Kriticky ohrožený hořeček mnohotvarý se v Česku rozrůstá
Hořeček se letos masivně rozšířil například na Prachaticku. Třeba v Úbislavi se meziročně zvýšil počet kvetoucích hořečků několikanásobně. Zatímco loni tam na jedné louce kvetlo jen deset rostlin, letos jich bylo přes 80. "Letošní deště hořečku prospěly a kvete více. Rozšiřuje se po celé louce. Je to nejvíce za zhruba deset let," uvedl Karel Mašek, který si právě v Úbislavi louku pronajal a pečuje o ni.
"Abych měl přehled, tak jsem si ke každé rostlině dal cedulku. Poznám ji už podle lístečků. Pár hořečků roste už i o kus dál. Tento rok je jich tu mnohonásobně více než v předchozích letech," řekl Mašek. "Líbí se mi také další kytky. Jsou tu vstavače, kruštíky, lilie i hořec panonský," dodal.
Kriticky ohrožený hořeček začal z přírody mizet ve 20. století. Úbytek souvisel s tím, že se začaly vytrácet tradiční způsoby zemědělství. Hořeček se přestal v přírodě objevovat hlavně potom, kdy se přestaly kosit louky a nevyužívaly se ani jako pastviny. Projekt chce tyto způsoby obdělávání pozemků opět dostat do míst, kde se bylina vyskytuje.
"Přínosem je proto návrat k tradičním způsobům hospodaření, oživení místních tradic a zachování kulturního dědictví," uvedla manažerka projektu Eva Ježková. Program podle ní mimo jiné prospěje také k zadržení vody v krajině.
Na projektu se podílí Jihočeský kraj a také organizace Českého svazu ochránců přírody Onyx nebo bratislavské regionální ochranářské sdružení. Právě Slovensko, ale také Rakousko, Německo a Polsko jsou dalšími státy, kde se hořeček kromě Česka vyskytuje.
reklama