Klimatické změny zbavují Mount Everest ledu, říkají horolezci
Vědci přiznávají, že nevědí zcela přesně, co se ve vysokých Himalájích děje. Popsat tuto oblast není jednoduché, a to nejen kvůli rozloze a nepřístupnosti. Vědci se stále vzpamatovávají ze skandálu z počátku roku 2010. Tehdy vyšla zpráva OSN, která mylně tvrdila, že kvůli změnám klimatu himalájské ledovce zmizí do roku 2035.
Podobnou ostudu utržilo nakladatelství HarperCollins, když ve své publikaci Times Atlas tvrdilo, že v Grónsku zmizelo 15 % ledu, což vědci okamžitě označili za zveličené.
Přesto ale přibývá neověřených zpráv od horolezců a místních obyvatel o tom, jak změny klimatu ovlivňují i hory ve výšce 8 000 metrů. Zcela prý mizí ledová pokrývka na jižním přístupu na Everest.
„Když jsem loni vylezl na Mount Everest, většinou jsem lezl bez maček, protože tam bylo hodně holé skály,“ říká John All, odborník na nepálské ledovce a profesor z univerzity v Kentucky. V minulosti by byl prý výstup bez maček, nezbytných na ledovém povrchu, sebevraždou.
Terén, kterým All prošel, se prý výrazně lišil od toho, co popisovali minulé generace horolezců. Delší a hlubší pokrytí Everestu ledem ostatně dokazují i historické fotografie.
Proto začal i nový výzkum dopadů klimatických změn na nejvyšší horu světa. Má najít praktická řešení, jak ochránit místní obyvatelstvo, kterému hrozí povodně z jezer. Ty vznikají kvůli tání na úpatí Himalájí.
Podle článku Suzanne Goldenberg „Climate change may leave Mount Everest ascent ice-free, say climbers“ zveřejněného dne 24. září na webu guardian.co.uk.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Alibismus maximus - 21. 10. 2011 - mexxicanSamozřejmě všechno je přirozené... jen abychom si náhodou nemuseli připustit, že ty miliony tun splodin, které vypouštíme do vzduchu jako by nic, mají nějaký dopad na ekosystém.Oni lidé co píší tyhle nesmysly si ani chybu připustit neumí a hlavně aby je to něco nestálo, to by bylo nepříjemné... Sakra to jsou ledovce, co se postupně tvořily miliony let vy hlupáci a my je dokážeme za sto let zničit! Zajímal by mě váš odborný pohled na fosilní paliva, tam je taky všechno v pohodě že jsme skoro všechno vytěžili za titerný zlomek času, který trvalo vytvoření zásob těchto přírodních zdrojů? Zodpovědnost je mrtvá věc, dneska je na prvním místě pohodlí našince, který se naprosto bezohledně žene za trvalým ekonomickým růstem. A podřezává větev celé naší planetě spolu s naší úžasnou civilizací. Jenže peníze žádnou reálnou hodnotu v ekosystému nemají, je to naprosto uměle vytvořená entita. A než si ta banda zmanipulovaných ovcí a sebestředných blbů uvědomí že je potřeba začít něco dělat, tak už bude dávno pozdě, jestli už není teď. Jediné co mě štve, že už si to sami nevyžerou, jen jejich potomci je budou proklínat... |