https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/omezit-spotrebu-masa-evropska-komise-soucasne-propaguje-vetsi-konzumaci-hoveziho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Omezit spotřebu masa kvůli klimatu? Evropská komise současně propaguje větší konzumaci hovězího

4.12.2020 06:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Evropští chovatelé by rádi představili své hovězí jako zboží nejvyšší kvality, udržitelný produkt, vytvářený s respektem k welfare chovaných zvířat i k životnímu prostředí. Což pochopitelně vyvolává určité kontroverze.
Evropští chovatelé by rádi představili své hovězí jako zboží nejvyšší kvality, udržitelný produkt, vytvářený s respektem k welfare chovaných zvířat i k životnímu prostředí. Což pochopitelně vyvolává určité kontroverze.
Reklamní spot, který je současným počinem kampaně hrazené z větší části Evropskou komisí, rozhodně nezapadne do fádního průměru. Vybízí totiž diváky k tomu, aby se stali beeftariany, tedy jedlíky hovězího. Pochopitelně, toho z evropských trhů. Což v době, kdy se spíše hovoří o omezení konzumace masa jako prostředku ochrany klimatu, přináší poněkud nekonzistentní poselství. Píše o tom Independent.
 

„Chceme k lidem vyslat jasnou zprávu, poselství vytvářející důvěru a ujištění, že Evropané mohou bez obav jíst hovězí,“ říká Javier Lopez, ředitel španělské společnosti Provacuno. Proto spolu s dalším masokobinátním gigantem, belgickou APAQ-W, připravila rozsáhlou kampaň pro televizi, sociální sítě a další média, v nichž postupně představí realitu masných produktů z celého provozního sektoru. A tím podle všeho sníží zranitelnost evropského masného průmyslu, který je v posledních letech vystaven marginalizaci a ohrožení. Průměrná spotřeba masa totiž v zemích EU klesá. Minimálně tedy na úkor dovozu.

Maso s láskou k přírodě

Provacuno a jejich belgičtí kolegové by rádi představili evropské hovězí jako zboží nejvyšší kvality, udržitelný produkt, vytvářený s respektem k welfare chovaných zvířat i k životnímu prostředí. Což pochopitelně vyvolává určité kontroverze. Jimi nabízený pohled na maso – jako na pochoutku, kterou si nemusíte odříkat a vinit se z její obliby – se totiž nekryje s dosavadní mediální masáží o tom, že spotřebu masa je třeba v zájmu klimatu spíše omezovat. Například nevládní organizace Greenpeace letos v březnu zmínila, že bez snížení spotřeby masa o 70 % se evropské země klimatickému rozvratu nevyhnou. A zdálo se, že Evropská komise tomuto postřehu aktivistů straní.

Nyní ale dala na jevo úmysl přispět 3,6 milionů eur na reklamní kampaň společnosti Provacuno a dalších evropských masokombinátů, producentů masa. V průběhu tří následujících let by měla zafinancovat 80 % vznikajících reklamních spotů, nákupů vysílacího času a mediálního prostoru, s důrazem na trhy Francie, Německa, Belgie, Portugalska a Španělska. Tedy na země, kde se maso, včetně hovězího, pořád ještě hojně jí. Jen ale ne tolik toho evropského, jako spíše dovozového. Přitom podle Greenpeace má množství hovězího masa konzumované v Evropě katastrofální dopady na klima a přírodu, bez ohledu na to, odkud pochází.

Evropská komise nyní podporou reklamní kampaně zaujímá postoj, že evropské maso neškodí a vlastně je úplně v pořádku. Ať už hovězímu fandíte nebo se chystáte stát novopečeným beeftarianem, je výsledný dojem tedy spíše rozpačitý, nekonzistentní.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

4.12.2020 08:03
Ten spot by měl být promítán zejména v Indii. Tato země je totiž největším držitelem nechtěných krav na světě. Praxe je tam taková, že Ind si koupí krávu, aby mu poskytovala mléko. Když je zvíře staré, vyžene je na ulici, protože mu obvykle náboženství zakazuje porážku této krávy. Díky tomu se po ulicích v Indii pohybují možná milióny bezprizorních krav, které ovšem mají potřebu žrát, defekovat a samozřejmě produkovat bioplyny. Takže díky nemyslnému postoji trpí životní prostředí celé planety. To ale ekoteroristům nevadí, ti se zaměřují na snadnější cíle jako jsou třeba malí chovatelé dobytka v Evropě.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

4.12.2020 13:48 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Všichni Indové nebudou mít nic jiného na práci, než na ten spot jít, aby už Indie nebyla "největším držitelem nechtěných krav na světě".
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

4.12.2020 09:21
Krutá ironie že pro spoustu míst naší planety

Ať jsou to například Alpské louky (či jejich ekvivalent kdekoliv na světě), prérie, pusty, savany... nemáme jiné uplatnění než na nich nechat pást velká stáda kopytníků - ostatně ty je spásají i na divoko v Africe...

nemáme ekologičtější využití než je používat na maso.
Pěstovat tam cokoliv jiného mimo tráv je během pár let zcela erozně zničí.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

4.12.2020 09:38
Propagace konzumace hovězího masa je jednoznačně správný počin. Neexistuje zvíře, které by dokázalo "z ničeho udělat něco" tak dobře, jako přežvýkavci. Hovězí maso má vysokou výživovou hodnotu, výbornou chuť a dobře zasytí, takže jeho zařazení do jídelníčku je jednoznačně vhodné. Jen je náročnější na úpravu. Skot má v předžaludcích spoustu mikroorganismů, které zpracovávají vlákninu z potravy a těla těchto bachořců pak putují s potravou dále do trávícího traktu a jsou zdrojem bílkovin. To je také důvod, proč vám dobytek na pastvě z pouhé trávy tak krásně přibere. Ve výkalech skotu je spousta živin. Kromě dnes nenáviděného dusíku obsahuje také draslík, fosfor, vápník, hořčík a organické látky, kterými se dnes také zaklíná kde kdo. Například půdy v ČR mají nedostatek vápníku a hořčíku a obojí se musí přidávat v minerálních hnojivech (viz Agrochemické zkoušení půd na webu UKZUZ). To, co leze z krávy zadem je mrva (výkaly), padá to na travní porost a tím ho výživuje. Pokud je kráva zavřená, mrva společně s podestýlkou a zbytky krmiva ze stáje se vyváží na hnojiště a zde zráním (fermentace, zahřívání) vzniká vysoce kvalitní organické hnojivo zvané chlévský hnůj. Je to ideální zdroj živin pro půdu, obsahuje organické látky, zlepšuje kvalitu a vododržnost půdy. Jedním z obrovských problémů našeho zemědělství je, že nám spotřebitelé svým nezájmem o hovězí maso a české mléčné výrobky (dovoz byl levnější, krásně zabalený a měl líbivou reklamu) přivodili masivní úbytek stavů skotu a tím i tragický nedostatek kvalitního hnoje. Důsledky vidíme dnes. A ne, hnůj nelze plně nahradit zeleným hnojením (zaoráním záměrně vysetých porostů rostlin), protože zelené hnojení má oproti hnoji 2x nižší humifikační koeficient. Dnes se děsíme metanu, který krávy vykrkají. Na druhou stranu zase hnůj pomáhá udržet kvalitní půdu. Přežvýkavci jsou tedy ideální součástí koloběhu živin. Kromě toho z krávy zpracujete kromě masa i kosti a kůži, vše je přírodního původu, a protože se časem přirozeně rozkládá, nezanechává v prostředí např. mikroplasty. V okolí chovů hospodářských zvířat je dostatek potravy pro hmyzožravé ptáky, to se týká i hnojišť. Chovy hospodářských zvířat tím podporují biodiverzitu (na vliv dlouhodobého hnojiště na zemědělské půdě už je zpracovaná i studie, která poukázala na významně vyšší počet živočišných druhů, které jsou svými potřebami navázané na existenci právě tříletého hnojiště. Bohužel jsme se rozhodli, že v zájmu boje o lepší životní prostředí budeme hnojiště ze zemědělské půdy usilovně vytlačovat. Žádat likvidaci těch pár krav, které v Evropě máme, bez ohledu na přínos chovu přežvýkavců pro zachování a zlepšování kvality půdy (a samozřejmě pro výživu lidí, vždyť nikoho nenutíme se přejídat, to je věc každého jednotlivce) je nesmyslný hazard s životním prostředím, který by měl být trestán a ne prosazován.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.12.2020 13:10 Reaguje na Marcela Jezberová
Mrva je ž ten výsledný stájový produkt. To, co hovězí skot bezprostředně produkuje jsou exkrementy.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

4.12.2020 11:36
Už v ZDŠ jsme se před xy lety učily , že člověk je všežravec. Ke svému přežití potřebuje jak faunu tak floru. Takto dokázal přežít dvacet století. Bez větších problémů. Nejsem a nehodlám být veganem. Je to věcí každého jedince, proč se k veganství nepřihlásili majitelé panství a krajiny v minulých staletích ? Nebo, že by poddaní těchto jež se museli spokojit jen s hašemi a kašemi se dobrovolně masa zříkali ???
Odpovědět
AL

Adam L

8.12.2020 11:55 Reaguje na Krejcar Stanislav
Pane Krejcare, podobně bychom mohli třeba argumentovat, že je Země placatá, nemyslíte? Vegetariánství provází člověka přes dva tisíce let, lze tedy říct, že je staré jako lidstvo samo. Konzumace masa rozhodně nebyla srovnatelná s úrovní dnešní spotřeby, proto můžeme sotva vyvozovat závěry o jeho zásluze na přežití dvaceti století, stejně tak je nutné brát v potaz zcela odlišný způsob života tehdy a dnes, minimálně z hlediska fyzické aktivity. Konzumace masa dříve rovněž nepředstavovala devastaci ekosystému, proto se člověk těžko mohl uchylovat k podobným myšlenkám. Pokud se masa zřekl, důvody vycházely spíše z filosofických přístupů a soucitu. Tady už se nedebatuje o tom, zda maso jíst či nikoliv, ale jaký dopad pro nás všechny jeho výroba má.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.12.2020 13:27
Správný nápad. U nás by to ještě chtělo naši původní českou (moravskoslezskou) krávu červenku. Ta byla dostatečně odolná a přizpůsobená na volnou pastvu podhorských a svažitých luk
Ale není úplně pravda, že pastevectví skotu chrání úplně tyto pozemky proti erozi. Krávy se musí velmi citlivě ovládat a ta pastva řídit a přesto se úplně nedá zabránit tomu, že na některých místech je nadměrným pohybem krav travní kryt úplně zničen. V suchém období je tam holá zem s prachem , ve vlhkém období je tam kravami rozšlapané bahno.
Z dob, kdy se u nás ještě krávy, hodně ještě ty červenky , na pastvinách volně pásly,tak do roku 1975, si pamatuji, že výběhy a pastviny krav byly místně občas velmi bahnité a při velkých deštích místně z nich byla dost velká eroze kravami rozšlapaného bahna.
Lepší k zabránění eroze, pokud se nejedná o svažité pozemky, kde sekačka nemůže, bude prostá produkce sena tradiční formou extenzívních nehnojených nebo málo hnojených luk. Anebo ovce, ty ale tuším nejsou tak efektivní, co se týká přeměny trávy v krmivo.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

4.12.2020 15:26 Reaguje na Radim Polášek
Myslím si, že to tenkrát nebyla česká červinka. Česká červinka je taková malá kočička, žádné mléko, žádné maso, i když bude asi zařazená mezi masná plemena. Chová se jako genová rezerva. V JZD chovali spíš Český strakatý skot (český červenostrakatý skot). Sice není excelentní v produkci masa ani mléka, obojího dává tak akorát, ale je to odolné a méně náročné plemeno, než dnešní mléčné rekordmanky holštýnky. Straky dobře snášejí pastvu a nejsou tak citlivé na výkyvy ve složení krmné dávky. Možná se časem vrátí "na výsluní" pozornosti chovatelů, protože s neustálým omezováním léčiv u dojnic i ploch, kde bude možné pěstovat kukuřici do krmení, bude potřeba chovat odolnější zvířata, než jsou holštýny.
Odpovědět
Hu

Hunter

4.12.2020 15:49
No já mám hovězí rád, takže Greanpeace mě může .......
Odpovědět
MG

Milan G

4.12.2020 16:27
JJ dneska to vidím na tataráček... a v příštím týdny asi zajdem na steak. Mám hovězí prostě rád.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

4.12.2020 17:52 Reaguje na Milan G
Také mám rád zvířátka :-)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.12.2020 18:59
Kdysi jsem Greenpeace fandil, ale dnes je považuji za zprofanovanou
organizaci bojující proti většinové společnosti i tam, kde ji tím
evidentně škodí. Hrát si na spasitele planety jim stouplo do hlavy tak,
že se vzdálili realitě až někam za hranice naší sluneční soustavy.
Tomu taky odpovídá podpora lidí, kterou nyní má. U veřejnosti je vnímána
jako organizace radikálně ekologická s prvky teroristického chování.
Od takových organizací lidé většinou dávají ruce pryč, protože tak se
problémy neřeší. Je pouze dobře, že se začíná vracet alespoň trochu
zdravý rozum, když jde o domácí hovězí z evropských pastvin bez dovozu
z celého světa. Krajina, půda, zemědělci i spotřebitelé to potřebují.
Odpovědět

Jirka Černý

4.12.2020 21:06
Pro klima jsou nejhorší hovězí nápady Greenpeace.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist