Norsko má zlikvidovat dvě větrné farmy - ohrožují chov sobů
15.11.2021 10:14 | OSLO
( ČTK)
Pastevci sobů v severské zemi argumentují tím, že pohled na obří větrné turbíny a jejich zvuk děsí zvířata, a narušuje tak místní letité tradice.
Norsko má zlikvidovat dvě velké větrné farmy. Před časem přišly o licenci, protože podle pastevců z řad původního obyvatelstva Sámů, jimž se dříve říkalo Laponci, ohrožují tradiční chov sobů. Za pravdu jim dal minulý měsíc norský nejvyšší soud, informovala agentura Reuters.
"Není pochyb. Turbíny jsou nelegální, takže musí pryč, dříve nebo později," řekl Reuters správce oblastního chovu sobů Terje Haugen. Uvedl to po schůzce s norským ministrem energetiky, který větrné farmy na poloostrově Fosen ve střední části země navštívil.
Soud ale neupřesnil, co by se mělo stát se 151 turbínami a desítkami kilometrů silnic vybudovaných pro usnadnění jejich výstavby. Majitelé obou větrných elektráren podle Reuters stále doufají, že se podaří najít řešení, které jim umožní zůstat.
Pastevci sobů v severské zemi argumentují tím, že pohled na obří větrné turbíny a jejich zvuk děsí zvířata, a narušuje tak místní letité tradice. Turbíny ale prozatím zůstávají v provozu. A situaci, kterou označila za složitý právní a politický problém, se snaží vyřešit vláda.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (36)
Takže na soby se ohled bere, ale lidem ty větrníky prostě škodit můžou.
Odpovědět
Lidi v okolí si provozovatel "koupí" nějakou výhodičkou a zbytek
se větrnému parku vyhne obloukem. Kam ale budou lidé uhýbat, až
budou splněny cíle "grýndýlu" . To by tu musely být větrníky
pomalu všude, proložené solárními parky a poli s biopalivy.
Prostě krajina "blízká přírodě", ale bude vhodná pro přírodu?
Sámové už vědí, že ne, ví to už i rybáři z pobřeží "větrníků"
a všichni, kteří žijí v okolí větrných parků a nemají z nich
nějaké "výhodičky".
Odpovědět
Právě proto se staví větrné parky většinou na moři.
A pro celoroční spotřebu elektřiny celé ČR by stačilo pokrýt její 1% plochy fve panely.
A my potřebujeme nahradit jen asi 40%, tj. uhlí.
Odpovědět
1) Nestaví se většinou na moři, staví se většinou na souši. Např. takové Německo má instalovaný výkon 56 GW na souši a jen 7,77 GW na moři.
2) Pro celoroční spotřebu elektřiny celé ČR by nestačilo pokrýt její 1% plochy fve panely, protože by se většina vyrobila na jaře v létě, kdy bychom ji nebyli schopni spotřebovat, a naopak by se na podzim a v zimě vyrobilo zoufale málo k pokrytí spotřeby elektřiny ČR.
Odpovědět
ad 1) Skotsko staví velmi často na moři, hanzovní státy taky, nové parky všude se plánují velmi často na moři, mají už technologie na hluboké možře (na pontonech)poměr neznám.
ad 2) Počítám výkon fve a spotřebu ČR, strukturu ne.
Odpovědět
Ad 1) A ještě častěji staví na souši, takže vaše tvrzení, že "se staví větrné parky většinou na moři" je opět nepravdivé, navzdory okecávání pontony apod.
Ad 2) A v tom je právě ten problém, že počítáte s roční statistikou úplně odtrženou od reality a ne se skutečnými daty výroby FVE a spotřeby elektřiny v jednotlivých měsících.
Odpovědět
Ad 1) Je víceméně fuk, kde to kdo staví, hlavně že staví. My stavíme ale co? A už se nám to silně prodražuje. A bude hůř.
Ad 2) To je velmi hrubý odhad, aby měl člověk jen představu o kapacitách.
Struktury, akumulace atd. atd. jsou už level 2.
Odpovědět
Klasický Hanzl. Nejdřív plácá nesmysly, následně při konfrontaci s realitou je to fuk a hrubý odhad a současně vymyslí další nesmysl. Co se nám silně prodražuje a o kolik, vy mudrlante?
Odpovědět
Neplácám žádné nesmysly, ale odmítám se zabývat marginalitami. Potřebuji pochopit systém, trend, pan Exupéry tomu říkal "tíhnutí".
Vy jste hnidopich a přes stromy nevidíte les.
Odpovědět
Pan Novák není hnidopych, pan Novák tomu rozumí. Na rozdíl od vás, který o tom ví houby a i to málo co si myslí že ví chápe blbě:-).
Odpovědět
Nám se momentálně brutálně prodražuje fosliní zemní plyn a taky uhelná elektřina. To je vám málo?
Odpovědět
1) Plácáte jenom nesmysly a když jste na to upozorněn, tak jsou to najednou "marginality".
2) Klidně se snažte pochopit systém, ale nemohl byste to dělat bez toho nekonečného plácání hloupostí?
3) Před rokem jsme tu od vás neustále četli nesmysly, jak budou uhláky za pár let v bankrotu a ejhle, po roce uhelné elektrárny báječně vydělávají i přes drahou povolenku. Před rokem jste tu básnil o levném plynu a ejhle, najednou nám drahý plyn (ne uhlí) brutálně prodražuje elektřinu. Před rokem jste básnil o tom jak Němci lámou rekordy ve výrobě z OZE a ejhle, letos se zase všechno vrátilo do starých kolejí. Zkrátka jak vy si vezmete něco do hlavy, stane se pravý opak.
Odpovědět
Velmi hluboký omyl, jak dycky. Loňský rok byl popstižen koronáčem (taky jsem s tím počítal), ale dnešní krize vznikla ze čtyř příčin, kté samy o sobě nic nevyvolaly. (pí Drábová).
Cena emisní povolenky, nižší výkon VE na moři, pokoronáčové oživení - ro vše způsobilo zvýšenou poptávku po energii. A toho okamžitě využil Vladimir a začal Eu vydírat. A to je ten nejsilnější vliv.
Odpovědět
Fosilní energie brutálně zdražila, což je velmi dobré pro rozvoj OZE. Doufám, že už nebudu číst to stálé bedákání, jka je OZE drahé a jak se dotuje.
Odpovědět
Tak to jsem rád, že uznáváte svůj "velmi hluboký omyl, jako dycky".
A to že cena plynu vzrostla i třeba v USA nebo v Japonsku na dvojnásobek, za to taky může Vladimír?
Že je OZE drahé a dotuje se je fakt, na kterém nic nezmění ani to, že je drahý i jiný způsob výroby elektřiny.
Odpovědět
Jak je vidět,tak vy s těmi svými blbinami budete neustále opruzovat.
Odpovědět
„Selhaly všechny regulační a kontrolní mechanizmy, které má stát k dispozici. Selhalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Energetický regulační úřad, díky nedostatku kompetencí, ukázal svou zbytečnost. A to přesto, že stojí daňové poplatníky ročně 300 milionů korun,“ informovaly Podnikatelské odbory.
https://www.prazskypatriot.cz/energeticka-krize-podle-babka-stat-trestuhodne-zaspal-predseda-odboru-si-rypnul-i-do-zemanova-kanalu/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=660320&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=fzIFHwuqywe-202111151847&dop_id=14238778
Odpovědět
Pane, vy jste jako dítě uprchlé ze školky. Němci teď mají v OZE, která není a nebude schopna zajisti dodávky 24/7/365, zatím 125 GW, větčinu FVE a VTE. Přesto jak je v jejich totalitní mentalitě nadlidí ve svém nesmyslu pokračovat, mají mít za 23 let v OZE 606 GW, z toho 348 GW v nocvých FVE. To předběěžným výpočtem znamená, že každý rok z příštích 23 musí postavit 17 GW ve FVE, to je kolem 40 milionů panelů ročně. Myslím, že vedle dalších VTE pak Němci zase brzy otevřou otázkou českých Sudet: lidé v Německu, které má 2x větší počet lidí na 1 km2, nebudou mít kvůli OZE kde slušně žít. To je páně Hanzla a jemu podobných ten zelený ráj! Jediný, kdo už dnes já a bude více tleskat, je hlavní výrobce těchto zařízení: Čína.
Odpovědět
Sámové jsou chráněný živočišný druh. Když si ve svém "soukromém" parlamentu něco odsouhlasí, neberouce ohledy na domovský stát, nikdo si nedovolí to oponovat. Teoreticky, občas i prakticky, nemusí dodržovat některé zákony. Jak koukám, ne vždy to je ke škodě věci. Oni mají "greenu" dost, proč k tomu ještě evropský "deal".
Odpovědět
V ČR se na řadě míst větrníky nepostavily, protože s tím občané v daných lokalitách nesouhlasili.
Odpovědět
A pak jim přišel účet za ruský plyn 10x předražený.
Odpovědět
A kdo ho předražil, vy malý ekonomický experte:-)))?
Dyť tu celá léta vykřikujete, že plyn je easy a na Rusy serem, bo plyn se přece kupuje na burze v Holandsku:-))).
A najednou je předraženej a my jsme bez toho ruského plynu v řiti ... japak to, chytráku:)?
Odpovědět
Předražil to soudruh Vladimir Vladimirovič.
Využil zvýšené poptávky, ale odskákali jsme to hlavně my.
V roce 2009 jsme byli v pohodě, jenže to bylo před hrabišem...
Odpovědět
Jak jsme to mohli odskákat hlavně my, když ceny šli nahoru v celé Evropě?
Jak může Putin PŘEdražit plyn???
A co sem zase taháte nějaký 2009?
Odpovědět
To je zvláštní, jak to ten soudruh Vladimir Vladimirovič dokázal, kdy ještě na začátku tohoto roku tady jeden expert jménem Hanzl tvrdil toto:
"Rusko zavřelo kohouty natvrdo v zimě v roce 2009 kvůli Ukrajině a postihlo to jen Bulharsko, Rumunsko a částečně Slovensko, to jsme stačili zásobit v pohodě my přes Ingoldstat. Nikoho jiného, Západ na Rusku není závislý vůbec.
Přes Družbu jde dnes k nám snad jen 5% plynu, kupujeme ho na burze v Rotterdamu.
Němci vybudovali taky velký terminál na americký plyn, takže jim žádná ruská závislost nehrozí.
Zato Rusko je fatálně závislé na petrodolarech z Evropy, jim to dělá asi 50% exportu, Evropě možná 3%."
Internet nezapomíná, milý Hanzle. Smůla, co?
Odpovědět
Lidé jsou poněkud přizpůsobivější, než sobi. Sobovi těžko vysvětlíte, že ty větrníky, co tam posledních deset tisíc let nestály, na ně nezaútočí a nesežerou je. Sobi je údajně ze strachu obcházejí a instinktivně si hledají nové migrační trasy, aby se dostali tam, kam se stěhují tisíce let. A jelikož se tam nedostanou včas, může takový sob kvůli prodloužení cesty i vyhladovět a uhynout. Oni prostě nemají s hůry danou schopnost se rychle přizpůsobit. Lidé se naproti tomu přizpůsobit dokážou přímo bleskově, obzvláště, pokud je to výhodné z finančního hlediska.
Odpovědět
Možná je to to správné vysvětlení, určitě to má logiku.
Odpovědět
Bohužel je člověk i zdegenerovaný , takže 6. smysl nula. Ostatní smysly oslabeny. Dále infrazvuk - to řeší až na interně nebo psychiatrii. Přesvědčí ho finanční výhoda, takže riskuje poškození zdraví. Zvíře má prostě svou únikovou hranici , ta slouží k zachování druhu.
Odpovědět
a ti sobi si ještě na zvuk vydávaný větrnými turbínami, nezvykli ? a když je nahánějí na čtyřkolkách a sněžných skůtrech, to jim nevadí, ten hluk tůrovaných motorů ?
Odpovědět
Ony ty motory jim taky vadí, ale ty neběží 24/7
Odpovědět
Pan Hanzl a jemu podobní neustále lžou a šíří hoaxy a zelenou propagandu. Mechově zezelenaný ČEZ už pracuje na odstavení stabilních uhelných zdrojů (nelíbí se zeleným bankám) a postaví 6 GW ve fotovolatice (líbí se EU a jsou na to miliardové dotace). Stačí se dnes podívat, jak už zhruba tři dny vypadá produkce z obřího instalovaného výkonu 125 GW v obnovitelných zdrojích Německa hlavně z větru a slunce: nedávají skoro žádnou elektřinu a všechno zachraňuje naplno jedoucí výkon uhelných, stejně emisních plynových elektráren a ještě nezavřených 6 jaderných reaktorů. https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/conventional_power_generation/13.11.2021/16.11.2021/today/. No a jaký je důsledek? Cena silové elektřiny se v Německu vymkla kontrole a dosáhla nyní 274 EUR/MWh (cca 7 Kč za 1 kWh!!!), ale lze doufat, že při nízké spotřebě v noci zase klesne na "krásných" 160 EUR/MWh (asi 4 Kč). Problémem je, že německá cena elektřiny je rozhodující také pro Česko. A s ohledem na další nasazení OZE a vyřazování stabilních zdrojů hlavně jádra budou mít Němci a s nimi i Češi elektřinu ještě dražší. To, že bude deficit elektřiny a bude nesmírně drahá, vedení ČEZ nezajímá. Naopak, za české výrobní náklady budou prodávat elektřinu za německé ceny. Ovšem také Čechům s českými třetinovými platy. Prostě zelený ráj to na pohled! Brzy ovšem zchudlí čeští občané a voliči zezelenají také, ale vzteky. Co bude následovat, uvidíme.
Odpovědět
Vedení ČEZu je placeno za generování co největšího zisku. Bohužel.
Odpovědět
Situace trochu připomíná 2. válku. Pravicový, pak levicový a pak už jen populista Ada také zajistil svým občanům slušný životní standart a zdravé životní prostředí, ovšem na úkor jiných. Několik let mu to fungovalo než byl jeho loupežničení učiněn konec.
Energetika na "volném a dobrovolném" evropském trhu a burza v lipsku tu dobu vzdáleně připomínají. Je úžasná smělost kupovat českou energii za pro sebe výhodné ceny, na druhé straně pérovat za neekologické uhlí a napařit emisní povolenky na výrobu energie :-))
Odpovědět
|
|