Od nového roku si ve všech obchodech za igelitky zaplatíte
Zpoplatnění plastových tašek vyplývá z evropského práva a je reakcí na znečištění přírody právě taškami z plastu. „Je potřeba si uvědomit, že každý z nás použije za jeden rok podle pesimistických odhadů na 300 plastových tašek, v mnoha případech úplně zbytečně," říká ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). "A jedna taková lehčí plastová taška se rozkládá přibližně 25 let. To jsou alarmující fakta, proti kterým stojíme a je potřeba s tím něco udělat.“
Plastové tašky zahlcují lesy, řeky a moře, zabíjejí ptáky i ryby. „Tím, že plastové tašky zpoplatníme, jejich spotřebu samozřejmě snížíme. Ve Velké Británii, kde podobné nařízení zavedli, byl pokles o 85 %,“ doplňuje ředitel odboru odpadů MŽP Jaromír Manhart.
Jak se na zpoplatnění plastových nákupních tašek připravit? „Nezapomeňte nosit na nákupy vlastní, opakovaně použitelnou tašku,“ říká ministr Richard Brabec. To je navíc jedno z hlavních poselství kampaně, kterou MŽP v souvislosti s blížícím se opatřením připravilo. Ve většině případů je to totiž podle průzkumu MŽP právě zapomnětlivost, kvůli které lidé nemají v obchodě po ruce vlastní tašku, a berou si pak tu plastovou.
V rámci aktuálně startující kampaně nechalo ministerstvo v limitované edici navrhnout a vyrobit originální plátěné tašky, a to ve dvou designových variantách. Jedna napodobuje klasický nákupní seznam s dovětkem IGELITKU NEBRAT!, ta druhá, kterou ocení hlavně mladší generace, pracuje s tzv. hashtagy: #neplýtvám #nešustím #mojetaška #látková #neplastu #eko #dobrýpocit #nosjitaky. Všechny tyto tašky se dají lehce složit a vejdou se pohodlně do kapsy nebo do kabelky.
Tašky pro MŽP navrhly pod vedením návrhářky Alice Klouzkové studentky ateliéru módního designu a grafického designu z respektované VOŠ Scholastika v Praze. Zájemci je mohou vyhrát v soutěžích na Facebooku MŽP, případně je zdarma získat v pražské prodejně potravin Bezobalu a ostravském dobročinném second handu Moment.
Povinné zpoplatnění se týká všech plastových tašek. Jednotnou cenu za takovou tašku zákon nestanovuje, obchodníci si ji mohou určit sami. Musí ovšem požadovat alespoň takovou částku, která pokrývá pořizovací náklady na danou tašku. Zpoplatnění se – i přes jejich negativní dopady na životní prostředí - nebude vztahovat na mikrosáčky na pečivo, zeleninu nebo uzeniny. Plní totiž především hygienickou funkci a také zabraňují plýtvání potravinami. Místo nákupu většího balení si lidé do sáčku vloží jen tolik, kolik potřebují. „Náš postoj je, myslím, naprosto zřejmý: Rozdávání plastových tašek zdarma je taškarice, která musí skončit,“ uzavírá ministr Richard Brabec.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Vladimír Hošek
11.12.2017 17:21Jan Škrdla
11.12.2017 21:37 Reaguje na Vladimír HošekNa druhou stranu, účinnějším opatřením je zálohování lahví - i těch plastových(z hlediska množství představují větší problém než tašky). Zákazník se pak může svobodně rozhodnout jak s lahví naloží - jestli ji vyhodí nebo uvede zpět do oběhu. Motivace je často účinnější než regulace.
Vladimír Hošek
12.12.2017 08:18 Reaguje na Jan ŠkrdlaObchodník Vám tašku zdarma nedává, jen si svobodně snižuje svůj zisk! Již několik let výrobci platí za obaly dvakrát! Kde ty sociálně inženýrské pokusy skončí, společnost je neustále zkoušena co občan vydrží.
Jan Škrdla
12.12.2017 17:04 Reaguje na Vladimír HošekSpíš bych řekl, že si ty náklady vykompenzuje v ceně zboží. Stejně tak náklady na nevratnou lahev si výrobce započítá do ceny produktu.
Jinak to, že se ve škarpách, v lese a v řekách hromadí petky, plechovky, tašky a jiný odpad je fakt. Do jisté míry za to může i myšlení (nebo spíš nemyšlení) některých lidí.
Vladimír Hošek
13.12.2017 09:36 Reaguje na Jan ŠkrdlaÚředníci MŽP a EU, také věří, že odstraní nepořádek, ale skutečnost, že bordel v lese není o sociálním inženýrství v byznysu, ale o výchově.
Lukas B.
14.12.2017 08:40 Reaguje na Vladimír Hošekanalogicky, jako kdybyste na veřejném WC zvlášť platili za každý útržek toaletního papíru. ekonomicky je to nesmysl, protože náklady na administraci transakce polezou o několik řádů výše než je cena útržku.
o tom, že slušný člověk si nebere tašku když nemusí a že je fajn používat tašky, co se jen tak nerozpadnou a když se rozpadnou tak relativně neškodně, o tom žádná.
Jan Škrdla
14.12.2017 19:41 Reaguje na Lukas B.Bohužel ne každý člověk je slušný.
Martin Jasan
15.12.2017 10:28 Reaguje na Lukas B.Takže tento argument není dle mne podstatný.
Martin Jasan
15.12.2017 10:25 Reaguje na Vladimír HošekJde o neracionální ekonomické uvažování lidí (což vysvětluje behaviorální ekonomie): "Vemu si tu tašku, je zadarmo."
To umožňuje pokřivený trh, který dává něco jakoby zadarmo. Protože na tom jsou trestaní ti kdo se se snaží chovat racionálně, šetřit a tašky si nebrat - kteří ale potom platí tašky "zadarmo" těm, kteří si je berou a následně je zbytečně vyhazují.
A nakonec je na tom trestána příroda, kde se odpad hromadí (zjednodušeně řečeno).