https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/novy-projekt-plzenskeho-kraje-zdrava-krajina-ma-pomoci-zadrzet-vodu-v-krajine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nový projekt Plzeňského kraje Zdravá krajina má pomoci zadržet vodu v krajině

1.7.2022 01:18 | KRALOVICE (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Ondřej Koníček / Wikimedia Commons
Nový projekt Plzeňského kraje Zdravá krajina má pomoci zadržet vodu v krajině, revitalizovat vodní toky, obnovit prameniště a staré polní cesty a celkově zlepšit stav krajiny a její funkce. S krajem se na tom podpisem memoranda dohodly Biskupství plzeňské a Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK). ČTK to řekl náměstek hejtmana Josef Bernard (STAN).
 

"Naše krajina se nenachází v dobrém stavu, byla odvodněna a ztratila mnoho biotopů. Vodu jsme svedli do koryt řek, které jsme vybetonovali, vykamenovali a narovnali. Dnes je voda v přírodě nejvzácnější komoditou," uvedl. Podle Bernarda se musí krajina změnit tak, aby se zvyšovala biodiverzita, vracely remízky, tedy místa mezi poli a polními cestami, kde člověk nechá přírodu volně působit, aby v ní mohly žít různé živočišné druhy.

Podle předsedy Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje Rudolfa Salvetra jde o řadu solitérních projektů, na nichž se podílejí jednotlivá města a obce. "Krajinu je třeba ozdravit, ale také nesmíme zapomenout, že má sloužit lidem, kteří v ní žijí," uvedl.

Kraj už dokončil Regionální strategii adaptačních opatření (ReSAO), která zmapovala celý region a říká, co je třeba zhruba do 20 let v krajině udělat pro zadržování vody. Strategie má být pro region dokumentem jako je třeba územní plán. Analyzuje největší problémy. Dalšími etapami budou projekty a stavby, které pomohou čelit jak případnému suchu, tak povodním.

Kraj podle vedoucího krajského odboru životního prostředí Martina Plíhala pokračuje ve snaze "ozdravit" krajinu v regionu, ale navazující kroky se neobejdou bez vlastníků pozemků, kde je vhodné provést konkrétní opatření pro zlepšení vodního režimu. "Jde například o rozdělovací pásy na polích, revitalizaci vodních toků, obnovu pramenišť a mokřadů, protierozní pásy, obnovu polních cest včetně doprovodné výsadby. Neméně důležitá je i osvěta. Oslovili jsme různé partnery a všude nacházíme ochotu společně tuto výzvu uchopit," řekl.

Odbor připravil také nový informační web. "Chceme tam ukázat příklady dobré praxe a zároveň poskytovat metodiku, jak toho dosáhnout a kde na to získat finance. Krajinu můžeme zlepšit všichni, ať jde o výsadbu stromů nebo obnovu zaniklých polních cest až po zadržování srážkových vod ve městech. Není to krátkodobá záležitost," uvedl Bernard.

Plzeňský kraj teď bude pracovat na detailním řešení první vybrané lokality u Dobřan, která vyšla z ReSAO jako prioritní oblast číslo 1. Partneři dnes představili projekt před muzeem a klášterem v Mariánské Týnici na severu Plzeňska, kde je jedna z ukázek dobré praxe, do níž se zapojili i místní prostřednictvím spolku. "Obnova historické cesty v jinak fádní zemědělské krajině, která končí přímo před skvostem - Mariánskou Týnicí, je výborným příkladem malých aplikací, kterou se každý může inspirovat," řekl Bernard.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

1.7.2022 08:19
V časopise Živa 3/2022 vyšel zajímavý článek o údržbě Boleveckého rybníka.
Odpovědět
Pe

Petr

1.7.2022 14:01
"Obnova historické cesty v jinak fádní zemědělské krajině, která končí přímo před skvostem - Mariánskou Týnicí, je výborným příkladem malých aplikací, kterou se každý může inspirovat,"
Těsné okolí kláštera v Mariánské Týnici bylo asi taky moc fádní, tak bylo před pár lety vydlážděno, vyasfaltováno, a na sousedním poli vznikla nová příjezdová silnice a velké asfaltové parkoviště. Výborné místo na prezentaci projektu ozdravení krajiny. Kde líp ukazovat jak to nedělat, než na asfaltovém parkovišti na bývalém poli.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist