https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/loucovice-zahajily-revitalizaci-spirova-kanalu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Loučovice zahájily revitalizaci Spirova kanálu

27.7.2020 01:04 | LOUČOVICE (ČTK)
Kanál z přelomu 19. a 20. století původně sloužil jako náhon k elektrárně.
Kanál z přelomu 19. a 20. století původně sloužil jako náhon k elektrárně.
Loučovice na Českokrumlovsku zahájily revitalizaci Spirova kanálu. Rekonstrukce 1,6 kilometru dlouhého kamenného kanálu bude stát zhruba 39 milionu korun. ČTK to řekl starosta Loučovic Jan Kubík (ANO). Kanál z přelomu 19. a 20. století původně sloužil jako náhon k elektrárně, v 70. letech minulého století jej pak někdejší loučovické papírny zavezly odpadem.
 

"Chceme, aby z kanálu byla nejen turistická atrakce, ale aby měl i jiný účel. Jednáme proto s Povodím Vltavy a rybáři o možném využití," uvedl Kubík. Podle něj například připadá v úvahu, že by kanál fungoval jako chovné místo pro lipany.

Loučovice o obnově kanálu uvažovaly delší dobu, původně měla revitalizace začít před dvěma roky. Podle starosty si ale příprava projektu vzhledem k jeho složitosti vyžádala delší čas. Náklady na revitalizaci z velké části pokryje dotace Státního fondu životního prostředí.

Součástí projektu je i odstranění ekologické zátěže, která vznikla poté, co za minulého režimu loučovické papírny zavezly kanál odpadem.

Papírny byly před rokem 1989 jedním z největších zaměstnavatelů v regionu a pracovaly v nich tisíce lidí. Poté podnik výrobu postupně utlumoval až ji v roce 2010 zastavil úplně.

"Osud Loučovic je typický pro celé Lipensko. Zánik tisíců pracovník míst, stěhování celých rodin za prací mimo region a mladí po studiích se již nechtějí vracet, protože zde není práce a ve městě je život jednodušší. Od poloviny 90. let tady zaniklo přes 4000 pracovních míst, přičemž za posledních deset let to bylo 1500 pracovních míst," uvedl předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek. Podle něj může region nyní těžit hlavně z cestovního ruchu a Spirův kanál se může stát jednou z turistických atrakcí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist