https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornici-dekarbonizacni-plany-a-energeticka-bezpecnost-eu-si-neodporuji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborníci: Dekarbonizační plány a energetická bezpečnost EU si neodporují

18.3.2024 20:14 (ČTK)
Dekarbonizační plány a energetická bezpečnost Evropské unie si neodporují, naopak můžou jít ruku v ruce, shodují se odborníci, které oslovila ČTK. Na energetickou bezpečnost je možné nahlížet z více úhlů. Již nyní je jasné, že vysokouhlíkové zdroje dlouhodobě neznamenají budoucnost v evropské energetice. Nejlepším řešením pro větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie je integrace napříč evropskými státy, řekl ČTK analytik Tomáš Jungwirth Březovský z Asociace pro mezinárodní otázky.
 

Strategie Evropské unie je do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality a být prvním "klimaticky neutrálním blokem" na světě. Dosáhnout toho chce pomocí Zelené dohody, takzvaného Green Dealu, která se týká přechodu EU k obnovitelným zdrojům energií. Jejím základem je sada klimatických norem označovaná jako Fit for 55. Podle nich bude nutné snížit uhlíkové emise do konce dekády minimálně o 55 procent v porovnání s rokem 1990.

Podle směrnice EU by měla jako celek do roku 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných zdrojů. V roce 2021 činil unijní průměr podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě 22,1 procenta, v Česku byl 17,3 procenta.

"Budování odolnosti evropské energetiky je ve skrze plně v souladu se snahou zbavit se závislosti na fosilních palivech a dovozu z Ruska, což stále ještě není hotová věc. S vybudováním alternativních kapacit zejména v obnovitelných zdrojích pracuje například evropský balíček REPowerEU. Tyto cíle nejsou proti sobě, ale měly by být komplementární," řekl Jungwirth Březovský.

Samostatná výstavba kapacit obnovitelných zdrojů energie podle něho nemůže energetickou bezpečnost zaručit, ale jde o kombinaci více faktorů. Cílem by podle Jungwirtha Březovského mělo být to, aby se Evropa zbavila potřeby spalovat paliva ve větším množství, než je nezbytně nutné.

Jedním z klíčových cílů dekarbonizace je postupné navyšování podílu obnovitelných zdrojů energie. V současnosti připravovaný Klimaticko-energetický plán počítá se zvýšením podílu obnovitelných zdrojů v Česku do roku 2030 na 30 procent. Návrh plánu zatím nereflektuje novou dohodu Evropské unie. Plán také potvrdil odklon Česka od spalování uhlí do roku 2033.

"Můžeme říct, že Česko není nejvýhodnější z hlediska své geografické polohy, ale to neznamená, že by tady nebyl obrovský potenciál rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Ten nepochybně tady je, zároveň je třeba ale pracovat se všemi scénáři. Existují tady nějaké zdroje základního zatížení, které mají zajišťovat stabilní dodávku elektřiny. V českém kontextu to je výrazně jádro," uvedl Jungwirth Březovský.

Podle expertky z institutu Europeum Kateřiny Davidové je potřeba vnímat energetickou bezpečnost nikoli z hlediska jednotlivých členských států, ale spíše jako otázku bezpečnosti Evropské unie jako celku. "Česká republika sama o sobě nemá dostatečný potenciál na pokrytí veškeré své spotřeby pouze z obnovitelných zdrojů, ale je možné využívat obnovitelné zdroje energie vyrobené v jiných zemích Evropy, například v Baltském a Severním moři, kde je potenciál násobně vyšší," řekla. "Nicméně je potřeba říct, že výstavba obnovitelných zdrojů energie je mnohem rychlejší a flexibilnější než výstavba nových jaderných bloků," dodala.

"Nejlepším řešením z hlediska obnovitelných zdrojů energie pro Evropu je integrace. V praxi musíme mít tu kapacitu, politickou vůli a tržní mechanismy, aby nám elektřina mohla proudit ze severu na jih a z východu na západ. Někde více fouká, jinde svítí více slunce," řekl Jungwirth Březovský.

V Česku bude mít ale podle Vladimíra Hlavinky ze Svazu moderní energetiky velký podíl na dekarbonizaci jádro. "Z mého pohledu je ten dekarbonizační cíl daný a splnitelný, ale není možné, aby byla Evropa do toho plnohodnotně soběstačná," řekl. "Za mě rozhodně by jádro mělo být klíčovým pilířem evropské energetické bezpečnosti. Vždy je to o vzájemné kombinaci a není možné mít síť postavenou pouze na obnovitelných zdrojích energie. Vždycky bude potřeba jedna velká roztočená turbína, která tu síť bude držet," dodal.

Česko v současné době stavbu jaderných reaktorů připravuje. Vláda letos v lednu vyzvala společnosti EDF a KHNP k předložení závazných nabídek ke stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. Smlouva s vybraným dodavatelem by měla být podepsána na přelomu let 2024 a 2025 a první reaktor by měl být spuštěn v roce 2036.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

19.3.2024 06:56
ANOfert za osm let v energetice udělala kulový, Havlíčkův se staral o opravu nádraží a Babiš o svoje bonzácký složky.
V tuhle dobu jsme měli ty bloky dostavovat.
Místo toho se teprve hrabou v papírech.
Vše o deset let pozdě.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

19.3.2024 08:40 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ale to nemění na tom, že ANOfert opět vyhraje volby.
A jsem zvědav, jestli ten tendr ještě nezastaví, když Rosamont vypadl.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.3.2024 08:47 Reaguje na Michal Uhrovič
Do konce 25 by to stihnout měli. Evidentně je naše historická zkušenost jiná, než Slovenská. Slovákům se stýská po Uhersku.
Zatím co Orbán je zjištný, Fico dělá jen užitečného idiota.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.3.2024 08:54 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Zajímavé na těch představitelých států je, že ty země nejde odstěhovat na Mars jenom proto, že Brusel houká.
Mě se taky nezamlouvá, že ty bruselský kecy jsou nadřízený naší ústavě. Je evidentní, že Brusel je podělaný z ústavního soudu. Proč asi?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.3.2024 09:18 Reaguje na Michal Uhrovič
V zásadě nemusíme se v Bruselu cítit jako užiteční idioti, rptože to z nás udělala už Lisabonská dohoda.
Takže pokud někdo dělá užitečného idiota v Moskvě, tak se zas tolik neliší v natyrelu ale spíše v určitých náhledech.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

19.3.2024 09:36 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Vy si opravdu myslíte, že náš stát by bez EU byl tam, kde je nyní. EU není dobrá, ale pro nás jediná volba, bohužel. Lidovou vládu, která nastupuje na Slovensku tu opravdu někdo chce?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.3.2024 13:30 Reaguje na Michal Uhrovič
O tom by se dalo polemizovat, kde vlastně jsme.
V zásadě centralizace moci v Rusku a Bruselu je stejná, jen jinými prostředky. Demokracie je jen cestičky k autoritařství, to, co moc Bruselu mohlo omezit odstranili Lisabonskou smlouvou. Smlouvy s dláblem, nejsou složité ale neskončí zjistíme, že jsme cizinci ve vlastní zemi.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.3.2024 13:35 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Brusel nad krmí zadáním o demokracii, ale nakonec si to udělá podle sebe.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

19.3.2024 14:29 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Lid český si vládnou neumí a musí se vždy k někomu přiklonit.
Momentálně jsme na cestě od ruského vlivu k cestě bruselskému vlivu ...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

19.3.2024 16:34 Reaguje na Michal Uhrovič
Již Karel Kryl vysvětloval v písni: Musíte se přiklonit nebo mít kvéry. To není o umění, ale o kvérech.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.3.2024 17:53 Reaguje na Michal Uhrovič
Vždyť to byla právě vláda ANO, která Rosatom z tendru vyřadila.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.3.2024 08:24
S údivem sleduji kolik se vyrojilo expertů na energetiku, vnitřní a vnější i její bezpečnost v rámci EU.
Obecné floskule, ideové bláboly dozelena střižené konformními bruselskými názory.
Škoda , že u "expertů" není uvedeno jejich curriculum vitae, s chutí bych si početl, ale tato drobná radost je mi odepřena.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

19.3.2024 08:42 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tomáš Jungwirth Březovský:
https://www.amo.cz/autor/tomas-jungwirth/
https://cz.linkedin.com/in/tomasjungwirth
Odpovědět
LB

Lukas B.

19.3.2024 12:22 Reaguje na Michal Uhrovič
nojo, no. jeden by naivně očekával, že slovem odborník na energetiku bude označen někdo, u koho se dá spravedlivě předpokládat znalost ohmova zákona a zákonů zachování obecně.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

19.3.2024 12:37
To, že si právníci odvykli respektovat ekonomickou přiměřenost na to jsem si se skřípěním zubů zvykl, ale že si odvykají respektovat fyzikální a chemické zákony to mě vytáčí.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

19.3.2024 12:37
To, že si právníci odvykli respektovat ekonomickou přiměřenost na to jsem si se skřípěním zubů zvykl, ale že si odvykají respektovat fyzikální a chemické zákony to mě vytáčí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist