Pardubice plánují obnovu krajiny na jihu města. Cílem je zvýšit biodiverzitu
Studie navrhuje různé způsoby, jak krajině pomoci. Jejich cílem je zmenšit velké plochy polí, zvýšit rozmanitost rostlin a živočichů, zlepšit prostupnost krajiny a udělat opatření pro zadržování vody v krajině, což pomůže ke zmírnění dopadů změn klimatu.
"Krajinářská studie řeší možnosti zlepšení přírodních hodnot jižní části města, zvýšení druhové pestrosti, zvýšení rekreačního potenciálu a celkové posílení odolnosti vůči klimatickým změnám a extrémním projevům počasí. Krajinná zeleň je nedílnou součástí zelené infrastruktury města a má obrovský potenciál," řekl náměstek primátora René Živný (Společně pro Pardubice).
Na koncepci proměny krajiny město pracuje od roku 2019, kdy územní studie odhalila, že městu chybí 200 hektarů ekologicky stabilních ploch a jeho jižní část není moc lesnatá.
"Na základě těchto zjištění byla nejprve vypracována krajinářská studie Krajina Dražkovice, která vedla k obnově prvního hektaru zeleně. Letos na podzim se plánuje žádost o dotace na pilotní obnovu," řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).
V současnosti je možné na krajinná opatření čerpat dotace ze Státního fondu životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny. Dotace mohou být ve výši 80 až 90 procent.
"Aktuální dopady změny klimatu jsou neúprosné a společenská změna v přístupu ke krajině a její podobě je pro zachování našeho životního standardu nezbytná. Východiska, která studie nabízí, nejsou nijak inovátorská. V mnoha případech se jedná jen o napravení chyb z minulých dob. Návrh ale není dogma a navržená opatření lze realizovat v jiných dispozicích, než jak jsou zakresleny v celkové studii," řekla náměstkyně.
reklama