https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostrava-prispeje-obvodum-na-tzv.zelene-projekty-podpori-napriklad-vysadbu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostrava přispěje obvodům na tzv. zelené projekty, podpoří například výsadbu

12.11.2023 00:06 | OSTRAVA (ČTK)
Dotace mají přispět ke zkrášlení veřejného prostoru či zlepšit mikroklima v dané lokalitě. Ilustrační foto
Dotace mají přispět ke zkrášlení veřejného prostoru či zlepšit mikroklima v dané lokalitě. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ostrava podpoří z Fondu životního prostředí takzvané zelené projekty v městských obvodech. Získat budou moci peníze například na zřízení trvalkových záhonů nebo třeba kvetoucích kaskád. Radní města schválili na jednotlivé projekty podporu v celkové výši 6,3 milionu korun, sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná. Dotace mají přispět ke zkrášlení veřejného prostoru či zlepšit mikroklima v dané lokalitě.
 

Náměstek primátora pro životní prostředí Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu) připomněl, že s ohledem na změny klimatu význam zelených ploch ve městě stále roste. Město proto zpracovalo také Adaptační strategii, jejíž součástí jsou i návrhy na zmírnění dopadů změn klimatu. "Chceme, aby území města bylo členěno parky a parčíky, ulicemi a stromořadími. Okolo chodníků a cest jsou budovány trvalkové záhony a květnaté louky, nevzhledné zpevněné plochy jsou nahrazovány zelení," uvedl Boháč.

V poslední době podle něj byly dokončeny některé větší projekty jako Cesta vody v Bělském lese nebo ozelenění dopravního terminálu Dubina. "Začaly i práce na revitalizacích parků Tylův sad, u Zámku Zábřeh či parkové plochy u polikliniky v Hrabůvce. Další projekty městských obvodů, kterými přispějí k estetizaci veřejného prostoru, vítáme a podporujeme je," dodal Boháč.

Nejvíce peněz bude směřovat na výsadbu do městského obvodu Polanka nad Odrou, kde v centrální části podél frekventované silnice 1. května přibude nová výsadba. Vysazen bude trvalkový pás podél Zámeckého rybníku a zeleň v podobě trvalkových a keřových záhonů se objeví na ploše u křižovatky ulic 1. května a Heleny Salichové. Více než jeden milion korun bude směřovat do Bartovic, kde trvalkový záhon vznikne u komunikace ke hřbitovu, který má nové oplocení. Na ploše téměř 340 metrů čtverečních budou zasazeny tisíce trvalek i cibulovin. Další téměř milion korun poputuje do Svinova, kde obvod plánuje mobilní kaskádovité květináče. Chce je umístit na frekventovaná místa. Centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz z peněz od města nakoupí odpadkové koše, které přibudou v parcích či na zastávkách.

Mluvčí připomněla, že Ostrava patří mezi nejzelenější města v České republice. Celková výměra městské zeleně ve vlastnictví města činí zhruba 1876 hektarů. Nejsou v ní však zahrnuty plochy lesních a zemědělsky obhospodařovaných pozemků. Současná výměra lesních pozemků je 2474 hektarů, což představuje 11,55 procenta z celkové rozlohy města. Z toho je ve vlastnictví města asi 859 hektarů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist