https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ornitologove-se-dohodli-s-brnem-na-cernovicke-terase-bude-i-park
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ornitologové se dohodli s Brnem, na Černovické terase bude i park

23.3.2021 02:52 | BRNO (ČTK)
Černovická terasa na jihu Brna patří podle ornitologů mezi tři ornitologicky nejcennější území ve městě.
Černovická terasa na jihu Brna patří podle ornitologů mezi tři ornitologicky nejcennější území ve městě.
Foto | Harold / Wikimedia Commons
Ornitologové se dohodli s vedením Brna, že při rozšiřování průmyslové zóny Černovická terasa vznikne na severu i rozsáhlý park. Domov by v něm by měly najít vzácné ptačí druhy, které v lokalitě sídlí,uvedli náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) a předseda Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické Jan Sychra.
 

Černovická terasa na jihu Brna patří podle ornitologů mezi tři ornitologicky nejcennější území ve městě. Lze na ní najít například kulturní stepi či mozaiku biotopů po těžbě v různých fázích vývoje. Ornitologové v ní pozorovali 122 ptačích druhů, z toho 38 ohrožených. Například břehuli říční, vlhu pestrou, bělořita šedého, koroptev polní, kulíka říčního či bramborníčka černohlavého.

Ornitologové už dříve upozornili, že rozšiřováním průmyslové zóny, které je v připravovaném územním plánu města, by lokalita zanikla. Hladík uvedl, že vedení města s ornitology našlo řešení. "V návrhu nového územního plánu navrhneme vymezit oblast krajinné zeleně v místě biologicky nejvýznamnější plochy s přítomností zvláště chráněných druhů ptactva. Pro tento úkol bude muset vedení města získat pozemky a domluvit s ministerstvem průmyslu a obchodu změnu rekultivace území. Severní část lokality bychom chtěli ochránit před výstavbou a vytvořit z ní místo vhodné pro hnízdění ptáků," uvedl Hladík.

Pro tuto oblast chce město vypsat architektonicko-krajinářskou soutěž, díky které by tam vznikl park. Podle Hladíka by byl volně přístupný veřejnosti a zároveň to bude divočina vhodná pro život mnoha druhů živočichů i rostlin.

Jde zhruba o 200 hektarů, přírodní část tvoří asi polovinu. Sychra uvedl, že park by měl mít kolem 35 hektarů. "Jsem rád, že zůstanou zachovány některé významné části lokality, především ta severní část, kde má vzniknout park, protože tam se v současné době nachází aktivní černovická pískovna s koloniemi břehulí říčních a vlh pestrých," uvedl Sychra.

Současnému brněnskému územnímu plánu na konci roku 2022 podle zákona vyprší platnost, Brno proto pracuje na přípravě nového. Projednání s veřejností se konalo loni na jaře. K návrhu nového územního plánu dorazilo více než 8200 podání, což je dohromady zhruba 36 000 jednotlivých námitek a připomínek. Nyní je potřeba všechny vypořádat a připravit návrh k opakovanému veřejnému projednání, které bude letos.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

23.3.2021 07:10
Někteří se zalekli toho, že současná Brněnská koalice má jen plané předvolební kecy, a že se podle toho potom nechová....

Doufám, že toto je jasný důkaz, že Brno má zájem na zdravé ŽP a že jejich proklamace nejsou liché... a dokládá to mimochodem i mnoha jinými aktivitami mimochodem průběžně prezentovanými i na ekolistu..... Brno a Praha jsou města, která jsou vedena zatím těmi nezodpovědnějšími politiky co kdy byla.... politiky, kteří ukazují jak lze vládnout s reflektováním nových myšlenek a postupů... a hlavně s odpovědností vůči svým občanům.

I za tento čin (viz článek) si zaslouží pochvalu.

Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

23.3.2021 07:11 Reaguje na Lukáš Kašpárek
*nejzodpovědnějšími
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

23.3.2021 17:01
Mám rád, kosy, i vrabce a ostatní, také divoké kachny a labutě. Ale ptám se, je zřizování a ochrana hnizdišt všude, kde se dá i nedá, v pořádku, když kvůli ptačí chřipce příjde o svůj život třeba teď, 55 000 kachen domácích, v podstatě kvůli té ptačí chřipce, rozšiřované divoce žijícími ptáky? Je život divoké kachny cennější než život kachny domácí? Trpí, ta kachna domácí méně, méně když je hromadně zabíjena v kontejneru CO2, než kachna divoká nebo labuť, když musí hledat hnízdiště o kus dál od lidských obydlí?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist