O chemické recyklaci se v USA hodně mluví, ale nikdo ji ve skutečnosti nedělá, tvrdí aliance GAIA
Chemická recyklace, tedy rozklad plastových odpadů na suroviny a chemikálie, které lze znovu zužitkovat během další výroby plastů, se jeví být slibnou cestou pro budoucnost. Utahuje totiž kohout na straně těžby fosilních paliv a příhodně podněcuje byznys velkoproducentů plastů, kterým nabízí smysluplnou alternativu. Proto se také ve výhodách chemické recyklace zhlédli environmentálně progresivní Američané. A během funkčního období prezidenta Baracka Obamy se projekty chemické (anebo také „pokročilé“) recyklace dočkaly štědře dvoumiliardové investice. Do projektu se tehdy zapojilo 37 zpracovatelských zařízení a odpadových společností.
Hlavním cílem podpory programů chemické recyklace bylo navrátit materiály získané z plastových odpadů zpět do koloběhu výroby nových plastů. V komerčním průmyslovém měřítku. „Jenže ty vynaložené miliony dolarů investic byly zbytečně promrhány,“ tvrdí dnes Globální aliance alternativ spaloven (GAIA). Z 37 společností, které se na projektu podílely, jsou dnes jen 3 v provozu a žádná z nich zatím nedokázala smysluplně navrátit suroviny z plastů zpět do oběhu. Idea cirkulární ekonomiky tu do praxe nepřešla a místo průmyslových inovací se zpracovatelská zařízení vydala cestou plastic-to-fuel, kdy se plasty stávají zdrojem energie. Spalováním. Což podle GAIA nelze nazývat chemickou recyklací, a už vůbec ne pro životní prostředí prospěšným řešením.
„Spalování plastů nese velkou uhlíkovou stopu a rozhodně není kompatibilní s naší nízko-uhlíkovou budoucností. Navíc jen zvyšuje globální emise a vytváří další příležitosti pro podporu fosilního průmyslu,“ tvrdí GAIA. Pyrolýza a zplyňování plastů užívaná ve zpracovatelských zařízeních nic nového nevytvářela a do oběhu nevracela. Jen likvidovala odpad v technicky pokročilejších pecích za vzniku energie a emisí. „Chemická recyklace nám byla prodána jako součást vize o cirkulární ekonomice, ale nikdy jí ve skutečnosti nebyla. Vyhřívání měst teplem ze spaloven, kde se chemicky recyklují plasty, produkuje více emisí než spalování uhlí,“ zmiňuje TreeHugger. „Ve své podstatě je momentální pojetí chemické recyklace jen navoněnější a mnohem dražší model klasických spaloven.“
GAIA dále shrnuje, že chemická recyklace je špatnou investicí i nedobrou environmentální volbou. Minimálně ve Státech se stala novou taktikou greenwashignu, slibující nereálné řešení a podkopávající snahu o skutečná řešení plastové krize. Těmi je prý snižování objemu plastů a přechod na systémy nulové produkce odpadů (zero waste).
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
Lukáš Kašpárek
3.9.2020 08:09Pavel Hanzl
3.9.2020 10:04 Reaguje naU nás jsme se nedostali ani k tomu pálení a hlavně se skládkuje.
Což je z určitého pohledu ještě horší (ničí se tím krajina) ovšem z pohledu emisí CO2 je to něco jiného. Fosilní uhlík se vrací pod zem a tyhle skládky budopu do budoucna zdrojem suroviny na výrobu zase oplastů.
Svatá Prostoto
3.9.2020 11:52 Reaguje na Lukáš KašpárekPavel Hanzl
3.9.2020 12:35 Reaguje naPokud je z OZE, pak je recyklace jednoznačně nejlepším řešením, i když je dražší než nový plast z ropy.
To by řešila celosvětová daň na fosilní uhlík.
Celosvětová daň nebude. To by se musely země napřed dohodnout a ještě před tím by se lidi v každé zemi museli dohodnout zvlášť. Na což rovnou zapomeňte :D
Pavel Hanzl
3.9.2020 14:23 Reaguje nahttps://oenergetice.cz/emise-co2/thyssenkrupp-bude-vyrabet-bezemisni-ocel-pomoci-vodiku/
Jan Šimůnek
4.9.2020 08:59 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
3.9.2020 11:56 Reaguje na Pavel HanzlJá na skládce párkrát byl (hodně párkrát), pracovně a přímo na ní, ne jen u ní. Za teplého léta je to docela zážitek:-). Proto jsem k té budoucí využitelnosti takto uloženého odpadu spíše skeptický.
Pavel Hanzl
3.9.2020 12:36 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
3.9.2020 15:56 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
4.9.2020 09:01 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
4.9.2020 08:58 Reaguje na Pavel HanzlTakže to spalování plastů je v podstatě neutrální vůči finální emisi CO2. V případě recyklace musíte ještě počítat s energií na celý proces i výrobu příslušných činidel apod. Případně i energetické nátoky na separátní sběr, třídění atd. Takže uhlíková stopa recyklace bude patrně ve finální bilanci o dost vyšší.