https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostrava-nechce-stavbu-nove-spalovny-nebezpecneho-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostrava nechce stavbu nové spalovny nebezpečného odpadu

1.2.2019 01:00 | OSTRAVA (ČTK)
Město Ostrava nesouhlasí se stavbou nové spalovny nebezpečného odpadu. Ilustrační snímek.
Město Ostrava nesouhlasí se stavbou nové spalovny nebezpečného odpadu. Ilustrační snímek.
Město Ostrava nesouhlasí se stavbou nové spalovny nebezpečného odpadu, kterou chce v obvodu Mariánské Hory a Hulváky postavit společnost SUEZ Využití zdrojů. Negativní stanovisko vydala v úterý městská rada a ve středu ho podpořilo zastupitelstvo. Radní nechtějí ve městě žádný nový zdroj emisí. Vyjádření firmy ČTK zjišťuje.
 

"Kvalita životního prostředí, a ovzduší zvlášť, zde v Ostravě ještě stále není taková, abychom s ní byli spokojeni, a skutečně nechceme povolovat žádný další zdroj emisí v tomto prostoru, který není nezbytně nutný," řekl primátor Tomáš Macura (ANO).

Nová linka by podle něj z hlediska rozptylových studií zásadní dopady na imise neměla. "Přestože by měla být podle nejlepších technologií, ani ona není čistě bezemisní, a tím pádem nechceme tady nic, co by dále situaci zhoršovalo," řekl primátor.

Společnost SUEZ Využití zdrojů už v Mariánských Horách od roku 1999 jednu spalovnu nebezpečných odpadů provozuje. Její kapacita je 25.000 tun odpadů ročně. Nová spalovna by měla vzniknout ve stejném areálu na místě, které zůstalo jako rezerva pro případnou stavbu nové linky. Linka by měla kapacitu 20.000 tun odpadů ročně, firma by ji chtěla začít stavět příští rok a spustit v roce 2021.

Záměr postavit novou spalovnu firma zdůvodňuje rostoucí produkcí odpadu v regionu. Nynější provoz podle ní kapacitně a technologicky nestačí. V záměru firma uvedla, že produkce nebezpečných odpadů v Moravskoslezském kraji, kde jiná spalovna není, se pohybuje (do roku 2016) okolo 200.000 tun ročně.

Nová linka by podle firmy neměla významný vliv na životní prostředí. Areál je na území určeném pro těžký průmysl a bez přímých vazeb na obytné zóny. "Technologie termického zpracování odpadů představuje spolehlivé a bezpečné řešení pro odstranění dále nevyužitelného odpadu," uvedla v záměru. Pro takové odpady je podle ní spálení optimálním nebo jediným řešením.

"Tepelná energie z provozu technologie bude dále využívána k výrobě elektrické energie pro potřeby areálu a k výrobě tepla, které bude prostřednictvím parního rozvodu dodáváno do průmyslových areálů v širším okolí," uvedla firma.

K záměru má výhrady i také ekologický spolek Arnika nebo obecně prospěšná společnost Čisté Nebe. "Po prostudování celé dokumentace jsme došli k závěru, že vybudováním další nové spalovny s roční kapacitou 20.000 tun se Ostrava bezdůvodně stane nejen 'popelnicí' pro nebezpečný odpad z celé republiky, ale zcela zbytečně bude docházet k navyšování emisí ze spalování a zátěže ze související dopravy odpadů do spalovny," uvedl v tiskové zprávě ředitel Čistého nebe Nikola Carić.

Stavba nové linky je podle Arniky nadbytečná a stačila by modernizace současné. "Vybudováním tak velkého komplexu poklesne i snaha hledat jiné, pro životní prostředí příznivější způsoby zpracování nebezpečného odpadu. Místo spalování bychom přivítali nespalovací technologie, kterými lze čistit zdravotnické odpady a kontaminovanou zeminu ze starých ekologických zátěží nebo rozkládat složité chemické sloučeniny," uvedl Jindřich Petrlík z Arniky.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

1.2.2019 08:24
Pan Nikola Carić je půvabný a byl bych rád, kdyby nám dovysvětlil myšlenku, že se Ostrava stane popelnicí celé republiky. Kapacita případných obou zařízení by byla 45 000 tun a produkce Moravskoslezkého kraje 200 000 tun. Na takovou myšlenkovou zkratku musí být mozkový trust. Navíc to evokuje myšlenku, že se má každý postarat sám o svůj odpad. Žádná přeprava odpadu, je to správné ořechové dle pana Nikoli Cariće takže dle jeho geniálního myšlení si každá firma spálí nebezpečný odpad na svém dvoře.
Pan Petrlík je zas pro neprověřené pokusy jak naložit s NO, zatímco prověřené využití NO k výrobě elektřiny a tepla to zavrhuje. Která konkurence tyto pány platí, aby mlely takové bludy.
Odpovědět

Jan Škrdla

1.2.2019 22:33
Tak nevím, jestli mají v Ostravě málo komínů, když mají redaktoři z ČTK za potřebí tam dávat ilustrační fotku brněnské spalovny.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.2.2019 17:50
S řadou druhů nebezpečných odpadů se prostě nic jiného než kontrolované spálení ve specializovaném zařízení dělat nedá. Nějaká úložiště budou vždy časovanou bombou - to není radioaktivní odpad, jehož aktivita s časem klesá.

A vozit to někam daleko a riskovat nehody při přepravě ... sorry.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist