https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornik-hrabosi-jsou-na-morave-a-ve-slezsku-v-80-procentech-ozimu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborník: Hraboši jsou na Moravě a ve Slezsku v 80 procentech ozimů

26.2.2020 00:28 | VLČNOV (ČTK)
Přemnožení hraboši polní se nyní na Moravě a ve Slezsku vyskytují zhruba v 80 procentech ozimů, tedy v plodinách, které zemědělci vyseli loni na podzim a sklidí je letos v létě. / Ilustrační foto
Přemnožení hraboši polní se nyní na Moravě a ve Slezsku vyskytují zhruba v 80 procentech ozimů, tedy v plodinách, které zemědělci vyseli loni na podzim a sklidí je letos v létě. / Ilustrační foto
Přemnožení hraboši polní se nyní na Moravě a ve Slezsku vyskytují zhruba v 80 procentech ozimů, tedy v plodinách, které zemědělci vyseli loni na podzim a sklidí je letos v létě. Loni v listopadu se hraboši na stejném území vyskytovali asi ve 40 procentech ozimů. Novinářům to včera řekl Ludvík Tvarůžek, náměstek ředitele Zemědělského výzkumného ústavu v Kroměříži, který se sledováním výskytu hrabošů zabývá.
 

"Jsme zhruba rok poté, co jsme zjistili nárůst výskytu tohoto škůdce. Situace se v podstatě stala extrémní. Myslím si, že je výjimečná a sama se nevyřeší. Bude vyžadovat mimořádné řešení," uvedl Tvarůžek.

K dalšímu rozšíření hrabošů podle něj mimo jiné přispěla mírná zima. "Největší výskyty jsou ve Zlínském kraji, je to okres Zlín, okres Kroměříž a okres Uherské Hradiště. Střední výskyty jsou na Olomoucku a zase naopak na Brněnsku směrem na Hodonínsko a Břeclavsko výskyt graduje," řekl Tvarůžek.

Pokud se podle Tvarůžka nevyužije systém opatření, která populaci hraboše potlačí, považuje za pravděpodobné, že zamoření polí bude horší než loni. Zásadním způsobem by podle něj mohl pomoci stroj ze Švýcarska, který jako první v tuzemsku začali využívat na farmě bratří Tykalových ve Vlčnově na Uherskohradišťsku. Zařízení vytváří v půdě rýhu, do které klade otrávenou návnadu. Umělou noru následně udusá válec. "Je to jeden z mála postupů, který je legislativně přípustný," řekl Tvarůžek.

Stroj může v kalamitním roce pomoci regulovat celoplošně výskyt hrabošů na polích, které jsou nejvíce postiženy, míní Tvarůžek. "V běžných letech může sloužit jako pomůcka, která ošetří okraje polí kolem travních pásů, kolem příkop, které jsou zdrojem pro škůdce a které nemůžete jinak ošetřovat," doplnil Tvarůžek.

Zdokumentované škody způsobené od loňska hraboši dosáhly podle nedávného vyjádření předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy asi 1,7 miliardy korun. Hraboši se podle svazu rozšířili z Moravy do Čech, zasažené plochy představují kolem 150.000 hektarů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

26.2.2020 15:23
Postrádám vyjádření mluvčích hnutí Duha a Dětí Země, že hraboši jsounedílnou soušástí naší přírody a že bychom měli být rádi, že ještě nevymřeli, neboť provzdušňují svými norarmi půdu a chránit je aspoň tak, jako sysly a křečky.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.2.2020 17:57
Článek pro článek, jen abychom byli permanentně slyšet. Něco ve smyslu: Naprostý laik: Hraboši žijí ve všech krajích ČR...
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist