https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornici-zne-zpozdeni-nemaji-jde-o-navrat-k-normalu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Žně zpoždění nemají, jde o návrat k normálu

26.7.2020 00:31 | PRAHA (ČTK)
Podle údajů ministerstva zemědělství je letos sklizených zatím přes šest procent základních obilovin a přes pět procent řepky, loni byla sklizena obilovin skoro čtvrtina a více než čtvrtina řepky.
Podle údajů ministerstva zemědělství je letos sklizených zatím přes šest procent základních obilovin a přes pět procent řepky, loni byla sklizena obilovin skoro čtvrtina a více než čtvrtina řepky.
Foto | meriç tuna / unsplash.com
Letošní žně se mohou jevit jako pomalejší proti minulým suchým rokům, vzhledem k chladnějšímu létu se ale o výrazné zpoždění nejedná. ČTK to sdělila tajemnice Agrární komory ČR Gabriela Dlouhá. Obilí se možná bude muset dosoušet. Podle mluvčího Zemědělského svazu ČR Vladimíra Píchy je letošní doba sklizní návratem k normálu. Zemědělci podle něj nebudou muset investovat do nových sušiček obilí - ti kteří je potřebují, je většinou mají. Díky vlhkému počasí to vypadá, že bude dostatek krmiva pro dobytek.
 

"Nejlepší kvality potravinářské pšenice se docílí, pokud od doby technologické zralosti po dobu alespoň 14 dní neprší. Rychlost sklizně výrazně ovlivňuje technické vybavení zemědělců, kolik techniky dokážou zapojit do sklizně. O tom, jaké budou žně, rozhodne počasí v nadcházejících týdnech. Pokud nastane suché slunečné počasí, nepředpokládá se, že bude nutné obilí dosoušet, pokud bude sklízeno v odpoledních hodinách, kdy je nižší vzdušná vlhkost a tím i nižší vlhkost u obilí," uvedla Dlouhá. Deště ale můžou zhoršit v období, kdy je například pšenice zralá, úrodu i o třetinu.

"Vlhké a deštivé počasí se pravděpodobně letos nepříznivě projeví v zaplísnění obilí a v jeho nižší kvalitě. Rozdíly v průběhu sklizně se budou lišit i závislosti na nadmořské výšce, ve vyšších polohách probíhají žně později," dodala. Vlhké počasí podle ní může ublížit i sklizni řepky. Podle Píchy navíc regionálně, zejména na sever od Prahy, ničí úrodu hraboši, ačkoliv se podle státního ústavu nemá opakovat jejich loňské přemnožení. V některých lokalitách má podle něj kvůli hlodavcům pšenice výnos pouze dvě tuny z hektaru.

Podle údajů ministerstva zemědělství je letos sklizených zatím přes šest procent základních obilovin a přes pět procent řepky, loni byla sklizena obilovin skoro čtvrtina a více než čtvrtina řepky. "Při srovnání s předchozími ročníky - například 2016, 2017 i 2018 - je tento postup žní velmi pomalý," uvedl stát.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist