https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-opatreni-proti-zaplavam-v-cesku-ma-jit-v-nasledujicich-letech-62-miliard-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na opatření proti záplavám v Česku má jít v následujících letech 62 miliard korun

19.1.2022 12:03 | PRAHA (ČTK)
Peníze
Peníze
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na prevenci a ochranu před povodněmi v ohrožených oblastech v povodích Dunaje, Odry a Labe má jít do roku 2027 přes 62 miliard korun. Oproti předchozímu šestiletému období je to více než dvojnásobná částka. Vyplývá to z aktualizovaných plánů pro zvládání povodňových rizik, které ve středu projedná vláda. Mají platit do roku 2027. Materiál má ČTK k dispozici. Plány vládě předloží ministryně životního prostředí Anna Hubáčková a ministr zemědělství Zdeněk Nekula (oba KDU-ČSL).
 

Podle předkládací zprávy celkové předpokládané náklady na konkrétní návrhy opatření činí 62,35 miliardy korun. Přes 45 miliard Kč je pro povodí Dunaje, na povodí Labe má jít zhruba 8,5 miliardy korun a 8,33 miliardy Kč do povodí Odry. "Z toho ze státního rozpočtu půjde 27,347 miliardy Kč, z finančních zdrojů podniků povodí 2,858 miliardy Kč, z ostatních veřejných rozpočtů 5,888 miliardy Kč a ze zdrojů EU 26,256 miliardy Kč," stojí v předkládací zprávě. V plánech schválených na sklonku roku 2015 bylo pro šestileté období vyhrazeno přes 29 miliard korun. "Uvedené částky představují celkové náklady na realizaci opatření, přičemž doba realizace opatření může překročit šestileté plánovací období," dodává zpráva.

Obecná opatření pro prevenci rizik zahrnují změny v povodňových plánech a využití povodňového mapování jako limitu v územním plánování. K ochraně před záplavami má sloužit uplatňování zásad správné zemědělské praxe, střídání pásů plodin, vhodný výběr plodin a realizace protierozních opatření. V plánu je i další modernizaci srážkoměrných a vodoměrných stanic a lokálních výstražných systémů.

V případě tzv. konkrétních opatření jde vesměs o stavební projekty. V povodí Dunaje je plánovaná nejvyšší suma, 6,6 miliardy korun, na přípravy vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku. Téměř čtyři miliardy korun by měly jít podle dokumentu do suché nádrže Teplice na řece Bečvě, přičemž projekt plánovaný na Přerovsku je v současnosti označovaný také jako vodní dílo Skalička. Přes 3,6 miliardy Kč by pak mělo jít na protipovodňová opatření na Moravě, Moštěnce, Dřevnici a Bečvě v Olomouckém a Zlínském kraji. Podle dat z roku 2017, kdy začal dosavadní plánovací cyklus, zahrnuje povodí Dunaje 46 oblastí s významným povodňovým rizikem o celkové délce 718,6 kilometru.

V povodí Horní Odry plán počítá s částkou 4,3 miliardy korun na přípravu nádrže Nové Heřminovy na Bruntálsku a suché nádrže Krnov. Na protipovodňová opatření na Opavě v úseku Holasovice až Nové Heřminovy má jít 2,8 miliardy korun.V povodí Odry na území Česka je devět oblastí s významným povodňovým rizikem o délce 283,3 kilometru.

V povodí Labe plán vymezuje 80 oblastí s významným povodňovým rizikem o délce 1825,5 kilometru. Do zabezpečení vodní nádrže Orlík před dopady velkých vod půjde téměř 1,9 miliardy korun, přes miliardu korun, jednotlivě, je pak vyhrazeno na zvýšení kapacity koryta Vltavy u pražského Rohanského ostrova a na protipovodňovou ochranu na Labi v Neratovicích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

19.1.2022 16:19
K tomu chybí ještě druhý krok - konečné povolení stavební. A že se budou zelený aktívisti a čecháčkové bránit/ soudit, dostatečně známe i za pomoci naší slavné nezávislé justice + médií.
Společenský zájem nejen v těchto případech má mít přednost ! Což zde už 30let moc nefunguje.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

20.1.2022 08:47 Reaguje na smějící se bestie
Potíž je v tom, že každý vidí onen "společenský zájem" jinak - a nejde ho do lidí natlouct prostě klackem. Společenský zájem je právě o té diskusi, CO to vlastně je. A tahle diskuse je dávno neřešený problém.
Odpovědět
va

vaber

20.1.2022 09:21 Reaguje na Jindřich Duras
společenský zájem jsou peníze,téměř pro všechny,
jen pár dobrých duší myslí jinak
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

19.1.2022 21:36
At´ to napíší na rovinu-budeme regulovat, napřimovat, betonovat a potom brečet, že je sucho a není voda. At´ žije betonová loby, která opět zvítězila nad zdravým rozumem. To se penízky z úplatků jenom pohrnou. Petrův Zdar
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.1.2022 10:19 Reaguje na Jan Knap
nejdříve vybetonují a kanalizují Labe a pak se diví, že jsou okolo povodně...
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

20.1.2022 08:52
Je sice suše napsáno, že také " správná zemědělská praxe" atd. Nikde ovšem není uvedeno konkrétní opatření ani náklady na něj, jakkoli je to téma komplikované. To není chyba redakce. Je to jen názorný příklad, jak to chodí teď všude: Vypláchneme ústa ekologií a dál jedeme v betonu.
Ostatně, správná zemědělská praxe je fajn, ale důležité je, jaká kritéria (meze, mantinely) se nastaví. U nás jsou nastaveny tak volně, že degradace krajiny může vesele pokračovat, ale nikdo za nic nemůže, protože přece splňuje daná kritéria.
A tak si u nás žijeme...
Odpovědět
va

vaber

20.1.2022 09:12
myslím ,že to budou z velké části vyhozené peníze, na co konkrétně budou peníze vydány?
pro přírodu je jen dobře když se voda někdy vyleje z koryt, ovšem člověk je nalezlý všude a tomu to vadí
zajímalo by mě , co se má dělat za dvě miliardy na Orlíku,
prohlubování a čištění koryt je z hlediska ekologie , vodního života i zadržování vody v krajině ,jen škodlivé ,
člověk a příroda jsou dva nepřátelé i když člověk bez zdravé přírody nepřežije
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

20.1.2022 10:08
Nejvíc peněz "na opatření proti záplavám" ale i suchu a dalším problémům musí jít do změny hospodaření na zemědělské půdě a v lesích a celkové nápravě krajiny. Tam každá miliarda pomůže vyřešit mnoho dalších problémů naší totálně zničené krajiny.

Vůbec nejde jen o povodně... jde také o sucho, samozásobení obyvatelstva vodou, biodiverzitu, vodní i větrnou erozi, pozdvihnutí venkova, zaměstnanost v oborech, kde je dnes problém sehnat lidi, jde také o pojišťovnictví a další a další věci, které s poničenou krajinou souvisejí.

Ano, jsem si jistý, že se toho udělá víc pozitivního než za minulé vlády agrobarona a velkotěžaře, ale jestli to bude dost na to, aby se něco opravdu zásadně změnilo, to jisté není.

Je potřeba vytvořit celospolečenskou poptávku po zásadní změně. Věřím, že jsme se odrazili ode dna, ale k hladině a tomu, abychom se mohli nadechnout máme ještě opravdu daleko.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

20.1.2022 10:14 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Navíc dodám, že tu nejde ani tak o peníze.... ta nutná změna je hlavně v hlavách těch, co krajinu ovlivňují. Od politiků až po posledního pracovníka v krajině.

Pokud nezměníme myšlení a hodnotový žebříček, tak nám k obnově funkcí krajiny nepomůže ani nekonečně moc peněz...
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

20.1.2022 11:20 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jojo, přesně tak...
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.1.2022 12:54 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jak jste myslel samozásobení obyvatelstva vodou a jakou vodou? Pitnou, ze studní, nebo program Deštovka? Pozdvihnutí venkova jak, když pracovní místa jsou hlavně v městech, z toho hlavně v Praze? Zaměstnanost v oborech, kde je dnes problém sehnat lidi, právníků, genderistů, ekologů je prý moc, tak co s nimi? Půjdou dělat zubaře, řemeslníky, montéry?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist