https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/cesky-projekt-jedna-priroda-se-loni-umistil-v-top-ten-evropskych-life-projektu.i-diky-dokumentarnimu-filmu-hodnoty-prirody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody

1.5.2024 05:59 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dokument Hodnoty přírody získal na festivalu Agrofilm.
Dokument Hodnoty přírody získal na festivalu Agrofilm.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
 
Dokument režiséra Michala Gálika získal prestižní cenu Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství na filmovém festivalu Agrofilm. Na příkladu české krajiny vizuálně přívětivou formou vysvětluje, jaké přínosy čili ekosystémové služby nám lidem příroda poskytuje, a proč je důležité o nich v ochraně přírody i při rozhodování o využití krajiny vědět.

Projekt Jedna příroda byl kladně hodnocen i za efektivní a inovativní managementová opatření, osvětu, školení zaměstnanců orgánů ochrany přírody a stanovení priorit v ochraně přírody. CINEA (Evropská výkonná agentura pro klima, infrastrukturu a životní prostředí) zařazením Jedné přírody do desítky nejlepších unijních projektů ocenila práci na ochraně našich nejcennějších přírodních stanovišť, živočichů a rostlin.

„Myslím, že Česká republika může být hrdá na to, že se projekt Jedna příroda umístil mezi nejlepšími evropskými projekty v oblasti ochrany životního prostředí a to tím spíš, že v r. 2023 byla konkurence v rámci programu LIFE skutečně vysoká. Věřím, že v rámci dalšího pokračování projektu díky efektivnějšímu plánování péče, využití výzkumu v praxi i díky dobré spolupráci s vlastníky a uživateli pozemků v chráněných územích přispějeme ke zlepšení potřebné péče a především zachování cenných lokalit ve prospěch přírody a lidí,“ komentuje úspěch ministr životního prostředí Petr Hladík

Projekt Jedna příroda, jehož hlavním koordinujícím partnerem je Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, Ústavem výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe) a Biologickým centrem AV ČR, v. v. i. – Výzkumná infrastruktura SoWa, za pět let své existence zatím svou činností úspěšně přispívá k zachování biodiverzity a podpoře ekosystémových služeb v chráněných územích soustavy Natura 2000.


reklama

 
Další informace |
Článek vznikl v rámci projektu LIFE for Czechia s přispěním unijního programu LIFE.
Jedna příroda

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

2.5.2024 08:37
Kde jste všichni byli, když se ničila Šumava, když LČR s podporou státu, mebo na příkaz státu se likvidují naše lesy. Ano les potřeboval péči, protože máme les hospodářský a zde ne selhal stát, ale viloženě ůmyslně zavedl tuto likvidaci, výmluvy na výběrové řízení. Ne mělo se hospodařit, když se všichni štítí komunismu, tak jako za první republiky. Nemuselo dojít k likvidaci. Anebo to má jiný účel, třeba rychlodráha.. Kde jste všichni ekologové. Má se dělat rychlodráha. Proč a pro koho to bude, ne pro nás, ale příroda se bude několik desítek let likvidovat v obrovské míře a mám obavu, že toto hloupostí nám vezmete vodu, ostatní se neůnosně zdraží. Opravde dráhu po které nikdo nejezdí, ale neničte již zničenou a narušenou přírodu, ekologové neudělají nic. Jak je možné, že keře i pro ekologi a ochranu přírody jsou bordel. U nás se vše vyřezalo, obnovili se meliorace, kde jste, ale chvástáte se s projektem avybrané nejhezčí místa. Kdo dovolil jezdit těžkým strojům po polích a lesích, opět peníze a ještě jim na to dá stát dotaci. Proč nikdo nikdy nespočítel ekologickou zátěž na bioplynky, podívejte se co se děje. Když to vezmu tak na železnou krávu je tolik kukuřice, že by se nemuselo používat tolik chemie. Skuste spočítat jen kolik stojí orb, zasetí, sklizení, zacpání do igelitu, vyvážení kejdy, pole jsou po ní mrtvá, není zde žížala a nic. Další modifikované obilí, obrovské sklizně. Není tam pak něco špatně. Samozřejmě nárust chemie. Ještě asi šest let v devadesátých letech to šlo. Měli jsme krásné lesy i když v té době LČR začli zvedat těžby a snimi nárust kalamit, ale les tu byl, v polích rostly květiny, dobytek měl bylinky v potravě. Byli slišet ptáci, mezi jinými koroptev, křepelka a kosi. Dnes po třiceti letech vlády tzv. tržního hospodářství je vše zničeno, nárust rakoviny a další. Příroda nespívá, nekvete, umírá. To se budem dívat jen na některé lokality a lidé z vesnic co májí rádi přírodu budou jezdit do rezervací, aby vyděli jak bylo i u nás krásně? K čemu je takový projekt, jan planá slova a zviditelnění se. Hezky zde ona dáma mluví, ale co to přinese?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist