https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mikroplasty-se-dostavaji-i-do-lidskeho-mozku-zjistili-rakousti-vedci?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mikroplasty se dostávají i do lidského mozku, zjistili rakouští vědci

6.5.2023 05:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jak se drobné plastové části dokáží dostat až do lidského mozku? Na tuto otázku dokázali poprvé ve své studii odpovědět vědci z Lékařské univerzity ve Vídni zveřejněné v časopise nanomaterials. Vídeňští odborníci tak rozšiřují svůj soustavný výzkum k dopadům mikroplastů na lidské zdraví. Informuje o tom Zahraniční kancelář města Vídně.
reklama

 
Plastové mikro a nanočástice patří k největším environmentálním problémům současného světa. Skutečnost, že se do lidského těla dostávají v nezanedbatelném množství prostřednictvím potravy, je už veřejnosti dobře známa. Zdravotními dopady na trávicí trakt a mikrobiom se již zabývala řada odborných prací, přičemž s přehledovou studií přišli v polovině loňského roku právě vědci z vídeňské Lékařské univerzity (MedUni Wien) spolu s jejich kolegy z Všeobecné vídeňské nemocnice (AKH Wien). Podle nich jsou plastové mikro a nanočástice přítomné v trávicím traktu prokazatelně spojeny se zánětlivými a imunitními reakcemi i se vznikem rakoviny.

Grafické schéma, jak se mikroplasty dostávají do mozku.
Grafické schéma, jak se mikroplasty dostávají do mozku.

Nyní se tým odborníků z MedUni Wien zaměřil na další rizika spojená s přítomností plastových částic v lidském organizmu. Jejich akademický výzkum vůbec poprvé popsal mechanismus, jak se drobným částicím daří překonávat hematoencefalickou bariéru mezi vnitřním prostředím mozku a cévním systémem a následně proniknout i do mozku. Hematoencefalická bariéra představuje důležitou buněčnou ochranu mozku před napadením patogeny nebo toxiny. Podobnou ochrannou bariéru má i střevo, kterou podle vědeckých studií dokáží mikro a nanoplasty také překonat.

Nejnovější studii zaměřenou na lidský mozek vídeňští vědci provedli na zvířecím modelu. Konkrétně sledovali, jak se v organizmu chovají mikro a nanočástice polystyrenu, známého druhu plastu, který se běžně používá například v potravinových obalech. Výzkumný tým přitom zjistil, že tyto drobné částice lze v mozku detekovat již dvě hodiny po požití. Počítačové modely dále ukázaly, že pro průnik částic do mozku je rozhodující jejich specifická povrchová struktura (biomolekulární korona).

„V mozku by plastové částice mohly zvyšovat riziko zánětů, neurologických poruch nebo dokonce neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba,“ uvedl Lukas Kenner, vedoucí výzkumného týmu. Také zdůraznil, že v této oblasti je zapotřebí dalšího výzkumu. „Abychom minimalizovali potenciální škodlivost mikro a nanočástic plastů pro člověka a životní prostředí, je nezbytné se jejich působení méně vystavovat a omezit jejich používání, a to sice dokud budou jejich účinky nadále předmětem výzkumu,“ dále apeloval Kenner. Nově objevený mechanismus, jakým plastové mikro a nano částice překonávají ochranné bariéry v těle, může tento výzkum rozhodujícím způsobem posunout kupředu.


reklama


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.5.2023 06:33
To zdaleka není jen o potravě (mikroten, petky, obaly). Kolik plastů na sobě nosíme jako "hadry", kolik domácího zařízení (koberce, závěsy, záclony) je z plastů? Ten prach potom vdechujeme, příp polkneme. Alergiemi na pyl se zabýváme, ale na mikroplasty ne? Přitom mohou být mnohonásobně horší. S čím kdo zachází,...
Odpovědět
ss

smějící se bestie

6.5.2023 11:16 Reaguje na Karel Zvářal
1*
Odpovědět
RV

Richard Vacek

6.5.2023 07:04
Jak nám civilizace škodí nejlépe popisuje průměrná délka života. Na ní je vidět, že pozitiva vyspělé civilizace převažují nad negativy.
https://www.google.com/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=sp_dyn_le00_in&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=world&idim=world:Earth&ifdim=world&ind=false
Odpovědět
Anyr

Anyr

6.5.2023 10:47 Reaguje na Richard Vacek
Ryze manipulativní.
Je velký rozdíl dožít se 90 a zemřít po propracovaném dni na zástavu srdce během spánku, nebo od dvaceti běhat po doktorech, a dožít se devadesátky spolu s dekády trvajících obtížích, s deseti druhy denně užívaných léků a nepohyblivý.
Říká se tomu "kvalita života".
Navíc, je důležité "dny plnit životem", nikoliv život dny - a to je právě další zavádějící fakt podobně přiblblých grafů.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

6.5.2023 11:17 Reaguje na Anyr
1**
Odpovědět
RV

Richard Vacek

6.5.2023 11:40 Reaguje na Anyr
Tuším, že léky a lékařská věda obecně hlavně přidávají člověku roky ve fyzické a psychické pohodě. Proto dnes mohou žít plný život lidé s cukrovkou a podobně. To jsou ty výdobytky civilizace, které přírodní národy neznají. A pokud jde o dobu dožití, tak je třeba zajímavé, že v Číně je aktuálně stejná, jako u nás. Představte si to - Čína, kde na životní prostředí kašlou, kde velkoměsta jsou zahalena v oblacích prachu a dýmu:
https://data.worldbank.org/indicator/SP.DYN.LE00.IN?view=chart&locations=CN-CZ
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.5.2023 08:16
Problematika odpadů a jejich vlivu nejen na člověka ,ale i další živočichy a ekosystémy je hrubě podceněna.
Vyjimkou je sodovkáč , který byl klanem kolem IPCC prohlášen za metlu lidstva a bude slavnostně upálen v obloukovém výboji z OZE.

Místo toho , abychom výrazně produkci odpadů snižovali, jeho objem se neustále navyšuje a ... a vlády k tomu trpně mlčí.
Musíme zbrojit, musíme válčit, musíme ekonomicky růst a tak nějak jsme zapomněli, že bychom se zejména měli starat o životní prostředí.
Je to marné, je to marné, je to marné !
Odpovědět
Anyr

Anyr

6.5.2023 10:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
Mirku, není to marné :) Lidstvo je totiž ve Vesmíru proslulé jednou věcí: dokáže být silně efektivní, rychlé, spojené a vznešené, když se stane velký pr**er. A přesně tam to míří :)
Otázka je, za jakou cenu to bude a co se stihne zachránit, a co už ne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.5.2023 17:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
Váš svět naopak je marný celý.
Odpovědět
JT

Juraj Tabiczký

12.5.2023 10:48
Neviem odkial beriete a čím dokladujete Vaše prehnané hodnotenie ľudstva .
Pokiaľ vychádzate z vedeckých teórii vzniku ľudstva , tak sme sa vyselektovali zhodou okolností po období kriedy , po vyhynutí dinosaurov a prežili sme vďaka šťastiu . Pokiaľ veríte v stvorenie , tak človek bol omylom pána Boha. Keď už spomínate Vesmír, taka najlepšie ohodnotil ľudstvo A.Einstain "Vesmír a ľudská hlúposť je nekonečná a s vesmírom nie som si istý". Ľudstvo je na ceste k sebadeštrukcii a mikroplasty sú len jednou časťou mozaiky.
Odpovědět
MM

Milan Milan

12.5.2023 20:52
To je teorie, přání, nebo je o tom snad i nějaký historický důkaz??? Mikrosplasty jsou všudepřítomné, vše baleno do plastů, vždyť jsme úmyslně vyměnili např. pozinkované trubky na vodu za plastové. A proč se pak tak divíme a děsíme?
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist