https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/modni-prumysl-hleda-alternativy-ke-kuzi.jsou-ale-skutecne-ekologictejsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Módní průmysl hledá alternativy ke kůži. Jsou ale skutečně ekologičtější?

29.10.2020 12:05 | PAŘÍŽ (ČTK)
O etičtější módu se zajímá i luxus. Chanel v roce 2018 vyhlásil, že přestane používat exotické kůže, jako jsou hadí nebo krokodýlí. Jiní, například Burberry, se vzdali kožešin.
O etičtější módu se zajímá i luxus. Chanel v roce 2018 vyhlásil, že přestane používat exotické kůže, jako jsou hadí nebo krokodýlí. Jiní, například Burberry, se vzdali kožešin.
Foto | Guy Sie / Flickr.com
Rostlinné kůže či recyklované alternativy vlny a kožešiny nabývají na popularitě. Zároveň ale tyto materiály, které jsou považovány za etičtější a ekologičtější, vzbuzují pochybnosti. Píše o tom francouzský deník Le Figaro.
 

Městečko Montelupo Fiorentino ležící několik kilometrů od Florencie bylo proslulé především svými majolikami, italskou renesanční fajáns. O několik století později se o něm mluví v souvislosti s rostlinnou kůží, zejména tou, která je vyráběna z hub. Tato kůže, kterou produkuje toskánský podnik Grado Zero Espace, je v přírodě rozložitelná, jemnější než kamzičina a je vyrobena z volně se vyskytující parazitující houby, která se nachází zejména v Číně.

Módní průmysl je jedním z nejvíce znečišťujících sektorů na světě; podle nadace Ellen MacArthur se například při výrobě textilu spotřebuje každoročně 93 miliard metrů krychlových vody. Proto se objevuje stále více iniciativ, jak dopady na životní prostředí zmírnit. Vznikají mimo jiné nové materiály, etičtější a ekologičtější než ty tradiční.

Společnosti se nezaměřují jen na kůži. Například konopí slouží jako alternativa vlny. Polyester a kukuřice vytvářejí kožešinu, která vypadá jako činčila. Ne vždy se ale náhražka podaří. "Máme dobré výsledky s výrobou krátkosrstých kožešin, jako je králík. Kožešiny s dlouhým vlasem je obtížnější vyrobit," říká Arnaud Brunois, mluvčí francouzského podniku Écopel, který je jedničkou v oblasti "falešných" kožešin. Écopel spolu s britskou návrhářkou Stellou McCartneyovou vyvinul recyklovatelnou kožešinu z rostlin a polyesteru, při jejíž výrobě se spotřebuje o 30 procent méně energie.

Emmanuelle Riendová, která žije od roku 2008 v Los Angeles, pomáhá francouzským značkám proniknout do Spojených států. Stala se vegankou a rozhodla se bojovat za trvanlivější módu. "Prodávala jsem tisíce kožených vest a začala jsem se cítit jako pokrytec. Moje osobní přesvědčení neladilo s tím, co jsem dělala," říká. V roce 2018 založila v Los Angeles Veganský týden módy, kterého se účastní návrháři nepoužívající žádný živočišný materiál. Úspěch se dostavil: první týden módy navštívilo přes 5000 lidí.

Jedna z nejoblíbenějších kabelek na instagramu, Shopping Bag značky Telfar, je rovněž vyrobena stoprocentně z alternativní kůže. Kabelku navrhl známý designér Telfar Clemens.

O etičtější módu se zajímá i luxus. Chanel v roce 2018 vyhlásil, že přestane používat exotické kůže, jako jsou hadí nebo krokodýlí. Jiní, například Burberry, se vzdali kožešin. "Nedávno jsme mohli konstatovat zvýšenou poptávku po alternativách. Je to nepochybně způsobeno snahou nakupovat zodpovědněji a etičtěji," vysvětluje Tiffany Hsuová, ředitelka nákupu u luxusní značky Mytheresa, která nabízí veganské produkty.

Ekologický dopad těchto nových materiálů je však kontroverzní, neboť výrobci módy ve snaze nahradit kůži používají hlavně textil vzešlý z petrochemie, v čele s plasty. Rostlinné náhražky živočišných materiálů se používají málo, neboť jejich cena může být odstrašující. Některé materiály potřebují zdokonalit, aby odpovídaly standardům luxusu. Například kůže z ananasu nebo hub ztrácí snadněji barvu, upozorňuje Tiffany Hsuová.

Tkví budoucnost v recyklování, jak to někteří hlásají? "I když je oděv co nejzodpovědnější, vždy bude mít větší ekologický dopad než oblečení z druhé ruky. Osobně jsem spíše pro to, aby se nic nevytvářelo a kupovalo se to, co již existuje," říká třicetiletá Pařížanka Alice, která je sice vegetariánka, ale raději si koupí živočišnou kůži z druhé ruky než alternativy kůže.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

29.10.2020 12:14
Náhražky kůže se vyráběly i z některých chorošů. Některé z nich by se snad i daly uměle pěstovat.
Odpovědět
Hu

Hunter

29.10.2020 12:39
Nejsou.
Odpovědět
SS

S4ki S4ki

29.10.2020 13:33 Reaguje na Hunter
Jsou
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.10.2020 16:05 Reaguje na S4ki S4ki
Co tu myšlenku trochu rozvést?
Odpovědět
ig

29.10.2020 13:32
Náhražka kůže se jmenuje Barex, padesát let starý patent firmy Fatra Napajedla.

...kdo si vzpomene na barexové polobotky, má o důvod víc být vděčný za pád komunismu :D
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.10.2020 16:04
No to je zase úchylárna ... maso sežereme a s tou kůží uděláme jako co? Vyhodíme a koupíme si hadry a boty z náhražky?

U těch kožešin bych to ještě chápal, i když nevím o co je horší zvíře chovat pro maso, než pro kožešinu. U ohrožených druhů to pak samozřejmě beru taky. Ale u kůže běžně chovaných domácích zvířat, popřípadě třeba běžně lovené zvěře?

Spolek magorů který se maj zbytečně dobře a vymýšlí ptákoviny.

Jediné, s čím plně souhlasím, by byl ten příklon ke kvalitě a opuštění trendů typu, musím si koupit něco nového, bo puntíky z jara jsou out a teď frčí (koso)čtverečky.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.10.2020 05:34 Reaguje na Svatá Prostoto
Tady máte jasně předložené ekonesmysly v praxi. Čímkoliv co musíme vyrábět zatěžujeme přírodní prostředí. No někdy ta péče o životní prostředí z "etických" důvodů ekologům a dalším zeleným magorům tak nějak nevadí.
Odpovědět

Jirka Černý

30.10.2020 05:56
Ortodoxní zelináři ať si nosí boty z hub, s tím nemám problém. Já se chovám velmi ekologicky a šetrně, mám kvalitní kožené pohorky, pracovní boty i společenské, díky kvalitě nekupuji každý rok nové.
Odpovědět

Jan Šimůnek

30.10.2020 07:37 Reaguje na Jirka Černý
Z těch hub se dělal materiál trochu připomínající jelenici. Vyráběly se z něj čepice a vesty (hlavně dřevorubci a jejich rodiny).
Odpovědět

Jirka Černý

30.10.2020 11:54 Reaguje na Jan Šimůnek
Tak pokud ten materiál má na nějaké použití pozitiva není důvod ho nepoužít, ale u bot jsem dost ortodoxní. Samozřejmě jsou období a činnosti že jsou vhodné boty z jiných materiálů než kůže. Třeba dnešek by se dal i v gumovkách.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist