https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klimaticke-zmeny-vedou-k-poklesu-vykonu-indickych-vetrnych-elektraren
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klimatické změny vedou k poklesu výkonu větrných elektráren v Indii

13.12.2018 01:15 | PRAHA (Ekolist.cz)
V současnosti je Indie na čtvrtá ve světovém pořadí, když přijde na počet větrných elektráren.
V současnosti je Indie na čtvrtá ve světovém pořadí, když přijde na počet větrných elektráren.
Licence | Volné dílo (public domain)
Indie se hrdě počítá mezi země, které v posledních deseti letech masivně investovaly do rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Prim tu hrají větrné elektrárny, které dnes mají instalovanou kapacitu 34,293 GW. Zdá se ale, že tato nákladná investice bude kvůli klimatickým změnám v regionu mít výrazně nižší návratnost. Píše o tom ScienceDaily.
 

V současnosti je Indie čtvrtá ve světovém pořadí, když přijde na počet větrných elektráren. Jih, západ a sever této země vsadil před lety na čistý obnovitelný zdroj energie, který měl nahradit zdejší „nečistou“ uhelnou energetiku. V průběhu deseti let tu dokázali instalovanou kapacitu zvýšit šestkrát a trend růstu bude pokračovat i v dalších letech. Má to ale háček. Dnes to nad Indií fouká méně, než před deseti lety. A stávající větrné instalace tak produkují méně energie, než se od nich očekávalo. Co za tím stojí? Inženýři a meteorologové z institutu SEAS mají odpověď, která v Novém Dillí nepotěší.

Když slábne monzun

Za vše mohou oteplené vody Indického oceánu, jejichž vedlejším produktem je i menší síla monzunů. Současné klimatické změny, na kterých mají svůj nezanedbatelný díl také „špinavé“ indické uhelné elektrárny, teď snižují sílu větru a výnosnost „čistých“ větrných farem. Ironie? Jistě, a pořádná.

„Ačkoliv Indie masivně investovala do rozvoje větrných elektráren a tak bojovala proti klimatickým změnám, tato investice je teď v ohrožení, kvůli klimatickým změnám,“ konstatuje Meng Gao, vedoucí výzkumného projektu SEAS. „Je zvláštní, že si toho nikdo dříve nevšiml. Intenzita monzunů se tu průběžně snižuje posledních 40 let.“

Přidejte víc větrných elektráren

Vždyť jde přeci jen o trochu slabší monzun, ne? Ne, je to horší. Právě v tomto pravidelném větrném a deštivém období byl původ 63 % ročního výkonu indických větrných elektráren. Méně intenzívní jarní-letní monzun teď znamená, že řada „výtěžných“ lokalit větrných farem zaznamenává pokles produkce elektřiny. Zhruba o 13 % z očekávaného výkonu. Patrné je to zvláště ve státech Maháráštra a Rádžastán, které patří mezi ty s největším počtem větrných instalací. Jaké se nabízí řešení?

Michael B. McElroy, který studii SEAS dozoroval, nenabízí žádný zázračný postup. „Můžeme jen doporučit výstavbu dalších větrných farem. Jednak se tak sníží schodek v produkci energie a dále se tím omezí klimatické změny.“ Doporučil také, aby budoucí instalace počítaly už dopředu s kvalifikovanými odhady klimatických modelů, které budou případné změny intenzity síly větrů odrážet.

Když je klima proti OZE

Větrné elektrárny nemají problém s neplánovanými odchylkami klimatu jen v Indii. Problémy si užili i v USA. Když tu v červnu roku 2006 udeřila ničivá vlna veder a rtuť v teploměru vyšplhala nad čtyřicítku, vzduch se ani nehnul. V Kalifornii tak větrné elektrárny byly po tuto dobu schopné produkovat jen 5 % své přislíbené kapacity. V Texasu něco takového zažívají každé léto. Výrazný pokles produkce elektřiny větrnými farmami byl v USA zaznamenán také v letech 2009 a 2011. V roce 2012 očekával stát Illinois od svých větrných elektráren 22 000 MW. Kvůli horku ale dostal jen 4 MW. Klimatické odchylky umí s produkcí elektřiny z obnovitelných zdrojů pořádně zamávat.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

13.12.2018 07:27
Prostě kdyby ty peníze investovali místo do OZE - nesmyslů do jaderné elektrárny, tak by ty problémy neměli. Názorná ukázka toho, že "investovat" peníze do OZE je prakticky to samé, jako je hodit do mísy na WC a spláchnout.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

13.12.2018 12:38 Reaguje na Jan Šimůnek
Ale noták... už zase? Děláte zase velice ukvapené a neadekvátní závěry...

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.1.2020 17:54 Reaguje na Jan Šimůnek
Jaderka dnes vyjde asi 50x dráž, než fve. A ta v Indii mít problémy s větrem nebude.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

13.12.2018 14:30
Např. ostrov Samsoe je plně zásobovaný energií z OZE.
https://www.theguardian.com/sustainable-business/2017/feb/24/energy-positive-how-denmarks-sams-island-switched-to-zero-carbon
I když to je model, který se jednoduše nedá aplikovat všude okamžitě. Dává to prostor pro ukázku, že OZE není "nesmysl", jak anti-zelení pidižvíci rádi vykřikují.
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.12.2018 14:58 Reaguje na Martin Jasan
ano, existují případy, kdy to dává smysl a někdy dokonce velký smysl, to proboha nikdo nepopírá. to ovšem ani zdaleka neznamená, že to dává smysl vždy a všude. (mimochodem, podíval jsem se na mapu, protože jsem samozřejmě netušil, kde se onen ostrov nalézá, a ejhle, domy mají komíny a na těch pár plochách, co by se daly nazvat průmyslovými, stojí obyčejné tahače. dokonce tam je i nějaká ta benzínová pumpa - zrovínka naproti dobíjecí stanici. takže pomalu s tou flintou)
ano, to že někdy fouká a jindy nefouká, že někdy svítí slunce a jindy je zamračeno nebo tma, a že tedy na to není spoleh, a nedá se to moc skladovat, to je ta nejzákladnější výtka, se kterou se vítr/slunce ještě nevypořádalo.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.12.2018 19:10
Švagrovi mají chatu v lokalitě, kde není elektřina a v dohledné době zavedena nebude. Tak investovali do solárních panelů a baterií. Utáhne to malou chladničku a LED osvětlení a nabíjení notebooku a telefonu. Domácí vodárna je na hraně, když čistí vrt (= vypumpovat celý vrt a nechat natéct) vozí si agregát na benzín. Ten mají i jako zálohu pro delší dobu zamračeného počasí (jak byl letošní červenec).
Rozhodně to není řešení pro bydlení, ale nouzovka odůvodněná absencí sítě široko daleko.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.1.2020 17:52 Reaguje na Jan Šimůnek
Stačí si koupit ještě jeden panel, teď jsou zalevno, případně ještě baterku, stačí olověnou.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist