https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/od-noveho-roku-si-ve-vsech-obchodech-za-igelitky-zaplatite
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Od nového roku si ve všech obchodech za igelitky zaplatíte

11.12.2017 11:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
„Náš postoj je, myslím, naprosto zřejmý: Rozdávání plastových tašek zdarma je taškarice, která musí skončit,“ uzavírá ministr Richard Brabec.
„Náš postoj je, myslím, naprosto zřejmý: Rozdávání plastových tašek zdarma je taškarice, která musí skončit,“ uzavírá ministr Richard Brabec.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | MŽP
S novým rokem přichází zásadní novinka pro tuzemské obchody i zákazníky. Od 1. ledna 2018 se Česko připojí k zemím zpoplatňujícím a omezujícím využití plastových tašek. Zatímco ve velkých obchodních řetězcích s potravinami jde už několik let o běžnou praxi, ve večerkách nebo například v prodejnách s módou, obuví a elektronikou je poskytování plastových tašek zdarma stále rozšířené. Letošní novele zákona o obalech to ale změní. Informuje o tom ministerstvo životního prostředí.
 

Zpoplatnění plastových tašek vyplývá z evropského práva a je reakcí na znečištění přírody právě taškami z plastu. „Je potřeba si uvědomit, že každý z nás použije za jeden rok podle pesimistických odhadů na 300 plastových tašek, v mnoha případech úplně zbytečně," říká ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). "A jedna taková lehčí plastová taška se rozkládá přibližně 25 let. To jsou alarmující fakta, proti kterým stojíme a je potřeba s tím něco udělat.“

Plastové tašky zahlcují lesy, řeky a moře, zabíjejí ptáky i ryby. „Tím, že plastové tašky zpoplatníme, jejich spotřebu samozřejmě snížíme. Ve Velké Británii, kde podobné nařízení zavedli, byl pokles o 85 %,“ doplňuje ředitel odboru odpadů MŽP Jaromír Manhart.

Jak se na zpoplatnění plastových nákupních tašek připravit? „Nezapomeňte nosit na nákupy vlastní, opakovaně použitelnou tašku,“ říká ministr Richard Brabec. To je navíc jedno z hlavních poselství kampaně, kterou MŽP v souvislosti s blížícím se opatřením připravilo. Ve většině případů je to totiž podle průzkumu MŽP právě zapomnětlivost, kvůli které lidé nemají v obchodě po ruce vlastní tašku, a berou si pak tu plastovou.

V rámci aktuálně startující kampaně nechalo ministerstvo v limitované edici navrhnout a vyrobit originální plátěné tašky, a to ve dvou designových variantách. Jedna napodobuje klasický nákupní seznam s dovětkem IGELITKU NEBRAT!, ta druhá, kterou ocení hlavně mladší generace, pracuje s tzv. hashtagy: #neplýtvám #nešustím #mojetaška #látková #neplastu #eko #dobrýpocit #nosjitaky. Všechny tyto tašky se dají lehce složit a vejdou se pohodlně do kapsy nebo do kabelky.

Tašky pro MŽP navrhly pod vedením návrhářky Alice Klouzkové studentky ateliéru módního designu a grafického designu z respektované VOŠ Scholastika v Praze. Zájemci je mohou vyhrát v soutěžích na Facebooku MŽP, případně je zdarma získat v pražské prodejně potravin Bezobalu a ostravském dobročinném second handu Moment.

Povinné zpoplatnění se týká všech plastových tašek. Jednotnou cenu za takovou tašku zákon nestanovuje, obchodníci si ji mohou určit sami. Musí ovšem požadovat alespoň takovou částku, která pokrývá pořizovací náklady na danou tašku. Zpoplatnění se – i přes jejich negativní dopady na životní prostředí - nebude vztahovat na mikrosáčky na pečivo, zeleninu nebo uzeniny. Plní totiž především hygienickou funkci a také zabraňují plýtvání potravinami. Místo nákupu většího balení si lidé do sáčku vloží jen tolik, kolik potřebují. „Náš postoj je, myslím, naprosto zřejmý: Rozdávání plastových tašek zdarma je taškarice, která musí skončit,“ uzavírá ministr Richard Brabec.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

11.12.2017 17:21
K žádné změně nedojde, v přírodě bude stále stejné množství plastového odpadu. Jen byla nastolena situace, aby se neřeklo, že MŽP nic nedělá. Je to opět další regulace, lidé kteří si myslí, že je nutné vše regulovat dostávají stále větší prostor. Socialismus byl odtud vyhnán oknem a přišel sem dveřmi.
Odpovědět

Jan Škrdla

11.12.2017 21:37 Reaguje na Vladimír Hošek
Zas proč dávat tašku zdarma, když jsou s ní spojeny výrobní náklady? Navíc ve většině obchodů už jsou tašky stejně zpoplatněny.
Na druhou stranu, účinnějším opatřením je zálohování lahví - i těch plastových(z hlediska množství představují větší problém než tašky). Zákazník se pak může svobodně rozhodnout jak s lahví naloží - jestli ji vyhodí nebo uvede zpět do oběhu. Motivace je často účinnější než regulace.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

12.12.2017 08:18 Reaguje na Jan Škrdla
K článku, vadí mi ta rétorika, odůvodnění, které je lživé a pokrytecké. (Plastové tašky zahlcují lesy, řeky a moře, zabíjejí ptáky i ryby. „Tím, že plastové tašky zpoplatníme, jejich spotřebu samozřejmě snížíme.) To je manipulace jako věž.
Obchodník Vám tašku zdarma nedává, jen si svobodně snižuje svůj zisk! Již několik let výrobci platí za obaly dvakrát! Kde ty sociálně inženýrské pokusy skončí, společnost je neustále zkoušena co občan vydrží.
Odpovědět

Jan Škrdla

12.12.2017 17:04 Reaguje na Vladimír Hošek
Tomu, že si obchodník svobodně snižuje zisk bych nevěřil.
Spíš bych řekl, že si ty náklady vykompenzuje v ceně zboží. Stejně tak náklady na nevratnou lahev si výrobce započítá do ceny produktu.
Jinak to, že se ve škarpách, v lese a v řekách hromadí petky, plechovky, tašky a jiný odpad je fakt. Do jisté míry za to může i myšlení (nebo spíš nemyšlení) některých lidí.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

13.12.2017 09:36 Reaguje na Jan Škrdla
Když obchodník koupí od výrobce kalhoty za 1000 Kč a tašku koupí za 5 Kč a oboje prodá za 1499, tak má zisk 494. To samé po opatření MŽP probíhá takto kalhoty prodává stále za 1499 tašku za 2 a zisk má 496. Kalkulace není o víře.
Úředníci MŽP a EU, také věří, že odstraní nepořádek, ale skutečnost, že bordel v lese není o sociálním inženýrství v byznysu, ale o výchově.
Odpovědět
LB

Lukas B.

14.12.2017 08:40 Reaguje na Vladimír Hošek
ono je to ještě jinak. když máte balík tašek po tisícovce kusů, tašky dáváte automaticky zdarma bez evidence k nákupu, stojí taška doslova pár halířů. když musím v krámě tašky evidovat, markovat na kase atakdále, náklady na tašku velmi vzrostou.
analogicky, jako kdybyste na veřejném WC zvlášť platili za každý útržek toaletního papíru. ekonomicky je to nesmysl, protože náklady na administraci transakce polezou o několik řádů výše než je cena útržku.

o tom, že slušný člověk si nebere tašku když nemusí a že je fajn používat tašky, co se jen tak nerozpadnou a když se rozpadnou tak relativně neškodně, o tom žádná.
Odpovědět

Jan Škrdla

14.12.2017 19:41 Reaguje na Lukas B.
Slušný člověk taky nehází odpadky do příkopů, řek, ani do lesa. A také nepálí PETky v kamnech.

Bohužel ne každý člověk je slušný.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

15.12.2017 10:28 Reaguje na Lukas B.
Evidence se provádí automaticky elektronicky, do nákladů se tašky stejně musí vykázat - takže jediný rozdíl je v markování (asi 2 s).
Takže tento argument není dle mne podstatný.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

15.12.2017 10:25 Reaguje na Vladimír Hošek
Pokud ve Velké Británii toto opatření pomohlo není důvod, proč by nepomohlo i u nás. Se socialismem to nemá nic společného.
Jde o neracionální ekonomické uvažování lidí (což vysvětluje behaviorální ekonomie): "Vemu si tu tašku, je zadarmo."
To umožňuje pokřivený trh, který dává něco jakoby zadarmo. Protože na tom jsou trestaní ti kdo se se snaží chovat racionálně, šetřit a tašky si nebrat - kteří ale potom platí tašky "zadarmo" těm, kteří si je berou a následně je zbytečně vyhazují.
A nakonec je na tom trestána příroda, kde se odpad hromadí (zjednodušeně řečeno).
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

15.12.2017 11:04 Reaguje na Martin Jasan
Proboha jak můžete věřit vyjádření, že opatření něčemu pomohlo. A ještě té vyblité kvantifikaci 85%, dané do souvislosti se zabitými ptáky a taškami v lese.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

15.12.2017 14:42 Reaguje na Vladimír Hošek
Jestli věci vidíte "vyblité" je to váš problém, sem ho netahejte. Za vaše frustrace nemůžeme.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

18.12.2017 17:06 Reaguje na Martin Jasan
Nediskutujete k věci, ale pokud věříte, že byl pokles "něčeho 85%", tak to nemá s exaktním myšlením nic společného. V tom případě se dejte na modlení to je přínosnější.
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

12.12.2017 11:52
Stát toto opatření avizoval už před 10 lety. Není divu, že obchodníci už dávno zpoplatnění tašek zavedli. Už mnoho let tedy prakticky ve všech obchodních řetězcích tašku zdarma nedostanete. Pořád nynější sjednocení pravidel nějaký smysl má, ale jeho praktický dopad je minimální.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist