Lídry EU čeká na summitu také debata o klimatických cílech
Unijní země mají k novým klimatickým závazkům bloku, které budou tématem čtvrteční pracovní večeře, nejednotný přístup. Šéfové států a vlád by si na ní měli vyjasňovat své postoje k návrhu Evropské komise, aby se místo dosavadních 40 procent snížily emise skleníkových plynů k roku 2030 o nejméně 55 procent proti roku 1990.
"Nikdo nezpochybňuje fakt, že musíme naše cíle aktualizovat. Otázka je, jak toho cíle dosáhneme. Na stole je mnoho nápadů," odhadoval vývoj čtvrteční diskuse zmíněný unijní činitel. Zatímco země severní či západní Evropy s limity navrženými komisí v principu souhlasí, vlády států východního křídla EU včetně Česka, které bude na schůzce reprezentovat premiér Andrej Babiš, je označují za nereálné. Obávají se, že by mohly dále poškodit důležitá průmyslová odvětví stižená covidovými omezeními.
Klimatická debata na summitu by měla být pouze orientační a neočekává se, že by se lídři shodli na závazných závěrech vztahujících se k roku 2030. Zatím navíc není zcela jisté, zda v Bruselu nebude kvůli karanténním pravidlům chybět polský premiér Mateusz Morawiecki, jehož země je nejhlasitějším kritikem zpřísňování limitů a loni se jako jediná nepřihlásila k dosažení takzvané klimatické neutrality do poloviny století.
Úvodní část dvoudenního summitu bude nicméně patřit stále bezvýslednému jednání o budoucích vztazích s Británií, která opustila evropský blok na konci ledna. Britský premiér Boris Johnson sice minulý týden označil jednání lídrů za mezní termín, do kterého by mělo být jasno o osudu dohody, unijní lídři však mají na věc jiný názor. Podle návrhu závěrů summitu by prezidenti a premiéři měli konstatovat, že smlouva vzhledem k rozdílným pohledům na klíčová témata zatím není na dohled. Političtí vůdci zároveň vyzvou ke zvýšení tempa rozhovorů a k tomu, aby se úřady i firmy začaly pečlivěji připravovat na možný rozchod s Británií bez dohody, který by vzájemný obchod od ledna zatížil cly a kvótami.
V pátek stejně jako na minulé vrcholné schůzce před dvěma týdny lídři proberou možnosti další koordinace cestovních omezení souvisejících s pandemií. Ve středu se sice státy po předchozí výzvě lídrů shodly na společném barevném hodnocení rizikových regionů, ke sladění covidových testů či karantén dosud nesáhly. Vrcholní politici by měli v Bruselu diskutovat o možnostech další koordinace, kterou zatím část států odmítá, stejně jako o spolupráci na vývoji covidových vakcín.
Dalším pátečním tématem budou zahraničněpolitické vztahy. Unijní lídři mají v plánu debatu o spolupráci s africkými státy, některé země však patrně otevřou i aktuální otázky protiruských sankcí za otravu opozičního předáka Alexeje Navalného či napětí ve Středomoří v souvislosti s Tureckem a jeho námořním těžebním průzkumem.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (35)
Pavel Hanzl
14.10.2020 20:16Výhoda je, že Západ je ochoten nám výrazně pomáhat, jenže se obávám, že my to nejsme schopni pochopit.
Lukáš Kašpárek
15.10.2020 07:19 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.10.2020 08:05 Reaguje na Lukáš KašpárekJá to vidím jako systémový trend, kdy ČR opouští Evropu a zase se propadá někam na Východ. Těch důkazů je přece dost:
Nestaví se ty propojovací kousky dálnic k hranicím směrem na Západ.
Nestaví se trať vysokorychlostní celoevropské sítě TGV.
Nepočítáme s přijetí eura.
Nestavíme OZE a moderní energetiku, neplníme green deal.
Odmítáme větší integraci EU, odmítáme spolupracovat na celoevropském imigračním zákoně. Atd.
Tohle přece není náhoda, tam je jasně vidět záměr. A čí a proč není těžké si domyslet, nejen poslední zpráva BIS to říká celkem jasně.
Jaroslav Studnička
15.10.2020 08:12 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.10.2020 09:22 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
15.10.2020 10:10 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.10.2020 14:46 Reaguje na Jaroslav Studničkajenom vím, že naše pozice v EU se dramaticky zhoršila díky tomu, že se nejsme schopni vypořádat s tou obrovskou korupcí, kterou Babiš do naší politiky donesl. A v kombinaci se zcela invalidním parapresidentem jsme už jen za šašky a hlupáky.
Když Jourová kritizovala Orbána za rozkrádání státu a ovládání médií, tak se všichni řehtali jak stádo koní a dnes je zralá naodvolání. přitom je to inteligentní a schopná ženská.
Aby musel evropský parlament řešit korupci premiéra členského státu, to se nikdy v EU ještě nestalo, aspoň v něčem jsme první.
Jaroslav Studnička
15.10.2020 18:52 Reaguje na Pavel HanzlMluvíte o argumentaci a přitom vaše příspěvky neobsahují ani špetku argumentů. Vaše příspěvky jsou jak od politruků z padesátých let.
Jan Šimůnek
15.10.2020 08:19 Reaguje na Pavel HanzlGreen deal je soubor ekofašistických zrůdností, který je nutno odmítnout, a když to nejde, tak co nejvíce sabotovat.
Ano, nechceme se "integrovat" do organizace, v níž vládnou neomarxistické zrůdy, které v roce 1968 bojovaly za zavádění socialismu stalinského typu do zemí západní Evropy. Paradoxně, my jsme v tom samém roce bojovali za pravý opak, byť nám soudruh Brežněv jasně vysvětlil pomocí tanků, že socialismus se na nějaké lidem přívětivé zřízení zreformovat nedá, že jediná možná cesta je jeho totální odmítnutí při nejbližší možné příležitosti.
Západní státy spějí k tomu, aby si prožily autentický socialismus s bídou, gulagy a lesy šibenic. Budiž jim to přáno, ale ať nás do toho netáhnou. My víme, o co jde.
Pavel Hanzl
15.10.2020 09:26 Reaguje na Jan Šimůnek"zavádění socialismu stalinského typu do zemí západní Evropy".
Vy asi žijete trvale na Paroubkově Marsu, to jinak není možný. NIC TAKOVÉHO SE v západní Evropě nikdy nedělo.
Milan G
15.10.2020 10:41 Reaguje na Pavel HanzlA nic vám neříkají názvy Rudé Brigády, ultralevice v Itálii, únosy, vraždy, vydírání?
Meinhofová-Baader ultralevice v tehdejším západním Německu a opět, únosy, vraždy, vydírání. Jejich následníci dneska parazitují v evropském parlamentu.
Levičák do domu, hůl do ruky.
Pavel Hanzl
15.10.2020 14:50 Reaguje na Milan GJaroslav Studnička
15.10.2020 16:20 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
15.10.2020 19:19 Reaguje na Pavel HanzlA imigranty pozvala do EU Merkelová.
Mediálních masáží není třeba, stačí šílenosti, které vymýšlejí EUroneomarxisté.
Milan G
15.10.2020 21:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.10.2020 08:15 Reaguje na Milan GProč asi byl nejoblíbenější teroristickou trhavinou náš semtex bez kovové detekční složky?
Proč byl nejoblíbenější zbraní náš samopal škorpión, kterým byl zastřelen mezi jinými Aldo Moro (itaský premiér)??
Kdo vyzbrojoval Palestince, Basky i IRU, Brigade Rose nebo Světlou stezku?
Jan Šimůnek
16.10.2020 08:59 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
15.10.2020 08:11 Reaguje na Pavel HanzlIdeální by bylo rozdělit EU na dvě části podle bývalé "železné opony" (i když zájem o členství v té východní by mělo asi i Rakousko a možná by se trhla od Německa i bývalá NDR). A západní část ať si klidně jde užívat eko-socio-fašo totalitu, okořeněnou islamismem a spojenou s hlubokým ekonomickým propadem, a nepřekáží východní v budování demokracie a prosperity.
Jaroslav Studnička
15.10.2020 08:15 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
15.10.2020 09:30 Reaguje na Jaroslav StudničkaPokud nepochopíte rozdíl mezi socialismem sovětského typu (státní ekonomika a feudální politika) a sociálním státem západoevropského typu (kapitalismus jako ekonomický základ a demokratický systém přerozdělování zisku), tak nic dalšího nepochopíte.
Jaroslav Studnička
15.10.2020 10:13 Reaguje na Pavel HanzlPlánované hospodářství je jedním z příkladů...
Pavel Hanzl
15.10.2020 14:55 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
15.10.2020 16:22 Reaguje na Pavel HanzlCo je potom tedy systém obchodování s emisními povolenkami?
Co je Green deal?