https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-ve-zduchovicich-v-referendu-odmitli-vystavbu-jeleni-obory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé ve Zduchovicích v referendu odmítli výstavbu jelení obory

10.10.2021 01:33 | ZDUCHOVICE (ČTK)
Proti záměru vlastníků lesa se vyslovilo 119 lidí, opačný názor mělo 60 hlasujících a šest se zdrželo. Rozhodnutí je závazné
Proti záměru vlastníků lesa se vyslovilo 119 lidí, opačný názor mělo 60 hlasujících a šest se zdrželo. Rozhodnutí je závazné
Foto | Jiří Sedláček / Wikimedia Commons
Lidé ve Zduchovicích na Příbramsku v referendu odmítli výstavbu jelení obory. Proti záměru vlastníků lesa se vyslovilo 119 lidí, opačný názor mělo 60 hlasujících a šest se zdrželo. Rozhodnutí je závazné, řekl ČTK starosta Petr Švagr (nez.).
 

Další postup je podle něj nyní na zastupitelích. "Je připravena ke schválení změna územního plánu, kde je obora umožněna. Zastupitelstvo by teď zřejmě mělo na základě rozhodnutí referenda vrátit tuto změnu k přepracování a novému projednání s tím, že zakáže oplocení lesů," uvedl Švagr. Vlastníci lesa se podle něj proti tomu nemohou bránit.

Lidé v referendu odpovídali na otázku, zda souhlasí s tím, aby zastupitelstvo podniklo v samostatné působnosti obce veškerá zákonná opatření pro povolení výstavby oplocení lesních ploch v katastrálním území obce za účelem vzniku oborního chovu jelena evropského. Podmínkou měl být celoroční přístup do obory po nynějších komunikacích a lesních cestách vstupními branami a celoroční turistický přístup na vyhlídku Na Altánku kolem oplocení obory. V referendu převážila odpověď ne. Z celkového počtu 260 oprávněných voličů se jich do hlasování zapojilo 186, platných hlasů bylo 185.

Odpůrcům se nelíbí, že by lesní území o rozloze zhruba 70 hektarů mělo být oploceno. Jiní lidé poukazovali naopak na to, že jde o soukromý majetek, s nímž by měl mít vlastník možnost nakládat po svém. Zastupitelé se ve věci nemohli shodnout, proto se konalo referendum. Aby bylo platné, musí v něm podle zákona hlasovat aspoň 35 procent oprávněných voličů. Závazné je v případě, že konkrétní odpověď označila většina hlasujících v referendu a zároveň aspoň 25 procent všech voličů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

10.10.2021 05:30
Skvělá zpráva. I jinde se daří měnit územní plány a omezovat území obcí určená pro zástavbu velkých průmyslových celků.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

10.10.2021 08:23 Reaguje na Katka Pazderů
Omezování vlastnického práva samozřejmě není skvělá zpráva.
Mimochodem, 0,99. Jak se vám to číslo líbí?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.10.2021 17:09 Reaguje na Jan Olejníček
To není, ale z mého pohledu existují výjimky. Tohle je jedna z nich. Naší rodině taky v zásadě nevadí, když se nám někdo courá po těch pár hektarech lesa, co máme.
A císařovna Marie fakt nebyla nějaké duhové dítě Země, že:-).
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.10.2021 08:30 Reaguje na Svatá Prostoto
Marie Terezie skutečně nebyla duhové dítě Země, ale měla k dispozici celou armádu hajných, kteří ohlídali, zda si babky jdoucí na klestí neberou i nějaké silnější větve. Kromě toho tehdy lidé měli úctu k cizímu majetku a rozhodně netrousili po přírodě civilizační odpadky. Mi se třeba nelíbí ten fakt, že máte les, platíte z něj státu daně a cizí lidé si tam chodí zadarmo sbírat houby nebo borůvky. Je to podle mě stejné, jako byste si pořídil obchod a cizí lidi by si zadarmo chodili brát zboží.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist