https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-jihu-chile-protestuji-rybari-kvuli-zakazu-lovu-toxickych-ryb
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na jihu Chile protestují rybáři kvůli zákazu lovu toxických ryb

17.5.2016 07:10 | SANTIAGO DE CHILE (ČTK)
Masivní úhyn lososů, slávek, medúz a dalších mořských živočichů je způsobem fenoménem zvaným rudý příliv, při němž přemnožené řasy vytvoří souvislou hustou pokrývku na vodní hladině a oceán se pak zbarví do červena
Masivní úhyn lososů, slávek, medúz a dalších mořských živočichů je způsobem fenoménem zvaným rudý příliv, při němž přemnožené řasy vytvoří souvislou hustou pokrývku na vodní hladině a oceán se pak zbarví do červena
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Chilská vláda v neděli podepsala dohodu se zástupci rybářů, kteří již tři týdny blokují přístup na ostrov Chiloé, pátý největší ostrov jižní Ameriky. Informovala o tom agentura EFE. Protesty vypukly poté, co vláda zakázala rybolov v oblasti, kde moře již několik týdnů vyplavuje na břeh statitisíce mořských živočichů uhynulých po přemnožení řas. Ztráty zaznamenal i chilský lososový průmysl, který je druhým největším na světě.
 

Dohoda by měla přispět k uklidnění situace, která zcela paralyzovala chilský ostrov Chiloé, na něm žije asi 170 000 obyvatel, a zkomplikovala i cesty mnohým turistům. Rybáři tam barikádami blokují hlavní silnice na ostrově, kde je rybolov hlavní obživou. Demonstrující viní vládu mimo jiné z laxního přístupu k řešení situace.

Masivní úhyn lososů, slávek, medúz a dalších mořských živočichů je způsobem fenoménem zvaným rudý příliv, při němž přemnožené řasy vytvoří souvislou hustou pokrývku na vodní hladině a oceán se pak zbarví do červena. Kromě toho je ale narušena rovnováha ekosystému, neboť se sníží obsah kyslíku ve vodě. Některé druhy řas navíc produkují toxiny, jimiž jsou pak mořští živočichové kontaminováni, nebo umírají.

Na jihu Chile se nyní takové přemnožení řas objevilo v nebývalé intenzitě, podle vědců ji způsobil jev El Niňo, který zvýšil teplotu oceánu. Mnozí rybáři obviňují zpracovatele lososů, že situaci zhoršili tím, když vysypali do moře tuny uhynulých lososů.

Řasy se totiž výrazně přemnožily u jižního pobřeží Chile již začátkem letošního roku, kdy podle březnového oznámení chilského úřadu pro rybolov uhynulo na 25 milionů ryb. Podle listu Financial Times může úhyn znamenat až desetiprocentní pokles v letošních dodávkách lososa na světový trh. Restrukturalizační plány, včetně propouštění, již oznámila i norská firma Marine Harvest, která má pobočku i v Chile.

Menší demonstrace na podporu rybářů z Chiloé se podle agentury Reuters v posledních dnech konaly i v hlavním městě Santiagu. Podle chilské národní rybářské společnosti je "totálně paralyzováno" 20 místních firem, které zpracovávají mořské živočichy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist