MŽP spustilo záchranný program pro ohrožený zvonovec liliolistý
Podle ministerstva roste především ve světlých lesích, při okrajích lesních cest a na pasekách, méně často na loukách. Kvete na přelomu července a srpna. Lokality, kde roste, jsou například Babinské louky v Českém středohoří či přírodní památky Vražba na Jaroměřsku a Žehuňsko-Báň nedaleko Nymburku.
Rostlině uškodila hlavně změna hospodaření v lesích během 20. století. Prosvětlené lesní porosty, v místech vhodných pro zvonovec nahradily vysokokmenné stinné lesy. Zvonovci neprospěl ani větší přísun živin do krajiny, kvůli kterému na světlých místech vyrůstají konkurenčně silné byliny. Rostlina v posledních dekádách trpí i okusem přemnožené spárkaté zvěře. Ta ji spase dříve, než stihne vykvést.
"Chceme navýšit počty rostlin v místech, kde zvonovec doposud roste. V první řadě bude potřeba les prosvětlit, odstraňovat byliny, které zvonovec přerůstají, a vytvořit plošky pro růst semenáčků. Aby rostliny kvetly a vysemenily se, musí se oplocenkami chránit před okusem spárkatou zvěří," popsala Barbora Čepelová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. "Pěstování záložních populací v botanických zahradách umožní získat dostatek semen a případně sazenic pro výsadby. Budeme samozřejmě pokračovat ve výzkumu a průběžně vyhodnocovat efekt jednotlivých opatření," doplnila Čepelová. Agentura program připravila ve spolupráci s Univerzitou v Hradci Králové. Má probíhat také ve spolupráci s vlastníky pozemků a hospodáři.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že nyní běží jedenáct záchranných programů. "Díky nim se z naší přírody nevytratil hvozdík písečný český, daří se zvyšovat počty syslů či užovek stromových. Doufám, že i náš čerstvý záchranný program pro zvonovec bude úspěšný a v ČR se začne lépe dařit i této vzácné vonné rostlině," řekl ministr.
Z dalších rostlin v současnosti, vedle hvozdíku a zvonovce, běží záchranné programy i pro matiznu bahenní, rdest dlouholistý, hořeček mnohotvarý český a koniklec otevřený.
reklama