https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-v-pardubicich-stale-casteji-odkladaji-velkoobjemovy-odpad-u-popelnic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé v Pardubicích stále častěji odkládají velkoobjemový odpad u popelnic

30.4.2024 09:53 | PARDUBICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lidé v Pardubicích stále víc odkládají nadměrný odpad u popelnic a nevozí ho sběrných dvorů, kam patří. Zástupci městských obvodů upozorňují magistrát, že jde o velký problém. Lidé nechávají u kontejnerových stanovišť nepotřebný nábytek, domácí spotřebiče, koberce. ČTK to řekli náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO) a starosta městského obvodu II Radek Hejný (ANO).
 

"Je to celoměstský problém. U některých lidí je to neznalost, ale není jich mnoho. Myslím, že spousta lidí ví, že tam ty věci nepatří. Jejich postih je problematický," řekl Hejný.

V Polabinách byla v jedné ulici kamera, která zachytila lidi, jak odkládají objemné věci ke kontejnerům. Dohledat se dali pouze ti, co přijeli autem, a to podle poznávací značky. "Těm jsme rozdali pokuty. Pokud to přinesou v ruce, identifikace je komplikovaná," dodal Hejný.

Podle něj pomůže instalace kamer u kontejnerových stání, další osvěta a také prodloužení pracovní doby separačních dvorů. Odložené věci z domácností u kontejnerů znehodnocují vzhled města, ale mohou také přitahovat nežádoucí zvěř, vytvářet potenciální ohniska kontaminace a překáží také chodcům a vozidlům, uvedla Klčová.

"Přestože ve městě provozujeme devět separačních dvorů, řada lidí odkládá velkoobjemový odpad ke kontejnerům. Od pondělí do soboty je přitom otevřeno hned několik separačních dvorů. Věříme, že náš apel přiměje lidi, aby třídili správně, je to klíč k naší společné budoucnosti," uvedla mluvčí Služeb města Pardubic Klára Sýkorová.

Dalším problémem v Pardubicích je třídění odpadu. Ačkoli lidé hodně třídí, ne vždy se jim daří správně separovat. V modrých nádobách na papír končí jiný odpad, než tam patří. To samé platí pro žluté popelnice, kam se dávají plasty, tetrapak a kovové odpady. Červené nádoby jsou na použitý olej a tuky. Hnědé kontejnery jsou pro biodpad, do nich lidé mylně hází třeba starý chléb a jiné tepelně zpracované potraviny, které tam nepatří.

"Nesprávné třídění a hromadění odpadu podél popelnic je problém, který jako město samozřejmě registrujeme. Dlouhodobě se aktivně snažíme třídění odpadu co nejvíce usnadňovat doplňováním dalších kontejnerů do již existujících kontejnerových stání nebo vyhledáváním vhodných míst k založení zcela nových kontejnerových stání v lokalitách, kde chybí nebo jsou nedostatečné," řekla Klčová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

2.5.2024 19:54
Tak si myslím, že místo instalace šmírovacích kamer, vyhodnocování jejích záznamů a zahajování správních řízení o pokutách s lidmi, kteří se jen zbavili svého majetku tím, že jej odložili vedle popelnice, by bylo vhodnější zamyslet se, v čem je vlastně problém. Zda jsou třeba kontejnery na tříděný komunální odpad včas vyvezeny, zda často odpadem „nepřetékají“, nebo zda provozní doba, vzdálenost a přístupnost sběrných dvorů od bydliště, obyvatelstvu vyhovuje. A též, zda ten velkokusý odpad, má svůj skutečný původ v domácnostech, nebo v drobných provozovnách místních podnikatelů, kteří chtějí ušetřit a raději zneužívají kontejnery na tříděný odpad.
A dále by bylo vhodné se též zamyslet, kdo je vlastně původcem komunálního odpadu. Jestli občan přinese (třeba) kartonovou krabici k popelníci, ta je stále majetkem občana a stane se komunálním odpadem, a tedy majetkem obce, až po jejím odložení. Původcem komunálního odpadu je totiž ze zákona obec, nikoliv občan a jeho domácnost!
Vzpomínám si, že v 90-tých letech měli v Německu systém tzv. hromádek. V určený den, obcí projížděly nákladní auta a zaměstnanci úklidové firmy nakládali a odváželi vyřazené předměty, které den předtím lidé ze svých domácností vynesli před dům. Zdarma. A bylo uklizeno i bez kamer a pokut.
Autor článku by se ještě měl zamyslet, jaký je rozdíl mezi tříděním a separací…
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

4.5.2024 19:31
Jen by mne zajímalo pane redaktore co to je ten velkoobjemový odpad. Nábytek, matrace, linoleum, koberce jsou objemný odpad. Tzn. že z logiky věci ten velkoobjemový odpad jsou domky, auta nebo snad ještě něco jiného?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist