https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/o-chemicke-recyklaci-se-v-usa-hodne-mluvi-ale-nikdo-ji-ve-skutecnosti-nedela-tvrdi-aliance-gaia
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

O chemické recyklaci se v USA hodně mluví, ale nikdo ji ve skutečnosti nedělá, tvrdí aliance GAIA

3.9.2020 09:22 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pyrolýza a zplyňování plastů užívaná ve zpracovatelských zařízeních podle aliance GAIA nic nového nevytváří a do oběhu nevrací. Jen likviduje odpad v technicky pokročilejších pecích za vzniku energie a emisí. Ilustrační obrázek
Pyrolýza a zplyňování plastů užívaná ve zpracovatelských zařízeních podle aliance GAIA nic nového nevytváří a do oběhu nevrací. Jen likviduje odpad v technicky pokročilejších pecích za vzniku energie a emisí. Ilustrační obrázek
Nedostatkem plastových odpadů rozhodně netrpíme, takže úspěch nápadů na jejich recyklaci je téměř jistý. Stejně u nás jako ve Spojených státech amerických. Americká environmentální nevládní aliance GAIA nyní ve své studii upozorňuje na to, že celé schéma tzv. chemické recyklace, tak, jak zde bylo uchopeno, je ale jen zeleným trikem, podporující byznys spaloven a těžařů ropy. Píše o tom TreeHugger.
 

Chemická recyklace, tedy rozklad plastových odpadů na suroviny a chemikálie, které lze znovu zužitkovat během další výroby plastů, se jeví být slibnou cestou pro budoucnost. Utahuje totiž kohout na straně těžby fosilních paliv a příhodně podněcuje byznys velkoproducentů plastů, kterým nabízí smysluplnou alternativu. Proto se také ve výhodách chemické recyklace zhlédli environmentálně progresivní Američané. A během funkčního období prezidenta Baracka Obamy se projekty chemické (anebo také „pokročilé“) recyklace dočkaly štědře dvoumiliardové investice. Do projektu se tehdy zapojilo 37 zpracovatelských zařízení a odpadových společností.

Hlavním cílem podpory programů chemické recyklace bylo navrátit materiály získané z plastových odpadů zpět do koloběhu výroby nových plastů. V komerčním průmyslovém měřítku. „Jenže ty vynaložené miliony dolarů investic byly zbytečně promrhány,“ tvrdí dnes Globální aliance alternativ spaloven (GAIA). Z 37 společností, které se na projektu podílely, jsou dnes jen 3 v provozu a žádná z nich zatím nedokázala smysluplně navrátit suroviny z plastů zpět do oběhu. Idea cirkulární ekonomiky tu do praxe nepřešla a místo průmyslových inovací se zpracovatelská zařízení vydala cestou plastic-to-fuel, kdy se plasty stávají zdrojem energie. Spalováním. Což podle GAIA nelze nazývat chemickou recyklací, a už vůbec ne pro životní prostředí prospěšným řešením.

„Spalování plastů nese velkou uhlíkovou stopu a rozhodně není kompatibilní s naší nízko-uhlíkovou budoucností. Navíc jen zvyšuje globální emise a vytváří další příležitosti pro podporu fosilního průmyslu,“ tvrdí GAIA. Pyrolýza a zplyňování plastů užívaná ve zpracovatelských zařízeních nic nového nevytvářela a do oběhu nevracela. Jen likvidovala odpad v technicky pokročilejších pecích za vzniku energie a emisí. „Chemická recyklace nám byla prodána jako součást vize o cirkulární ekonomice, ale nikdy jí ve skutečnosti nebyla. Vyhřívání měst teplem ze spaloven, kde se chemicky recyklují plasty, produkuje více emisí než spalování uhlí,“ zmiňuje TreeHugger. „Ve své podstatě je momentální pojetí chemické recyklace jen navoněnější a mnohem dražší model klasických spaloven.“

GAIA dále shrnuje, že chemická recyklace je špatnou investicí i nedobrou environmentální volbou. Minimálně ve Státech se stala novou taktikou greenwashignu, slibující nereálné řešení a podkopávající snahu o skutečná řešení plastové krize. Těmi je prý snižování objemu plastů a přechod na systémy nulové produkce odpadů (zero waste).


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

3.9.2020 08:09
Spalování odpadů je prasárna, kterou rozhodně nejde považovat za recyklaci nebo jakkoliv pozitivně... je to jen další špinavý business, o který se snaží několik firem i v ČR a zatím u většiny obyvatel naštěstí naráží na odpor a většina spaloven se ani nepostaví.... aspoň něco si lidé nenechají líbit....

Odpovědět
ig

3.9.2020 08:51 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Co je na tom špatně? Když se spalování plastů postaví tak, že nahradí spalování ropy, můžeme to brát tak, že plasty krátkodobého využití jsou vlastně jen ropné palivo dočasně využité jako obalový materiál.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.9.2020 10:04 Reaguje na
Pořád se pálí fosilní uhlík. Je to sice lépe využito s přechodem přes plast, ale pořád je to z ropy a produkuje to CO2.
U nás jsme se nedostali ani k tomu pálení a hlavně se skládkuje.
Což je z určitého pohledu ještě horší (ničí se tím krajina) ovšem z pohledu emisí CO2 je to něco jiného. Fosilní uhlík se vrací pod zem a tyhle skládky budopu do budoucna zdrojem suroviny na výrobu zase oplastů.
Odpovědět
ig

3.9.2020 10:45 Reaguje na Pavel Hanzl
I tak možno. V podstatě všechno je lepší než vynucená, neefektivní recyklace, která spotřebuje víc energie (a vyprodukuje víc CO2) než ušetří.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.9.2020 11:33 Reaguje na
Vám to prostě vysvětlit nejde :)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.9.2020 11:52 Reaguje na Lukáš Kašpárek
No, spíš zkuste vy vysvětlit, co je na uvedeném špatně a proč.
Odpovědět
ig

3.9.2020 11:54 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Vy nevysvětlujete, vy pořád jen brbláte ale nevysvětlujete. Prý "prasárna" - ale proč? Recyklace je větší prasárna protože je nákladnější = je méně efektivní, spotřebuje spoustu energie. Pokud se mýlím (což je samozřejmě možné) tak od svého omylu ustoupím pouze na základě faktických informací a ne toho, že se někomu nelíbí co říkám.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.9.2020 12:35 Reaguje na
Energie na recyklaci nemusí být z fosilu.
Pokud je z OZE, pak je recyklace jednoznačně nejlepším řešením, i když je dražší než nový plast z ropy.
To by řešila celosvětová daň na fosilní uhlík.
Odpovědět
ig

3.9.2020 13:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Nemusí, ale je. A je proto, že jiná energie 24/7 není :-)

Celosvětová daň nebude. To by se musely země napřed dohodnout a ještě před tím by se lidi v každé zemi museli dohodnout zvlášť. Na což rovnou zapomeňte :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.9.2020 14:23 Reaguje na
Větrná jede pořád. Navíc to není ani nutné. Hloupí Němci už začínají tavit i železo vodíkem.
https://oenergetice.cz/emise-co2/thyssenkrupp-bude-vyrabet-bezemisni-ocel-pomoci-vodiku/
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.9.2020 08:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Nejede pořád. Když fouká málo, nebo naopak hodně, větrníky stojí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.9.2020 11:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Já vám nevím, představa hezká, ale to by se musel skládkovat tříděný odpad, což se tedy moc neděje. A z toho klasického skládkového bordelu jednou něco dobývat ... to chci vidět.

Já na skládce párkrát byl (hodně párkrát), pracovně a přímo na ní, ne jen u ní. Za teplého léta je to docela zážitek:-). Proto jsem k té budoucí využitelnosti takto uloženého odpadu spíše skeptický.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.9.2020 12:36 Reaguje na Svatá Prostoto
Je to uhlík ve struktuře ne zrovna ideální, ale budoucí technologie by to mohly zvládnout.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.9.2020 15:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud se to povede, bude to jedině dobře, ale bude to výzva.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.9.2020 09:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Opět odkazujete na něco, co v reálu neexistuje. "Budoucí technologie" ... "Už vy, mladí, budete žít v komunismu", říkali nám, pionýrům a jiskrám, staří soudruzi. Teď jsem rád, že si to ještě pamatuji, mohu to alespoň podobným zjevům otloukat o ústa.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.9.2020 08:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Kolik se spálí plastů, tak o to méně se spálí té nafty nebo uhlí.
Takže to spalování plastů je v podstatě neutrální vůči finální emisi CO2. V případě recyklace musíte ještě počítat s energií na celý proces i výrobu příslušných činidel apod. Případně i energetické nátoky na separátní sběr, třídění atd. Takže uhlíková stopa recyklace bude patrně ve finální bilanci o dost vyšší.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist