https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obed-v-lese-jako-legislativni-problem.novela-skolskeho-zakona-zjednodusuje-zivot-lesnim-materskym-skolam?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Oběd v lese jako legislativní problém. Novela školského zákona zjednodušuje život lesním mateřským školám

17.7.2020 04:09 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dáme jídlo?
Dáme jídlo?
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lesní mateřské školy mohou díky novele školského zákona dětem vydávat obědy. Zdá se to jako normální věc, ale z pohledu legislativy to byl oříšek. Podmínkou pro činnost lesní mateřské školy totiž je, že nevyužívá žádnou stavbu. To samo o sobě pro fungování lesní mateřské školy problém není. Ale jen do okamžiku, než přijde kontrola, která upozorní, že legislativa s vydáváním obědů a svačin v lese nepočítá. O legislativním posunu informuje Asociace lesních mateřských škol.
 
Od roku 2016 mohou lesní mateřské školy, které jsou zapsány v rejstříku škol a školských zařízení, poskytovat povinné předškolní vzdělávání. A díky zápisu do rejstříku mohou čerpat státní finanční příspěvek. Ale pak také podléhají kontrole České školské inspekce a hygieniků. A ty pravidelně narážely na jeden "lesní" problém: stravování. Zjednodušeně řečeno legislativa umožňuje školní stravování v budově, ale lesní mateřské školy ze zákona využívat budovy nesmí. A bez budovy nebylo kde obědy a svačiny skladovat ani vydávat, což znamenalo jíst jen trvanlivé svačiny, nebo vozit jídlo do školky třikrát denně.

V praxi to znamenalo, že lesní mateřské školy jen obtížně hledaly firmy, které by jim dopoledne vozily svačiny do lesa, pak přivezly oběd do zázemí, a nakonec přijely odpoledne s druhou svačinou. "To vše proto, že s jídlem nesměla manipulovat osoba z lesní mateřské školy, ale pouze zaměstnanec cateringové firmy," vysvětluje detaily předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová.

Asociace se proto pustila do prosazení úpravy legislativy pro školní stravování a přesného vymezení správné hygienické praxe stravování venku. Do legislativy se doplnilo nové zařízení školního stravování, které se jmenuje výdejna lesní mateřské školy. "To umožňuje zaměstnancům lesní mateřské školy vydat dětem jídlo, které buď přiveze catering, nebo zajistí vývařovna mateřské školy v blízkém okolí," říká za Asociaci Tereza Valkounová.

"Doplnění tohoto chybějícího článku rámuje podmínky pro tento způsob výdeje jídla. Lesní mateřské školy si teď mohou registrovat svou výdejnu a fungovat plnohodnotně jako stravování v ostatních mateřských školách," říká Valkounová. Podle ní tak pravidla školního stravování lesních mateřských škol mohou v praxi naplnit všechna kritéria bezpečného stravování podle evropských nařízení a současně vydávat jídlo bez nutnosti budovy.

Na problematiku stravování se Asociace lesních mateřských škol upozornila kampaní V lese jako u maminky, která odstartovala 3. května 2018. Cílem bylo otevřít téma nutné úpravy právních norem spojených se stravováním v lesních mateřských školách, a zároveň připomínala fakt, že podle tehdejší české legislativy rodiče nemohli dávat svým dětem do školky svačiny (bez ohledu na to, zda se jedná o školku tzv. kamennou, či lesní). Svačina je podle zkušeností lesních škol pro předškolní děti jedna z nejoblíbenějších aktivit dne.

“Když dítě otevře krabičku s jídlem od rodičů, má tam svůj kousek domova. Pro malé dítě, které se silně spoléhá na své smysly, to znamená bezpečí. A to není vůbec nic zanedbatelného,” dodává Valkounová.

A aby se taková věc, jako je svačina od maminky či tatínka, stala pro lesní mateřské školy legální, musela se na řešení dohodnout ministerstva školství a zdravotnictví. Tyto resorty se několikrát setkaly na půdě Senátu, kde místopředsedkyně Miluše Horská za účasti senátora Miroslava Adámka a dalších pořádala k tomuto tématu několik kulatých stolů. "Na posledním z nich vznikla shoda na řešení v podobě ukotvení tzv. výdejny lesní mateřských škol, kterou poté MŠMT zapracovalo do připravované novely," říká Valkounová. Návrh, který ve Sněmovně předložil poslanec Jiří Mihola, byl úspěšně přijat jak poslanci, tak senátory. Na základě přijaté novely školského zákona (§ 119a výdejna lesní mateřské školy) se mohou nyní lesní MŠ stravovat děti ve výdejně, která není budovou.

"Novela zákona tak významně usnadnila fungování lesních školek. Výdej jídla spadá pod tzv. epidemiologicky závažnou činnost, proto je nutné se na oblast stravování připravovat i prakticky," říká Valkounová.


reklama


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

17.7.2020 14:06
Oříšek???? Tak ten před časem nějaký expert-spíše legislativní packal vytvořil a teď jej jiný legislativec-expert jako vyřešil?
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

17.7.2020 15:32 Reaguje na Milan Milan
Fakticky jde o to, že lesní mateřské školy vznikly poměrně nedávno, je to nový fenomén, s kterým legislativa prostě nepočítala.
Odpovědět
sv

17.7.2020 19:26 Reaguje na Martin Mach Ondřej
Fakticky jde o to, že tzv. lesní mateřské školy nejsou schopny splnit základní hygienické podmínky, které jsou jinak pro předškolní vzdělávání samozřejmé, takže si chtějí vydupat další nezaslouženou výjimku.
Odpovědět
ig

17.7.2020 20:00 Reaguje na
A nemá to být věc rodičů, aby posoudili, zda jsou hygienické podmínky vhodné pro jejich děti či nikoliv? Pak nebudou potřeba žádné výjimky, prostě rodiče do takové školky dle vlastního uvážení dítě dají nebo nedají.
Odpovědět
sv

19.7.2020 10:55 Reaguje na
Pokud mateřská škola dostává peníze z veřejných prostředků, tak má plnit všechny podmínky jednotně stanovené ve školském zákoně. Jestli škola nehodlá rovné podmínky plnit, nechť se vypíše z rejstříku a veřejně peníze nebere, místo toho aby si u politických žvanilů snažila vydyndat výjimku. To je celé.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.7.2020 21:38 Reaguje na
V tomhle případě bych to tak nebral. Byl jsem svědkem toho, jak v 90. letech byla vyvinuta jogurtová zmrzlina (z hlediska nutričního jistě přínosná, která se ovšem nebyla s to vejít do normy pro normální zmrzlinu, protože nemohla vyhovovat v kategorii celkový počet mikrobů (byly tam ty živé jogurtové bakterie, zatímco normální zmrzlina má být prakticky sterilní). A musela se proto měnit norma, protože požadavek na sterilitu u výrobku s probiotickou kulturou je prostě nesmysl.

Takže stejně se musela změnit legislativa ohledně těch školek, protože požadavky na kamenné školky, vytvořené někdy v 60. letech (a od té doby jen mírně upravované), ne-li dříve, v principu nemohou splňovat.

Pro méně chápavé: Je to něco podobného, jako bychom se elektromobily snažili hodnotit (třeba na STK) podle norem pro auta na benzín.
Odpovědět
sv

19.7.2020 11:01 Reaguje na Jan Šimůnek
Když nemohou splňovat podmínky stanovené zákonem, nemají co dělat v rejstříku škol a brát veřejné peníze.
Benzínová auta i elektromobily musí plnit stejné základní bezpečnostní normy, které budou u STK hodnoceny naprosto stejně, jako třeba funkční světla, funkční brzdy, dostatečná pasivní bezpečnost, atd. atp ... to pro ty méně chápavé.
Odpovědět

Jan Šimůnek

19.7.2020 12:15 Reaguje na
Ano, ale nemůžete elektromobil "zneschopnit" např. na základě toho, že nemá nádrž na benzín nebo svíčky.
Odpovědět
sv

19.7.2020 14:53 Reaguje na Jan Šimůnek
JInými slovy, problematika dyndání ničím neopodstatněných výjímek pro tzv. lesní školky vás nezajímá, jen potřebujete mít psolední slovo, tak blábolíte.
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.7.2020 08:14 Reaguje na
To nejsou "neopodstatněné výjimky". To je zcela běžné řešení situace, kdy vývoj kvalitativně předběhl normu, takže ta je najednou jen pustý žvást a je nutné ji přizpůsobit realitě, dané tím vývojem.

Když byl vynalezen automobil, tak tomu také byly přizpůsobeny normy, od stavby silnic přes dopravní značení až po dopravní pravidla. Protože auta normám, vytvořeným pro kočáry, drožky atd., případně i pro hnojné vozy, tažené párem volů, prostě z principu nemohla vyhovovat.

A pro provoz letadel také existují jiné normy než pro let horkovzdušných balónů.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist