https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odvedeni-splasku-ze-snezky-by-mela-zajistit-nova-kanalizace-do-polska
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odvedení splašků ze Sněžky by měla zajistit nová kanalizace do Polska

18.10.2024 01:34 | PEC POD SNĚŽKOU (ČTK)
Lanovka na Sněžku
Lanovka na Sněžku
Odvedení splašků z vrcholu Sněžky má zajistit plánovaná kanalizace do polského střediska Karpacz. Z polské strany stejnou trasou povede i vodovod, který na Sněžce chybí. Projektová dokumentace by mohla začít vznikat začátkem roku 2025 s předpokládaným termínem dokončení ve druhé polovině roku 2026, řekl vedoucí provozu společnosti Lanová dráha (LD) Sněžka Jiří Špetla. Stoprocentním akcionářem společnosti LD Sněžka je Město Pec pod Sněžkou.
 
Většinu projektové dokumentace podle zástupců lanovky zajistí polský Institut meteorologie a vodního hospodářství a zbývající část na české straně Správa Krkonošského národního parku (KRNAP). Na financování stavby se bude podílet několik subjektů z obou stran hranice.

"Stavba předpokládá vedení kanalizace, odvod splašků ze všech objektů na vrcholu Sněžky, instalaci vodovodu, přiložení topného kabelu a položení optického kabelu. Vše by mělo být řešeno v úseku Karpacz, Kopa, Slezský dům, vrchol Sněžky. Vše, tedy voda i kanalizace, by mělo být z Karpacze," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Finální dohoda je podle něj taková, že česká strana projektuje stavbu na českém území, polská pak na polském. "U nás se jedná o dva úseky. Jeden je na vrcholu Sněžky v úseku asi 50 metrů a druhý, podstatně větší, je ve vrcholovém úseku Jubilejní cesty, která měří zhruba 400 až 500 metrů. Vede po české území a pak se opět vrací do Polska," řekl ČTK Drahný.

Cena ještě podle něj není stanovena, bude se ale jednat pravděpodobně o stavební investici na české straně v řádu vyšších milionů korun. "Polská strana bude řešit i všechna výběrová řízení na dodavatele, česká strana se k těmto výběrovým řízením připojí jako partner," uvedl Drahný. Předpoklad je takový, že Správa KRNAP bude na české straně hory financovat vedení kanalizace, Město Pec pak přípojku od lanovky k vedení kanalizace a Poštovna opět svou přípojku.

Kanalizace na Sněžce se bude týkat všech objektů, na české straně horní stanice LD Sněžka a Poštovny. Nyní se voda na Sněžku a splašky z ní dopravují ve speciálních kontejnerech lanovou dráhou. "Ročně odvážíme zhruba 330 000 až 350 000 litrů odpadu," řekl ČTK Špetla.

Situaci s provozem veřejného WC v objektu horní stanice lanovky označil za neudržitelnou. Jsou to nyní jediné funkční záchody na vrcholu Sněžky. V hlavní sezoně, která je na Sněžce o letních prázdninách, bývá podle dat Správy (KRNAP) na vrcholu naší nejvyšší české hory až 10.000 návštěvníků denně. Podle zástupců LD Sněžka je kapacita veřejných toalet dlouhodobě nedostatečná.

Podle LD Sněžka a Správy KRNAP může projekt narazit na legislativní problémy, protože se jedná o přeshraniční stavbu. "Spojitých problémů, které ještě nejsou vyřešeny, existuje několik. Je potřeba například legislativně vyřešit distribuci 'polské' energie na českém území a naopak, vyřešit rozdílnou stavební legislativu na české a polské straně nebo vyřešit projektování ve dvou zemích současně, výběr dodavatelů a podobně," řekl Drahný.

Společnost LD Sněžka si dříve nechala vypracovat studii odkanalizování stanice a zajištění dodávky vody ze stanice Růžová hora. Mezitím se podle společnosti ozvala polská strana se záměrem odkanalizování objektů na Sněžce do střediska Karpacz s tím, aby se k projektu česká strana připojila. Podle Špetly je "polská varianta" pro LD Sněžka výhodnější než vedení trasy po české straně na Růžovou horu. "Situaci také výrazně pomůže otevření budov meteostanice na polské straně, včetně restaurace a WC," uvedl Špetla.

Kabinová lanovka na Sněžku má dva úseky. První vede z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu a druhý horní úsek z Růžové hory na Sněžku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

18.10.2024 06:49
To to stále ještě není vyřešené, při té návštěvnosti ?
Jediné řešení - drasticky zvednout vstupné na Sněžku, minimálně do vybudování kanalizace a vodovodu/tam nebude stačit 80 - 100cm pod povrch, že !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.10.2024 07:03 Reaguje na smějící se bestie
No ono to vytvoří erozní rýhu, nebo aspoň drenážní rýhu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.10.2024 13:30
Ty drenážní rýhy jsou dány druhem zásypu potrubí, který vede vodu a to bývá
opravdu problém. U nás se po provedené kanalizaci zcela změnila hladina
podpovrchové vody, kterou propustný zásyp z některých míst odvedl a jinam
ji přivedl. Hloubka gravitační kanalizace se pohybuje od metru po 5 metrů
a v takové rozsahu nyní proudí i ta voda. Mi například přivedl zásyp vodu
z kopečka nade mnou k základům domu, kde voda nikdy nebyla. Co s tím?
Snad pouze čekat, že se zásyp časem smísí s okolním jílem a ten utěsní
prostupnost. Kvůli ceně písek do zásypů nahradila mletá struska a ta
tu vodu bude vést hezkou řádku let na rozdíl od písku, který se smísí
s okolní zeminou dříve. Upozornil jsem na to stavaře předem, ale bylo
mi řečeno, že jsem měl námitku vznést při schvalování projektu a že
oni pouze dodržují technologii danou projektem. Projektant námitku zcela
odmítl s poukazem na to, že nemám vzdělání v daném oboru a že mne nemíní
brát vážně. Nyní se to už ale projevilo ve zvýšené vlhkosti zdi v místě
vstupu kanalizace do domu a budu muset se s tím vypořádat sám. Nemám
sílu a chuť se soudit a tak to vyřeším dodačně po svém.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist