https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kriticky-ohrozeny-horecek-mnohotvary-se-v-cesku-rozrusta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kriticky ohrožený hořeček mnohotvarý se v Česku rozrůstá

13.10.2020 13:49 | ČKYNĚ (ČTK)
Hořeček se přestal v přírodě objevovat hlavně potom, kdy se přestaly kosit louky a nevyužívaly se ani jako pastviny.
Hořeček se přestal v přírodě objevovat hlavně potom, kdy se přestaly kosit louky a nevyužívaly se ani jako pastviny.
Foto | MartinVeselka / Wikimedia Commons
Plocha, na níž v Česku roste kriticky ohrožený hořeček mnohotvarý, se zvětšuje. Do června 2024 bude možná výskyt této byliny s modrofialovými květy v Česku tvořit až polovinu celosvětového výskytu. ČTK to řekli zástupci projektu CZ-SK South LIFE, který se rozšíření hořečku věnuje. Rostlina se vyskytuje na 70 lokalitách v České republice, ale jen na části z nich kvete.
 

Hořeček se letos masivně rozšířil například na Prachaticku. Třeba v Úbislavi se meziročně zvýšil počet kvetoucích hořečků několikanásobně. Zatímco loni tam na jedné louce kvetlo jen deset rostlin, letos jich bylo přes 80. "Letošní deště hořečku prospěly a kvete více. Rozšiřuje se po celé louce. Je to nejvíce za zhruba deset let," uvedl Karel Mašek, který si právě v Úbislavi louku pronajal a pečuje o ni.

"Abych měl přehled, tak jsem si ke každé rostlině dal cedulku. Poznám ji už podle lístečků. Pár hořečků roste už i o kus dál. Tento rok je jich tu mnohonásobně více než v předchozích letech," řekl Mašek. "Líbí se mi také další kytky. Jsou tu vstavače, kruštíky, lilie i hořec panonský," dodal.

Kriticky ohrožený hořeček začal z přírody mizet ve 20. století. Úbytek souvisel s tím, že se začaly vytrácet tradiční způsoby zemědělství. Hořeček se přestal v přírodě objevovat hlavně potom, kdy se přestaly kosit louky a nevyužívaly se ani jako pastviny. Projekt chce tyto způsoby obdělávání pozemků opět dostat do míst, kde se bylina vyskytuje.

"Přínosem je proto návrat k tradičním způsobům hospodaření, oživení místních tradic a zachování kulturního dědictví," uvedla manažerka projektu Eva Ježková. Program podle ní mimo jiné prospěje také k zadržení vody v krajině.

Na projektu se podílí Jihočeský kraj a také organizace Českého svazu ochránců přírody Onyx nebo bratislavské regionální ochranářské sdružení. Právě Slovensko, ale také Rakousko, Německo a Polsko jsou dalšími státy, kde se hořeček kromě Česka vyskytuje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

14.10.2020 16:05
Dobrá zpráva. Pochopitelně, ještě lepší by bylo ho mít "zálohovaný" v kulturách. Vypadá to na docela atraktivní skalničku.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist