Lidé v Pardubicích stále častěji odkládají velkoobjemový odpad u popelnic
"Je to celoměstský problém. U některých lidí je to neznalost, ale není jich mnoho. Myslím, že spousta lidí ví, že tam ty věci nepatří. Jejich postih je problematický," řekl Hejný.
V Polabinách byla v jedné ulici kamera, která zachytila lidi, jak odkládají objemné věci ke kontejnerům. Dohledat se dali pouze ti, co přijeli autem, a to podle poznávací značky. "Těm jsme rozdali pokuty. Pokud to přinesou v ruce, identifikace je komplikovaná," dodal Hejný.
Podle něj pomůže instalace kamer u kontejnerových stání, další osvěta a také prodloužení pracovní doby separačních dvorů. Odložené věci z domácností u kontejnerů znehodnocují vzhled města, ale mohou také přitahovat nežádoucí zvěř, vytvářet potenciální ohniska kontaminace a překáží také chodcům a vozidlům, uvedla Klčová.
"Přestože ve městě provozujeme devět separačních dvorů, řada lidí odkládá velkoobjemový odpad ke kontejnerům. Od pondělí do soboty je přitom otevřeno hned několik separačních dvorů. Věříme, že náš apel přiměje lidi, aby třídili správně, je to klíč k naší společné budoucnosti," uvedla mluvčí Služeb města Pardubic Klára Sýkorová.
Dalším problémem v Pardubicích je třídění odpadu. Ačkoli lidé hodně třídí, ne vždy se jim daří správně separovat. V modrých nádobách na papír končí jiný odpad, než tam patří. To samé platí pro žluté popelnice, kam se dávají plasty, tetrapak a kovové odpady. Červené nádoby jsou na použitý olej a tuky. Hnědé kontejnery jsou pro biodpad, do nich lidé mylně hází třeba starý chléb a jiné tepelně zpracované potraviny, které tam nepatří.
"Nesprávné třídění a hromadění odpadu podél popelnic je problém, který jako město samozřejmě registrujeme. Dlouhodobě se aktivně snažíme třídění odpadu co nejvíce usnadňovat doplňováním dalších kontejnerů do již existujících kontejnerových stání nebo vyhledáváním vhodných míst k založení zcela nových kontejnerových stání v lokalitách, kde chybí nebo jsou nedostatečné," řekla Klčová.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Tonda Selektoda
2.5.2024 19:54A dále by bylo vhodné se též zamyslet, kdo je vlastně původcem komunálního odpadu. Jestli občan přinese (třeba) kartonovou krabici k popelníci, ta je stále majetkem občana a stane se komunálním odpadem, a tedy majetkem obce, až po jejím odložení. Původcem komunálního odpadu je totiž ze zákona obec, nikoliv občan a jeho domácnost!
Vzpomínám si, že v 90-tých letech měli v Německu systém tzv. hromádek. V určený den, obcí projížděly nákladní auta a zaměstnanci úklidové firmy nakládali a odváželi vyřazené předměty, které den předtím lidé ze svých domácností vynesli před dům. Zdarma. A bylo uklizeno i bez kamer a pokut.
Autor článku by se ještě měl zamyslet, jaký je rozdíl mezi tříděním a separací…