https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/novinarskou-ekocenu-dostali-autori-clanku-o-umirajicim-hmyzu-a-potrebe-opravovat-veci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Novinářskou ekocenu dostali autoři článků o umírajícím hmyzu a potřebě opravovat věci

16.10.2018 11:36 | PRAHA (Ekolist.cz)
S cenami zprava Jan Lipold a Martin Uhlíř.
S cenami zprava Jan Lipold a Martin Uhlíř.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zuzana Pipla Havlínová / Foto Havlín
Ekopublika je ocenění za environmentální publicistiku. Minulý týden ji v Brně předal Ladislav Miko novinářům Martinu Uhlířovi a Janu Lipoldovi. Martin Uhlíř zaujal porotu článkem „Ze života umírajícího hmyzu“ v týdeníku Respekt, v němž pátrá po příčinách obrovského úbytku hmyzu v Evropě. Komentář Jana Lipolda ze serveru Aktuálně.cz „Nevyhazujte to! Nejvyšší čas na rehabilitaci opravářů čehokoli“ se zamýšlí nad vyhazováním a nakupováním spotřebního zboží v protikladu k péči o věci a jejich opravě.
 

„Cena je důležitá. Může být pro novináře povzbuzením,“ řekl Martin Uhlíř při přebírání Ekopubliky. „Já jako novinář nejsem žádný environmentální specialista,“ doprovodil převzetí ceny šéfkomentátor Aktuálně.cz Jan Lipold. Narazil tak na otázku, zda hlavní roli při hodnocení textů hraje věcná správnost a naléhavost tématu životního prostředí, nebo novinářská zručnost při psaní. Iniciátor ocenění Ekopublika Aleš Máchal na to reaguje tím, že cena se zaměřuje na článek, nikoli na autora. „Necílíme vysloveně jen na novináře, autor může být i odborník z univerzity,“ říká Aleš Máchal s tím, že text musí vyjít v deníku nebo týdeníku nebo online na zpravodajském webu.

Letošní rok, v druhém ročníku udělování ceny, se sešlo 60 nominací. Organizátoři přečtou všechny přihlášené články a z nich předají 10 tištěných a 10 článků z webu jedenáctičlenné odborné porotě. Hodnotícími jsou environmentálně zaměření akademici a akademičky, publicisté a publicistky, pracovníci a pracovnice v environmentální výchově. Šest vybraných autorů je pozváno na slavnostní udělení ceny a jejich díla jsou oceněna věcnou cenou.

Hodnota novinářské ceny Ekopublika má být především prestižní, má podpořit a zviditelnit tvorbu a publikování environmentálně zaměřených textů v denním a týdenním tisku a na stránkách relevantních webových zpravodajů. Přesto spolu s ní oba ocenění novináři získali i finanční odměnu 10.000 Kč od Nadace Veronica.

Za nápadem udělovat cenu za články o životním prostředí stojí ekopedagog Aleš Máchal, který v médiích nenacházel dostatek čtivých a kvalitních článků o životním prostředí. Rozhodl se tedy podpořit změnu. Do iniciativy zapojil školské zařízení Lipka, vydavatelské a mediální družstvo Kulturní noviny, Nadaci Veronica a Katedru environmentálních studií FSS Masarykovy univerzity v Brně. V roce 2017 byla cena předána poprvé.

S pestrostí žánrů se Ekopublika vyrovnává tím, že se zaměřuje na psané výstupy. Rozlišuje dvě kategorie: tištěná média, která jsou oceněna tzv. Velkou Ekopublikou, a online žurnalistiku, kterou podporuje tzv. Malá Ekopublika.

Novinářských ocenění není v České republice mnoho. Nejznámější a nejobecněji zaměřená je Novinářská cena, již uděluje nadace Open Society Fund Praha od roku 2010. Soutěž vyzdvihuje kvalitní novinářské příspěvky v 10 žánrových kategoriích a chce obecně podpořit význam novinářské práce pro fungování demokratické společnosti. Mladé novináře podporuje Český literární fond, který vyhlašuje cenu Novinářská křepelka pro autory do 33 let. Specifičtěji je zaměřená Česko-německá novinářská cena udělované Česko-německým fondem budoucnosti – ta vyzdvihuje autory zaměřující se na společnou česko-německou historii nebo současnost.

Do užšího výběru se dostaly ještě tyto texty:

- Jaromír Bláha – Pro koho chtějí senátoři zničit naše národní parky? (Deník Referendum, 2/7/2017)
- Tomáš Brolík – Než přijde latex (Respekt, č. 30/2017)
- Martin Rychlík – 15 tisíc vědců varuje před zničením Země (Lidové noviny, 11/20/2017)
- Pavel Švec – Spláchnutá budoucnost (Mladá fronta Dnes, 1/23/2017).

Četli jste v uplynulém roce skvěle napsaný článek na ekologické téma? Až do 31. března 2019 ho můžete nominovat na Ekopubliku – Cenu za environmentální publicistiku za rok 2018.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist