https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-strese-gymnazia-v-ceske-lipe-otestuje-liberecky-kraj-lehci-solarni-panely
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na střeše Gymnázia v České Lípě otestuje Liberecký kraj lehčí solární panely

8.9.2024 00:39 | ČESKÁ LÍPA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na střeše Gymnázia v České Lípě otestuje Liberecký kraj lehčí solární panely, ty dosud používané na jiných projektech by tamní střecha neunesla, řekl ČTK náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti). Solární elektrárna s instalovaným výkonem 30 kilowattů přijde kraj bez DPH téměř na 768 000 korun, to je zhruba polovina původně odhadovaných nákladů. Vyrobenou elektřinu by měla spotřebovat škola, případné přebytky spotřebují jiné krajské organizace v jejím okolí.
 
"Je to opět v režimu design and build, to znamená, že zhotovitel to vyprojektuje a zároveň postaví. Tato fotovoltaika se mírně liší od těch ostatních, protože střecha nám nevyšla staticky, neunese klasické panely a tu konstrukci pod nimi, proto jsme tady přistoupili k jinému technickému řešení. Jsou tam takové jakoby foliové panely, které jsou lehčí. Střecha to unese a instalovaný výkon se nezmění," doplnil Miklík.

Cílem Libereckého kraje je co největší energetická soběstačnost, proto se na fotovoltaické elektrárny zaměřil a počítá s nimi i každá nově projektovaná krajská budova. "Do konce roku 2024 máme v plánu vybudovat fotovoltaiku, která bude vyrábět zhruba jednu gigawatthodinu (GWh) s tím, že Liberecký kraj a jeho příspěvkové organizace mají spotřebu zhruba 17 GWh ročně. Do konce roku 2026 máme v plánu udělat přes tři GWh," dodal Miklík. Pětinu spotřeby by pak měl kraj krýt z vlastních zdrojů.

Solární elektrárny už Liberecký kraj instaloval na střechu budovy D svého sídla v Liberci, ale také třeba na střechy Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou nebo Střediska ekologické výchovy v Hejnicích. Malou elektrárnu pro výukové potřeby má Mateřská škola a Střední škola v liberecké ulici Na Bojišti, další elektrárna už pracuje na nedávno dokončené budově nové výjezdové základny zdravotnické záchranné služby v Hrádku nad Nisou.

Fotovoltaické panely dostane i střecha nové základny záchranky v Jablonci nad Nisou, domy pro postižené v Benešově u Semil nebo Vratislavicích nad Nisou, Muzeum Českého ráje nebo školy v Liberci a Turnově. Největším projektem, který Liberecký kraj chystá, je stavba solární elektrárny na letišti Hradčany v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Maximální varianta počítá s instalovaným výkonem přes 100 megawattů, náklady se předběžně odhadují na tři miliardy korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

8.9.2024 13:23
cešny za elektřinu vyrobenou v FVE může být i záporná.
Posílat si vyrobenou elektřinu stejnou sítí, jak se dodává z velkých energetických a centrálních výrob, dává jaký smysl?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2024 09:47 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Takový, že se těm velkým zdrojům výkonově uleví. Při dobrém rozvoji OZE doplněným hejnem SMR, bychom asi vůbec nemuseli stavět mastodonta v Dukovanech. Na tom se neshodnou ani odborníci a že jich je i tady něurékom.
Odpovědět
Pe

Petr

10.9.2024 09:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Jestli by při rychlosti dnešního vývoje nebylo lepší SMR přeskočit a jít rovnou do MMR (mobilní modulární reaktor, na podvozku Tatra, který se rovnou hotový přiveze zákazníkovi a jen zastrčí do zásuvky a zapne), nebo PMR (osobní - personal modulární reaktor), který si jednoduše koupí každý, kdo bude chtít elektřinu, a postaví doma v maštali. Ty už budou skutečně modulární, nakupovat se budou v konfigurátoru, takže si každý vybere reaktor podle své potřeby a poskládá sám podle přiloženého návodu.
Tou dobou ale už budou v nabídce pokročilejší technologie, například přenosný osobní megawattový zdroj, využívající energii nulového bodu (takové už existují, viz seriál Stargate), nebo kapesní zdroj na bázi malé galaxie, k vidění ve filmu Muži v černém.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.9.2024 09:38 Reaguje na Petr
To je výborný nápad, možná znáte Kardašova, pěkné video přikládám.
https://www.stream.cz/top-5-to-nejlepsi-ze-sveta/mimozemske-civilizace-od-urovne-1-do-7-my-jsme-pouze-na-0-72-64517045
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist