Modrá planeta? Akutní nedostatek vody je blíž, než si myslíme
Kolik? V roce 2019 neziskovka WRI (World Resources Institut) vyhodnotila s pomocí analýz mapových podkladů a veřejně dostupných zdrojů, že hned 17 států světa se nachází ve stavu setrvalého vodního stresu, v extrémní hrozbě nedostatku vody. Každoročně tu totiž spotřebují 80 % veškeré dostupné vody, kterou mají k dispozici. Od povrchových zdrojů po podzemní rezervoár, včetně toho, co tu náhodou naprší. To vše je ze čtyř pětin načerpáno pro potřeby zemědělství, průmyslu a samozřejmě také k hašení žízně. Ona pětinová rezerva, která v každoročním úhrnu dostupných vodních zdrojů zbývá, se však v důsledku nejrůznějších nuancí počasí a klimatických výkyvů může velmi snadno nedostavit.
Méně vydatné sezónní srážky pak mohou znamenat, že tu lidé tvrdě narazí na suché dno svých studen. A tehdy je budou od smrti žízní dělit zhruba ty tři dny. Což je skoro stejně rychlé jako průběh nákazy virem eboly. Hodí se přitom zmínit, že oněch 17 států, uvedených ve statistice WRI, obnáší jednu čtvrtinu obyvatel planety Země. Necelé dvě miliardy lidí, kterým voda z kohoutku rozhodně neteče. To ale není všechno: dalších 44 států momentálně čelí „vysoké úrovni vodního stresu“. Ti každoročně vyčerpají 40 % dostupných zdrojů. Takže je teoreticky od smrti žízní dělí jen dva suché roky za sebou. Voda prostě znamená život, byť na to rádi zapomínáme.
Problém, ve kterém nevede Afrika
Česká republika svítí na mapách WRI jasně žlutou barvou. Jsme ve 4. kategorii, ve stupni nižšího středního ohrožení. Sousední Slovensko je dokonce v páté, nejméně ohrožené kategorii. Jinak je geografické rozdělení rizik dost neintuitivní. Francie, Lucembursko, Německo a Dánsko sdílí 3. kategorii (střední ohrožení) s Jihoafrickou republikou, Kubou, Mongolskem a Čínou. Belgie, Řecko, Itálie a Portugalsko je v 2. kategorii (vysoké ohrožení), stejně jako Turecko, Džibuti, Namibie a Sýrie. Extrémně vysoké riziko, onu 1. kategorii, pak reprezentují státy Arabského poloostrova, Indie a Pákistán. Jinými slovy, největší problém s nedostatkem vody nemá „jen výhradně Afrika“.
Vlastně, státy jako Rwanda, Keňa, Mali nebo Kongo jsou v 5. kategorii nízkého ohrožení docela za vodou. Je osvěžující vidět, že pro jednou (až na Eritreu, Botswanu a Libyi) nemá Afrika s něčím ten největší problém. Nicméně zbytek světa, včetně rozvinutých zemí, v pozvolna narůstající hrozbě nedostatku vody docela plave. Někdy doslova, protože ne každý nedostatek nutně vyvolává potřebu šetřit. Kanaďanům, kteří jsou ze 189 hodnocených zemí na 108. příčce, v kategorii nejnižšího ohrožení, vodu nezávidíme. Průměrná roční spotřeba tu na jednotlivce činí 29,1 kubíků. To je přes 40 plných van. Kde ovšem na takové "koupele" bere vodu Arménie (36,1 kubíků na osobu ročně a zároveň 2. kategorie ohrožení)?
Nešetří ani ti, kteří mají nedostatek
S vodou nešetří ani Američané, za ekologii pochvalovaní Kostaričani, přírodymilovní Novozélanďané. Výrazně hýří i Rusové, kteří disponují třetinou veškerých sladkovodních zdrojů pitné vody na světě. A Indové, kteří nadbytkem vody rozhodně netrpí. Úplně největší spotřebu vody v přepočtu na počet obyvatel (ovšem se započítaným zemědělstvím, což výsledek zkresluje) mají v desátém nejžíznivějším státu na světě, ve Spojených arabských emirátech. Na jednoho obyvatele tu připadá spotřeba 477 kubíků vody denně. To je cena za zahradničení v poušti a sjezdovky v krytých halách. Díky odsolovacím zařízením si to mohou dovolit, dokud jim peníze za ropu tečou. Ale pak? Už teď jejich vodní hospodářství jede nadoraz.
A nejen jejich. Spotřeba vody totiž rychle narůstá. Úměrně tomu, jak se zvětšuje lidská populace. Ale už neúměrně k tomu, jak narůstá urbanizace, zasídlení velkých měst. Dochází při něm totiž k nerovnoměrnému přetěžování lokálních zdrojů vody. Spotřeba vody také narůstá s tím, jak se zvyšuje kvalita života v jednotlivých zemích. Milník v podobě globální spotřeby 4 bilionů kubíků vody jsme minuli už v roce 2014. A spolu s tím se rozšiřuje i seznam zemí, které se z kategorie nízkého či středního ohrožení přesouvají k červeným příčkám akutní hrozby nedostatku vody. Vody, kterou není dost dobře odkud brát.
Voda nad zlato? Možná už brzo
Sice je 75 % povrchu naší modré planety Země pokryto vodou, ale 97,5 % této vody je slané, a jen 2,5 % sladké, pitné. A jen 0,3 % je aktuálně přítomno na planetárním povrchu v tekuté, kapalné podobě. Pitná voda, byť to takhle nevnímáme, je vlastně zatraceně velká vzácnost. Kterou, pokud se nechceme potýkat s vodním stresem, musíme začít rozumně využívat a šetřit s ní. Jak? Překvapivě, nápad na výstavbu tisíců přehrad z WRI nezaznívá. Místo toho doporučují, aby se v efektivitě polepšilo zemědělství. Které se, v závislosti na konkrétním regionu, podílí na 70 % spotřeby vody (průmysl vypije kolem 20 %, spotřeba domácností 10 %).
Dalším doporučením je vytvoření zelené infrastruktury, která ochrání existující povodí, prameniště a toky řek. Naučit se vodu zadržet v krajině. A do třetice všeho dobrého, je třeba použitou vodu ošetřovat, znovu-využívat, čistit a recyklovat. My zatím vodu máme. Čtvrtina obyvatel celého světa ji ale už zítra mít nemusí. A když se něco ošklivě nepovede, tak do dvou let bude na suchu polovina světa. Akutní nedostatek vody je opravdu blíž, než si myslíme.
Přečtěte si také |
Martina Jurová: Praktický návod, jak na svejly. Pomohou zadržet vodu ze srážek tam, kde spadnereklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (34)
Katka Pazderů
5.2.2021 06:38Kamil Krabice
5.2.2021 18:07 Reaguje na Katka PazderůJaroslav Kořínek
6.2.2021 22:04 Reaguje na Katka PazderůPokud se stále budou vnucovat západní hodnoty ( dříve např. křesťanství dnes demokracie) do zemí s jinou tisíciletou kulturou a stylem vládnutí tak se lidstvo pohne biblickou silou.
A bude stačit destabilizovat poměry v Číně.
Lukáš Kašpárek
5.2.2021 06:57Jan Cedič
5.2.2021 07:34Pavel Hanzl
5.2.2021 12:42 Reaguje na Jan CedičJiří Daneš
5.2.2021 15:40 Reaguje na Pavel Hanzlsmějící se bestie
5.2.2021 08:15Michal Ukropec
5.2.2021 14:48 Reaguje na smějící se bestieKamil Krabice
5.2.2021 18:09 Reaguje na smějící se bestieRichard Vacek
5.2.2021 08:57https://www.nature.com/articles/d41586-020-03518-4
běžný uživatel
5.2.2021 09:43 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
5.2.2021 10:08 Reaguje na běžný uživatelhttps://data.unicef.org/topic/water-and-sanitation/drinking-water/
Zbyněk Šeděnka
5.2.2021 09:48smějící se bestie
5.2.2021 10:05 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJaroslav Štemberk
5.2.2021 12:23 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
5.2.2021 12:39 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkPetr Blažek
5.2.2021 17:02 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaKdežto v zemědělství , při dlouhém vývoji lidstva, se došlo k určitému standartnímu sledu agrotechnických operací (orbou počínaje přes přípravu půdy až po podmítku), které mají většinou za úkol kypřit povrch půdy aby se zabránilo zbytečnému odparu a při následných srážkách umožnilo snadnější vsakování.
A právě vámi zmiňovaná řepka jako ozimá rostlina má velice dobrý protierozivní potenciál a zbytky po jejích hlubokých kořenech umožňují snadnější vsakování vody.
Zbyněk Šeděnka
5.2.2021 19:46 Reaguje na Petr BlažekPetr Blažek
6.2.2021 11:11 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPro začátek, nárůst hektarů řepky způsobili právě měští ekologové, kteří si chtěli zachovat svůj standart v požitcích a biopaliva je taková úlitba.
Ale co se týče zemědělství tak zrovna řepka je ze všech energetických plodin k půdě nejšetrnější. Z hlediska zastoupení v osevním postupu dosahuje maximálně 30 procent, ale po většinou je to do 20 procent. Ono totiž není vůbec jednoduché založit porost řepky. Ta se seje v srpnu kdy probíhají žně a vy musíte nejdříve sklidit předcházející plodiny a pak teprve připravit a zasít. A to je z hlediska organizace dost náročné, proto i kdyby někdo chtěl větší podíl řepky tak to nestíhá. Ale rozumný zemědělec ji stejně nedává dříve jak jednou za 3 roky, protože by se vám v porostu rozšířila plevelná řepka a ta vám snižuje výnosy.
A k té desikaci, ono to také není tak černobílé jak se od stolu zdá. Dnes již jsou v prodeji moderní odrůdy u kterých je velký předpoklad rovnoměrného zrání. Ale i tak se vyskytnou roky, kde vlivem počasí dojde k omlazení porostu a tím pádem k situaci kdy je půlka porostu zralá a půlka ještě zelená. Do toho porostu bylo ivnestováno vše od energie, lidské práce, hnojiv až po chemické prostředky. A teď máte možnosti : posekat to hned a mrhat další energií na sušení s tím, že část výnosu ztratíte. Počkat až to dozraje, ale to vám mezitím ta zralá část vypadá a zase část výnosu ztratíte. A pak je třetí možnost, že přírodě pomůžete desikací a pak dostanete maximální výnos za to co se do růstu porostu investovalo a to nemyslím jenom peníze, ale právě všechnu tu energii a tím pádem emise.
Joska Malý
6.2.2021 11:56 Reaguje na Petr BlažekPavel Hanzl
6.2.2021 13:19 Reaguje na Joska MalýPetr Blažek
6.2.2021 14:13 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Kořínek
6.2.2021 22:19 Reaguje na Pavel HanzlHlavně, že jste udělali ze zemědělců "ropné" barony.
Petr Blažek
7.2.2021 17:58 Reaguje na Jaroslav KořínekK vaší druhé poznámce průměrné platy v zemědělství, po celé Evropě, nedosahují průměru jednotlivých zemí. To, že se do zemědělství tlačí velké investiční společnosti je bohužel důsledek dotačních systému.
Petr Blažek
6.2.2021 14:02 Reaguje na Joska MalýZbyněk Šeděnka
6.2.2021 12:23 Reaguje na Petr BlažekPetr Blažek
6.2.2021 14:08 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaMilan Milan
5.2.2021 11:37Kamil Krabice
5.2.2021 18:14Proto by bylo nejlepší začít třeba na MZ a zeptat se Petříčka proč poslal dalších 100 mega Kč na množení Afričanů. Oficiálně tedy na zdravotnictví v Africe.