https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-iniciativa-by-chtela-podnitit-dialog-o-zmenach-v-ekologii-i-ve-spolecnosti?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová iniciativa by chtěla podnítit dialog o změnách v ekologii i ve společnosti

17.1.2022 16:59 | PRAHA (ČTK)
Zdroj | Re-set
Dialog, který má přispět k řešení ekologických i sociálních krizí, je cílem publikace Nová dohoda a z ní vyplývající výzvy. Na on-line konferenci je představili zástupci Re-set: platformy pro sociálně-ekologickou transformaci a jejich spolupracovníci. Publikace staví na tématech práce, přírody a péče. Zástupci iniciativy dnes hovořili o změnách, které považují za nutné pro úspěšný a sociálně spravedlivý posun k nízkouhlíkové ekonomice. Na iniciativu chtějí organizátoři v budoucnu navázat další aktivity a zapojit do ní další lidi.
reklama

 

Josef Patočka za platformu uvedl, že společnost čelí jak ekologické krizi, tak krizi bydlení a dalším sociálním problémům, málo se však hledají odpovědi podobně propojené jako tyto potíže. "Chtěli jsme, aby různé sektory společnosti vstoupily do dialogu, máme tendenci přemýšlet škatulkovitě," podotkl Patočka.

Mluvčím sekce věnované přírodě je Petr Doubravský ze studentské iniciativy Fridays for Future. Doubravský mimo jiné řekl, že je třeba se co nejdříve "dohodnout", jak má fungovat společnost i jaký má mít vztah k přírodě čelící klimatické krizi. Odklon od fosilních paliv je podle jeho slov třeba brát jako velkou příležitost. Ohledně možných zdrojů ekonom Jan Bittner sdělil, že je třeba postupně změnit chování producentů i spotřebitelů. K ekologičtější ekonomice by podle něj mohly přispět i zelené dluhopisy a taxonomie. K hledání nových příjmů pak Bittner podotkl, že náklady transformace by měli nejvíce nést ti, kteří se na klimatické krizi podílejí a ti, kteří mají dost finančních prostředků na její uskutečnění.

Dalším z témat, na které se publikace zaměřuje, je péče. Socioložka Eva Hejzlarová k tomu uvedla, že význam pečování o blízké i význam pečovatelských profesí je ve společnosti přehlížený a práce není dostatečně zaplacená. Iniciativa proto mimo jiné požaduje vyšší zaručenou mzdu a zlepšení podmínek v těchto profesích a chce, aby tito zaměstnanci měli větší hlas například skrze odbory i lepší ocenění domácí péče. Mluvčí za tento pilíř projektu bude bývalá ombudsmanka Anna Šabatová.

K tématu práce politoložka Kateřina Smejkalová uvedla, že dohoda má v této oblasti šest cílů. Prvním je důstojné ohodnocení, dalšími jsou dostatečné ohledy na zdravotní důsledky práce a smysluplnost práce. K tomuto podotkla, že absence smyslu práce může lidi dovézt například k radikalizaci. Smejkalová dále upozornila i na potřebu větší demokratizace práce, kdy by se zaměstnanci mohli více podílet na směřování podniku, dostupnosti práce a její časové přiměřenosti. Tuto část bude během aktivit spjatých s iniciativou zastupovat odborář Bohumil Čáp.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.1.2022 19:39
A jsme zase tam, kde jsme být nechtěli. Proštychovat ochranu životního prostředí genderem, minoritami , vzýváním nové společnosti a dalšími bláboly.
Tyhle kravaťáky a ultrafeministky z ranku životního prostředí vyhnat co nejdříve, díky tomu je také Strana Zelených tam, kde je.
Odpovědět
DA

DAG

17.1.2022 22:12
Větší demokratizace práce. No já se picnu :). Teď jsem si vzpomněl na seriál Ano pane premiére. Sir Humhprey: hmm název demokratická republika= komunistická diktatura :))
Odpovědět
SK

Stanislav Korpass

18.1.2022 00:04
Jen bych paní politoložce Smejkalové připomněl,že absencí smyslu práce trpí již několik staletí úplně jiná skupina obyvatelstva a o jejím ekologickém cítění se může přesvědčit návštěvou jejich lokalit.Tam si myslím,že by iniciativa měla podnítit dialog na téma příroda, péče a hlavně práce .A paní bývalá ombudsmanka je skvělou osobou,která ponese prapor transformace do první linie.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

18.1.2022 05:41
Nová dohoda je jako cestovní mapa. Ukazuje, kam bychom měli dojet.
Nové vládní prohlášení je fajn, ale není moc zacílené. V tomto dokumentu je naše společná cesta lépe popsaná.
Ale nečekám, že s tím budou obvyklí diskutující na Ekolistu souhlasit.
Odpovědět
DA

DAG

18.1.2022 08:02 Reaguje na Katka Pazderů
Předpokládám, že s tím tedy budou souhlasit neobvyklí diskutujíc na Ekolistu. Vy a pan Hnazl ;)
Ale vážně. Pročítal jsem si to a proč bych já a dalších deset milionů lidí s tím měl souhlasit? Co je na této studii od lidí pod ním podepsaných, tak skvělé, zásadní, převratné atd.
Já tam vidím spoustu nerealistických utopií a někteří podepsaní jsou zelení aktivisté.
Prostě, když ekologický aktivista napíše, že je třeba ukončit vývoz energie do zahraničí, tak s tím sice můžu souhlasit, ale pokud nevystoupíme z EU, tak to je porušení smluv. Chtějí tedy lidé podepsaní pod dokumentem vystoupit z EU? Další vtip je, že v dokumentu chtějí zakázat stavbu dalších JE, do roku třicet zavřít uhelné a postupně odcházet od plynu. Kde tedy tu energii vezmeme?
Když se bavím s lidmi z naší vesnice, tak se začínají děsit čím budou za deset let topit. Eko blázni a servilní politici to začínají dovádět do takového absurdna, že se může za chvíli přijít nějaký krajní pravičák a budeme se divit. Chtěl jsem doplnit i krajní levičák, ale ti jsou právě v těch eko organizacích.
Nechci změnu klimatu zlehčovat a boj proti ní je důležitý. Jen to prostě nedokážu pochopit.
Můžete mi tedy vysvětlit, proč zrovna tento dokument nebo proč takováto cesta je ta pravá. Děkuji
Odpovědět
ma

marta

18.1.2022 13:34 Reaguje na DAG
"Pročítal jsem si to a proč bych já a dalších deset milionů lidí s tím měl souhlasit? Co je na této studii od lidí pod ním podepsaných, tak skvělé, zásadní, převratné atd."
- tak jestli vy v tom nevidíte nic zásadního, převratného, nového a všechny zmiňované návrhy znáte, pak dobře pro vás, pro někoho to může být nový vhled

co jsou pro koho nerealistické utopie je asi velmi subjektivní - většina z těch věcí totiž jde reálně uskutečnit.
samozřejmě pro ukončení vývozu energie do zahraničí nemusí nikdo vystupovat z eu, ale můžou se změnit smlouvy eu - eu je také otevřená těmto změnám.
kde energii vezmeme, je tam popsané též.
"spravedlivá transformace" znamená právě to, že na lidi, kteří mají sotva peníze na zaplacení energií, to má dopadnout nejméně - platit mají znečišťovatelé.

nikdo také neříká, že toto je ta jediná správná cesta - je to výkop k diskuzi a návrh, co by se s tím dalo dělat. protože spoustu lidí se stále ptá na otázky jako: "kde tu energii vezmeme" - tak tady jsou ty odpovědi.
Odpovědět
va

vaber

18.1.2022 09:02
trochu jsem se zasmál nad větou ,,sociálně spravedlivý posun k nízkouhlíkové ekonomice,,
společnost není sociálně spravedlivá ,tak proč by měl být sociálně spravedlivý posun k nízkouhlíkové ekonomice

a další ,, význam pečovatelských profesí,, znám člověka kterému je 100let a žádnou pečovatelskou službu nemá, ovšem jezdí za ním děti, už taky hodně staré děti,
vypadá to jako by se vracely první socialistické myšlenky ,stát se musí o vše postarat,
Odpovědět
JO

Jarka O.

18.1.2022 09:35 Reaguje na vaber
Proběhl jste si tu výzvu a popis nové dohody? Na mě to působilo hrůzostrašně, závan starých časů vč. grafiky jak z let 30tých a poválečných, a souhlasím s p. Vinklerem, že míchání všech témat dohromady není dobré. Asi je opravdu krize. Mě pobavilo: Podpora přímé demokracie. Ovšem radši nečíst, jak.
Odpovědět
DA

DAG

18.1.2022 09:38 Reaguje na Jarka O.
Třeba mysleli podporu SPD :)))
Odpovědět
JO

Jarka O.

18.1.2022 10:06 Reaguje na DAG
No právě. Proto jsem četla dál.:-) Ale tihle to mají vymyšleno pro lokální úroven.
Odpovědět
ma

marta

18.1.2022 13:28 Reaguje na vaber
"a další ,, význam pečovatelských profesí,, znám člověka kterému je 100let a žádnou pečovatelskou službu nemá, ovšem jezdí za ním děti, už taky hodně staré děti,
vypadá to jako by se vracely první socialistické myšlenky ,stát se musí o vše postarat,"

-- vždyť přesně o tom se tam píše - že v momentě, kdy budeme mít kratší pracovní dobu a lepší platové podmínky, můžeme mít více času na to, pečovat o své blízké (případně tuto péči lépe ohodnotit) - nic o tom, že stát se o vše musí postarat, tam není prosímvás
Odpovědět
LS

Lukas Spitzer

18.1.2022 12:16
Nový komunistický manifest. Snad kromě kapitol o přírodě a zemědělství, které nestojí jen na rudé revoluční touze, ale jsou jimi jen protknuty, jde o ryzí komunismus. Kapitoly se i navzájem vylučují, protože je psali různí lidé, ale jako celek je to děs.

Navíc hezky umě zabalený i do akceptovatelných opatření, která jsou ihned shozena socializací a demokratizací všeho.
Odpovědět
pa

pavel

18.1.2022 20:34
takže prosím všechny ty uřvaný zelený lemply aby s okamžitou platností přestali používat veškeré výdobytky civilizace přestali jíst cestovat bavit se .... jelikož všechno toto poškozuje životní prostředí a jediný výdobytek který by mohli použít je konopný provaz aby se na něm pověsili a byli tak užiteční pro matičku zemi jako hnojivo tím se splní jejich šílené sny o ekologii a budou alespon trochu užiteční
Odpovědět
ma

marta

19.1.2022 15:07 Reaguje na pavel
vy uřvaný neužitečný lemple, vy asi neumíte číst, že? nikdo se nechce vracet do pravěku, naopak - lze využívat výdobytky civilizace tak, abychom nemuseli do pár let zničit sami sebe
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist