Mládě vzácné zebry bezhřívé, narozené v plzeňské zoo, se jmenuje Embimbi
Matkou Embimbi je čtrnáctiletá samice Etosha, otec je čtrnáctiletý Kim, který v prosinci odjel do dánského Givskudu. Kim je otcem i druhého letošního mláděte Tanishy, což ve svahilštině znamená narozená v pondělí, řekl mluvčí. Nedávno do Plzně chovatelé přivezli z pražské zoo nového hřebce Haidara a klisny Piu a Poru. Zebry bezhřívé v Plzni obývají africký výběh s pštrosy dvouprstými a antilopami voduškami červenými. Obě skupiny zeber se zatím ve výběhu střídají.
Plzeňská zoologická zahrada se před třemi lety přidala k záchraně zeber bezhřívých, kterých žije přibližně 300 posledních jedinců na savanách a v křovinatých oblastech severní a severovýchodní Ugandy. Vzácností jsou i v zoologických zahradách. "Pouze 11 evropských zoo chová kolem 40 těchto zeber," uvedl mluvčí. Chovná základna pochází z Čech. Zebry bezhřívé totiž dovezli do Evropy mezi lety 1969 a 1976 tehdejší ředitel královedvorské zoo Josef Vágner a zoolog Luděk Dobroruka. Potomci těchto zvířat žijí také například v liberecké zoo.
Své jméno zebra získala díky redukované hřívě, kterou zvíře téměř ztrácí ve dvou až třech letech stáří, někteří samci mohou hřívu ztratit zcela. Zvířata žijí v rodinných skupinách o šesti až 20 jedincích. Hierarchicky uspořádané stádo vede vůdčí klisna. Samicím se rodí jedno mládě po roce březosti.
Zebry plzeňská zoo chovala od roku 1974 a množily se tu od roku 1977. Desítky mláďat měly dlouhodobě chované zebry Chapmanovy, asi 25 potomků zde měly zebry Böhmovy.
reklama