https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvice-rtuti-do-ovzdusi-loni-vypustila-elektrarna-chvaletice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejvíce rtuti do ovzduší loni vypustila elektrárna Chvaletice Aktualizováno

8.10.2020 16:21 | PRAHA (ČTK)
Olomoucký krajský úřad schválil v září výjimku z emisních limitů pro rtuť na šest let a pro emise oxidů dusíku na osm let pro elektrárnu Chvaletice. Ekologické organizace se proti opětovnému udělení výjimky odvolaly.
Olomoucký krajský úřad schválil v září výjimku z emisních limitů pro rtuť na šest let a pro emise oxidů dusíku na osm let pro elektrárnu Chvaletice. Ekologické organizace se proti opětovnému udělení výjimky odvolaly.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Hnědouhelná elektrárna Chvaletice na Pardubicku, kterou provozuje společnost Sev.en Energy, loni vypustila 537 kilogramů rtuti. Nárůst je výrazný, v roce 2018 to bylo 154 kilogramů. Vede tak žebříček největších znečišťovatelů rtutí v Česku. Následují ji hnědouhelné elektrárny Počerady a Prunéřov, obě v Ústeckém kraji. V tiskové zprávě vyplývající z dat zveřejněných v Integrovaném registru znečišťování o tom dnes ČTK informovala organizace Greenpeace. Vyjádření provozovatelů elektráren, společností Sev.en Energy a ČEZ, ČTK shání.
 

"Elektrárna Chvaletice se tak stala nejen skokanem roku, ale také největším českým zdrojem rtuti do ovzduší, když loni překonala i dříve první elektrárnu Počerady, která loni vypustila 383 kg rtuti," uvedlo Greenpeace. V roce 2018 Počerady vypustily 229 kilogramů této toxické látky. Prunéřov loni vyprodukoval 359 kilogramů rtuti. Další elektrárny a podniky z první desítky největších znečišťovatelů jsou pod hranicí 300 kilogramů. Provoz hnědouhelné elektrárny Prunéřov I byl letos v létě ukončen.

Elektrárna Chvaletice považuje žebříčky "nátlakových organizací" za absurdní, protože srovnávají nesrovnatelné. Poukazuje na jednorázové měření rtuti, které nepovažuje za příliš průkazné, neboť složení paliva se během roku mění. "Pokračujeme v miliardové ekologizaci, jejíž součástí bude největší látkový filtr v republice a která v přechodném období povede ke splnění nových evropských limitů," uvedl na dotaz ČTK mediální zástupce Sev.En EC Petr Dušek. Podle něj měla v loňském roce elektrárna Chvaletice nejnižší emise oxidu siřičitého v historii. Z Integrovaného registru znečištění vyplývá, že se meziročně snížily také emise oxidu uhličitého, oxidů dusíku, naopak se zvýšily emise polétavého prachu.

Podobně ohledně rtuti argumentuje i ČEZ. "Doposud se rtuť historicky vůbec nesledovala a žádné limity neexistovaly. Nejen u nás, ale i po světě," uvedl mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Greenpeace uvedlo, že Chvaletice a Počerady žádají o výjimky z nových limitů pro rtuť, které v EU začnou platit v roce 2021. "Výjimky, byť na kratší dobu, žádají i další uhelné elektrárny - Prunéřov, Tušimice a Ledvice - které v žebříčku znečišťovatelů touto látkou figurují na dalších místech," uvedli ekologové, kteří tuto praxi dlouhodobě kritizují.

Podle Kříže je důvodem žádosti o výjimky skutečnost, že ČEZ musel nejprve najít spolehlivou metodu kontinuálního měření rtuti a posléze společně s externími partnery hledat a testovat technické řešení její redukce. "ČEZ kvůli tomu rozběhl v předchozích letech za pomoci univerzit a jiných výzkumných institucí rozsáhlý program výzkumu a vývoje nejefektivnější technologie na snížení emisí rtuti. Náklady na tento výzkumný program se pohybovaly v řádu stovek milionů korun," uvedl Kříž. Vlastní soutěž na dodávku technologií podle něj potrvá zhruba rok, účastníci se mohou odvolat. Protože není možné pro všechny zdroje ČEZ úpravy zvládnout, společnost žádá o výjimky.

Podle mluvčího Greenpeace Lukáše Hrábka nová měření ukázala, že emise rostou. Žádosti o výjimky označil za nepřijatelné. "Zastaralé uhelné elektrárny jako Chvaletice a Počerady prostě nejsou schopné plnit moderní nároky na ochranu zdraví a životního prostředí. Dávat jim výjimky z nových evropských limitů za situace, kdy se ukazuje, že vypouští více rtuti, než se myslelo, je nepřípustné. To by bylo jako snížit trest vězni ve chvíli, kdy se zjistí, že spáchal násobně více zločinů," uvedl Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí Duha. "Chvaletice i Počerady je naopak potřeba co nejdříve odstavit, vývoz elektřiny s takovými dopady na lidi a klima si prostě dovolit nemůžeme," doplnil.

Olomoucký krajský úřad schválil v září výjimku z emisních limitů pro rtuť na šest let a pro emise oxidů dusíku na osm let pro elektrárnu Chvaletice. Ekologické organizace se proti opětovnému udělení výjimky odvolaly.

ČEZ o výjimky pro některé své elektrárny a teplárny, včetně Počerad, požádal v březnu. Platnost poslední má končit v roce 2025. Počerady mají nejpozději v roce 2024 přejít do vlastnictví společnosti Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Ekologové už dříve označili žádost o výjimku ze strany ČEZ za absurdní. Ten naopak argumentuje tím, že je logické, aby modernizaci provedl nový majitel.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

8.10.2020 16:51
Ty uhláky je potřeba především zavřít!!
Co už vymudrovala naše slavná "uhelná komise", která "maká" už asi třičtvtě roku a pořád ani ťok?
To je naprosto neskutečný, vláda už půl roku řeší pouze koronáč, výsledkem je nejvíce nakažených v Evropě.
Před tím řešila zase jen tunely a trestní stíhání soudruha nejvyššího, výsledkem je zase jen absolutní nula!!
Co se to s námi děje?
Když si vzpomenu na progresivitu a rychlý rozvoj snad všeho v 90. letech, tak nemůžu uvěřit, že jde o stejný stát se stejnými občany......
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.10.2020 21:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Jooo ... devadesátky ... to byly časy ... to už nebude, s tím se smiřte.
Ani u nás, ani ve světě.

Na druhou stranu ty argumenty ČEZu zase nejsou tak úplně mimo, a že to zrovna moje oblíbená společnost není.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.10.2020 21:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzl vás je doma škoda. Vy jste měl řídit celou Zeměkouli
a byl by tu ráj na světě. Pročpak jste zůstal pouze kritikem
i třicet let po revoluci? Nikdo vám nebránil oslovit podobné
kritiky a založit politickou stranu a nyní nám vládnout. Ono
to je spíše tak, že někteří jsou tu od toho, aby i s chybami
konali a druzí pouze kritizují, ale nic hmatatelného nekonají.
To, kdo je pro společnost prospěšnější, si povězte sám.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.10.2020 17:22
S různými výjimkami se v ČSSR a následně ČSR vždy ochotně kšeftovalo.
Spokojeni jsou účastníci obchodu - žadatel i úředníci.
Takový švachulov made in Czech.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.10.2020 17:53
Greenpeace protestují a snaží se něco zničit.
To už je tak ohraná písnička, že to už nemůže opravdu nikoho překvapit ... a ani by to dávno nemělo nikoho zajímat.
Odpovědět
MG

Milan G

8.10.2020 23:58
Jestli jsem dobře koukal, Integrovaný registr znečišťování nic neměří, ale zpravuje data/měření/ jiných organizací. Tyto organizace měří znečištění a naměřená data zasílají do IRZ. V tom případě je trochu schizofrenní od nátlakových spolků grínpís a hnutí duha na svá jistě podivná měření, k rtuti dosud neexistovala metodika, pak poukazovat s tím, že ty data jsou v IRZ, když ta měření tam sami poslali.

Zároveň bych rád těmhle chytrákům připoměl první řadu úsporných žárovek, když paraziti z eu zakázali původní žárovky. Tato první řada žárovek zcela nezvratitelně obsahovala rtuť a parazitům z eu to bylo jedno. Jedno to bylo i nátlakovým spolkům grínpís a hnutí duha, neboť jsem tehdy nezaznamenal jediný protest ze strany těchto spolků.

Aby bylo jasno, neobhajuji ani Počerady ani Chvaletice, ale chápu, že s tím mají problém protože to je novum a přesně jak řekl ČEZ neexistovala metodika k měření a také neexistoval technologický postup na likvidaci rtuti. Ze strany zelených pomatenců postrádám, ostatně jako vždy, ochotu ke kompromisu.
Odpovědět

vladimír šmídl

9.10.2020 01:30 Reaguje na Milan G
Mluvme tedy o kompaktních zářivkách. V okamžiku nařízení vykazovaly krátkou životnost a jejich těleso bylo z olovnatého skla (tehdejší automaty neuměly zpracovat složité tvary s jiným, než olovnatým sklem). U jednoduchých konstrukcí se zahazuje celá elektronika, která by mohla ještě pracovat. Klasické trubicové zářivky měly již tehdy dvojnásobnou světelnou účinnost (až 100 lumenů/watt,kompaktní 50-60) a lepší barevné podání (ohýbané tvary - zatepla- nemohou využít ty nejkvalitnější luminofory - ty nelze ohřívat). Spotřebitelé si povšimli i rozdílu v životnosti. Trubice s elektronickým napájením
mají (dle značky) životnost až 33 000 hodin, tedy srovnatelnou s LED svítidly, které ovšem měla EU podpořit již tenkrát (tenkrát již byly bílé LED v sériové výrobě).
A pokud se týká ukončení uhelné éry, bylo by na čase kooperovat tento termín s Polskem, to už má představu.
Podle deklarace výrobců je obsah Hg v zářivkách a výbojkách srovnatelný bez ohledu na výkon a jeden litr rtuti reprezentuje něco přes 3 miliony zářivek.
Odpovědět
MG

Milan G

9.10.2020 11:14 Reaguje na vladimír šmídl
Jedna věc je co deklaruje výrobce a druhá věc je reálný stav. Hodně výrobců např. deklaruje v určitém druhu salámu obsah masa ve výši třeba 90% a už na první pohled je patrné, že ten salám viděl maso tak akorát někde v TV.
Ale Rtuť ty zářivky obsahují byť v malém množství a to je špatně. Pokud rtuť je škodlivá, tak potom všem stejným metrem, jinak se ze strany parazitů z eu a nátlakových spolků grínpís a hnutí duha jedná o licoměrnost, chápete to? Jen tak mimochodem, vy jste zaznamenal, že by jmenované nátlakové spolky nějak protestovaly proti obsahu rtuti v zářivkách?

Jinak jsem ty zářivky použil jen jako příklad, hlavní je ta problematika měření a následná likvidace rtuti.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.10.2020 21:58
Místo nesmyslů s odsiřováním a odprašováním se měly dostavět dva bloky
JE Temelín , 4 bloky JE Blahutovice a 4 bloky JE místo jedné z uhelek
v Severních Čechách. Pak zavřít komplet hnědouhelné doly a uhelky. To
ale zmíněná organizace protestovala proti jádru jako takovému. Dnes tak
sklízíme, co tu bylo po plyšáku zaseto a co dosluhuje bez náhrady. I to
málo je stále trnem v oku a tak nezbývá než vše odstavit a vrátit se
do jeskyní. Moudré toť vše od těch aktivistů, co zatím prosadili a chtějí
prosazovat nadále.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.10.2020 15:24 Reaguje na Břetislav Machaček
Dnes se nemusíme trápit s jádrem a jít rovnou do OZE.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist