Na tvorbu mokřadů nebo stromořadí mohou dostat zemědělci i obce až 5 milionů korun
"Nám se podařilo ve spolupráci ministerstev vytvořit novelu zákona o půdním fondu, která umožní kamkoliv do volné krajiny beztrestně, bez zbytečné administrativy, bez nutnosti něco platit dostat krajinné prvky," řekl Hladík. Jeho úřad vyčlení na zakládání nových krajinných prvků půl miliardy korun. Zemědělci mohou dostat peníze na stavbu příkopů, mezí, mokřadů, skalek, teras či na výsadbu skupin dřevin, stromořadí či travnatých svahů.
Cílem podpory je motivovat hospodáře, spolky, obce a vlastníky půdy, aby tvořili nové krajinné prvky. Česká krajina se podle Hladíka za posledních 80 až 90 let velmi změnila a vymizelo z ní spoustu druhů opylovačů, živočichů, květin i ptáků. "Krajinné prvky zvyšují odolnost krajiny vůči suchu a dalším extrémům, podporují vsákávání vody do půdy a zlepšují její kvalitu a úrodnost," dodal Výborný.
Zemědělci navíc po stavbě krajinných prvků mohou získat úlevu v podmínkách zemědělských dotací a dostat 9000 korun na hektar nově upravené plochy jako takzvanou ekoplatbou, uvedl Výborný. O platbu budou moci zemědělci žádat prostřednictvím Portálu farmáře.
Dotace na krajinné prvky ve výši do pěti milionů korun bude poskytovat Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Příspěvek bude možné využít také na nákupy pozemků nezbytných pro vytvoření krajinných prvků. Na větší projekty nad pět milionů korun lze podat žádost o podporu na Státní fond životního prostředí. Ministři zároveň řekli, že by chtěli vytvořit opatření, které by finančně pomohlo také s údržbou krajinných prvků.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Radek
23.8.2024 08:31Teď vymýšlíte další platby , dotace pomoci kterých to chcete napravit , snažíte se vypadat dobře . Přitom by stačilo přestat cokoli dotovat a nechat vše běžet , trh by se postaral o vše bez vás a to je asi ten hlavní důvod , peníze .