https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pentagon-ma-stejne-emise-jako-svedsko-nebo-portugalsko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pentagon má stejné emise jako Švédsko nebo Portugalsko

17.6.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jen činnost Pentagonu, tedy Ministerstva obrany, produkuje tolik emisí, kolik nezvládne ani celé Švédsko nebo třeba Portugalsko dohromady.  / Ilustrační foto
Jen činnost Pentagonu, tedy Ministerstva obrany, produkuje tolik emisí, kolik nezvládne ani celé Švédsko nebo třeba Portugalsko dohromady. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | NASA / commons.wikimedia.org
Kdyby Spojené státy americké měly zájem snížit své národní emise, jedna spolehlivá možnost k úsporám by tu byla. Stačilo by utáhnout kohout financování armády. Jen činnost Pentagonu, tedy Ministerstva obrany, totiž produkuje tolik emisí, kolik nezvládne ani celé Švédsko nebo třeba Portugalsko dohromady. Píše o tom Independent.
 

Armáda USA, včetně námořnictva a letectva, to je zhruba 2,6 milionu lidí. A dalších přibližně 400 000 ne ve zbrani a uniformě sloužících pracovníků, plus asi 800 000 rezervistů. Čísla nejsou z nejpřesnějších, ale reprezentují ten fakt, že „pro Pentagon“ pracuje v součtu srovnatelně méně lidí, než kolik třeba činí počet obyvatel Švédska (9,95 milionů) nebo Portugalska (10,3 milionů).

Přesto, kdybychom počítali emisní bilanci amerického Ministerstva obrany jako u samostatného státu, zjistíme, že je 55. největším znečišťovatelem světa. Alespoň tak to vidí aktuální srovnávací studie Brownovy univerzity.

Přes 70 % spotřeby energie Pentagonu připadá na transport jednotek.
Přes 70 % spotřeby energie Pentagonu připadá na transport jednotek.

Největší armáda, největší znečišťovatel

Akce Pentagonu ročně vypustí do ovzduší kolem 59 milionů tun oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů. Ano, americká armáda je velká, až ohromná. Ze 137 armád světa je ve většině srovnávacích kritérií (například počet letadel, počet helikoptér) první. Pokulhává snad jen v artilerii (ve které je patnáctá) a decentně zaostává v tancích (tam je třetí).

I proto se roční rozpočet Ministerstva obrany na provoz pohybuje kolem 650 miliard dolarů, což je skoro trojnásobek armádního rozpočtu Číny. Pozorovatelný rozpor nastává zhruba v ten moment, kdy se rozhodneme porovnat americkou emisní bilanci s jinými Ministerstvy obrany.

Třeba s Velkou Británií, která dává na armádu dvacetkrát méně, než USA. Ale i tak jsou jejich emise nižší devětapadesátkrát. Co tedy Američané dělají jinak, než Britové? Jsou pořád v pohybu! Přes 70 % spotřeby energie Pentagonu připadá na transport jednotek. Loďmo, letecky. Je to spousta energie a pohonných hmot. Vlastně, 80 % spotřeby energie celé americké vlády připadá právě na Ministerstvo obrany.

A pokud bychom tedy americké Ministerstvo obrany brali jako samostatný podnikatelský subjekt, nejspíš pořádnou korporaci, byla by sama o sobě největším globálním znečišťovatelem na světě.

Omezit? Děkujeme, nechceme

Na místě je tedy otázka, zda by bylo možné, ve světě, který bojuje za snížení emisí, nějak utlumit činnost tohoto největšího globálního znečišťovatele. Jenže naděje jsou dost liché. Jak podotýká Neta Crawfordová, autorka studie: „Je to věc národní bezpečnosti. Americké Ministerstvo obrany už ve srovnání s rokem 2009 významně snížilo svou spotřebu paliv a závislost na vnějších zdrojích pohonných hmot a další snižování emisí už není prioritou. Snížilo by totiž akceschopnost armády.“

Přitom nepopírá, že prostor k zlepšení je v případě Pentagonu pořád víc než široký, a že není zrovna obvyklé, aby nějaká armáda měla bilanci srovnatelnou s několika menšími zeměmi dohromady.

„Veškerá snaha o omezení rozpočtu americké armády a její přeorientování na ekonomicky příhodnější aktivity ale zatím zůstává nevyslyšena,“ říká Crawfordová. Autorka dále zmiňuje, že by zvýšení průměrné teploty v důsledku klimatických změn navýšilo zhruba pětinásobně šance na vypuknutí nějakého toho globálního válečného konfliktu. Takže by vlastně americká armáda svou nečinností (a následnými nízkými emisemi) mohla přispět k tomu, aby svět byl poklidnějším místem.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

17.6.2019 08:18
Dobry napad, jsem pro. Crawfordova by mohla zacit u sebe. Treba ze si na dvere od bytu neda zamek. Usetri tim tak 200 gramu mosazi. Kdo nekdy videl medeny dul, vyrobu zinku nebo medi, urcite mi da za pravdu, ze kazde omezeni tehle ekologicke zateze je prinos :-)
Odpovědět
J

Josef Mozek

17.6.2019 11:39
Lze jen těžko uvěřit, že v tancích zaostává armáda země, jež se proslavila takovými tanečníky, jako Swayze, Travolta, Kelly, Astaire.
Odpovědět

Jan Šimůnek

19.6.2019 06:27
Armáda USA je ve vyspělých zemích asi jediná, která jakžtakž funguje. Ten rozdíl mezi GB a USA je asi zčásti dán právě rozdílem mezi funkčností a nefunkčností. MMCH: dokázala by GB dnes uhájit Falklandy?
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist