Montéři zabezpečí u Labských pískovců sloupy elektrického vedení

V Česku zahynou po zásahu elektrickým proudem ročně tisíce ptáků. "Nebezpečí hrozí všem od hrdličky až po ty největší dravce. Záleží vždy na konstrukci sloupu, velkou hrozbou jsou sloupy vysokého a velmi vysokého napětí pro čápy bílé," řekl Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické. "Čápy na stožárech hnízdí a mláďata při opouštění hnízd usedají na nejbližší vyvýšené body, pokud je to zrovna sloup, často první zkušební lety končí fatálně," uvedl.
Nejvíce úhynů zaznamenávají ornitologové u běžný druhů, jako je poštolka obecná, káně lesní, ale hynou i vzácné druhy jako sokol stěhovavý, raroh, výr velký. Ornitologové s distributory spolupracují, vytipovali 17 druhů a zmapovali území, na němž hnízdí. "Dost druhů žije mimo chráněná území," řekl Viktora. Prioritně by tak měla být zabezpečena místa, která ornitologové považují za největší ohrožení pro ptáky.
Ochrana je zpravidla umístěna na podpěrných bodech vedení vysokého napětí. Nejčastěji jsou to plastové ochrany, které se přetahují přes izolátory. Dalším způsobem je používání ochranných konzol, které zabrání tomu, aby ptáci dosedli na vedení a aby se propojily živé části s uzemněnou stožárovou konstrukcí. "V mnoha případech, kdy je to technicky možné, využívá ČEZ Distribuce metodu osazování pomocí práce pod napětím. V takovém případě nemusí být dodávka odběratelům při údržbě či opravě přerušena ani omezena," uvedla Holingerová. Do ochrany ptactva ČEZ Distribuce investovala podle Holingerové dosud 210 milionů korun.
Omezením pro rychlejší práci na zabezpečení stožárů je podle člena představenstva ČEZ Distribuce Pavla Šolce nedostatek montážních kapacit na trhu a dále možnosti vypínání. "Neboť instalace si vždy vyžádá delší vypnutí vedení, a tím přerušení dodávky elektřiny pro podniky i obyvatelstvo. Zejména s ohledem na přiměřený rozsah vypínání dodávky elektřiny spotřebitelům je termín 2024 obtížně splnitelný," uvedl Šolc.
reklama