalací. Jaké se nabízí řešení?
Michael B. McElroy, který studii SEAS dozoroval, nenabízí žádný zázračný postup. „Můžeme jen doporučit výstavbu dalších větrných farem. Jednak se tak sníží schodek v produkci energie a dále se tím omezí klimatické změny.“ Doporučil také, aby budoucí instalace počítaly už dopředu s kvalifikovanými odhady klimatických modelů, které budou případné změny intenzity síly větrů odrážet.
Když je klima proti OZE
Větrné elektrárny nemají problém s neplánovanými odchylkami klimatu jen v Indii. Problémy si užili i v USA. Když tu v červnu roku 2006 udeřila ničivá vlna veder a rtuť v teploměru vyšplhala nad čtyřicítku, vzduch se ani nehnul. V Kalifornii tak větrné elektrárny byly po tuto dobu schopné produkovat jen 5 % své přislíbené kapacity. V Texasu něco takového zažívají každé léto. Výrazný pokles produkce elektřiny větrnými farmami byl v USA zaznamenán také v letech 2009 a 2011. V roce 2012 očekával stát Illinois od svých větrných elektráren 22 000 MW. Kvůli horku ale dostal jen 4 MW. Klimatické odchylky umí s produkcí elektřiny z obnovitelných zdrojů pořádně zamávat.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Jan Šimůnek
13.12.2018 07:27Lukáš Kašpárek
13.12.2018 12:38 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
15.1.2020 17:54 Reaguje na Jan ŠimůnekMartin Jasan
13.12.2018 14:30https://www.theguardian.com/sustainable-business/2017/feb/24/energy-positive-how-denmarks-sams-island-switched-to-zero-carbon
I když to je model, který se jednoduše nedá aplikovat všude okamžitě. Dává to prostor pro ukázku, že OZE není "nesmysl", jak anti-zelení pidižvíci rádi vykřikují.
Lukas B.
13.12.2018 14:58 Reaguje na Martin Jasanano, to že někdy fouká a jindy nefouká, že někdy svítí slunce a jindy je zamračeno nebo tma, a že tedy na to není spoleh, a nedá se to moc skladovat, to je ta nejzákladnější výtka, se kterou se vítr/slunce ještě nevypořádalo.
Jan Šimůnek
13.12.2018 19:10Rozhodně to není řešení pro bydlení, ale nouzovka odůvodněná absencí sítě široko daleko.