https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pet-africkych-zemi-hodla-provest-prvni-letecke-scitani-slonu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pět afrických zemí hodlá provést první letecké sčítání slonů

22.5.2021 02:27 | HARARE (ČTK)
V této oblasti žije asi 220 000 slonů, převážně v Botswaně a Zimbabwe, a tyto země musí řešit celou řadu problémů, které s tím souvisí.
V této oblasti žije asi 220 000 slonů, převážně v Botswaně a Zimbabwe, a tyto země musí řešit celou řadu problémů, které s tím souvisí.
Foto | youngrobv / Flickr
Pět zemí ležících v jižní Africe hodlá v příštím roce zahájit úplně první letecké sčítání slonů v oblasti větší než Kalifornie, kde žije více než polovina všech slonů afrických na světě. Cílem operace je získat přesnější přehled o jejich počtu, informoval zpravodajský server Bloomberg.
 

Průzkum se uskuteční v přeshraniční chráněné oblasti Kavango–Zambezi známé jako Kaza, která zahrnuje mimo jiné i oblast delty řeky Okavango v Botswaně a Viktoriiny vodopády ležící mezi Zimbabwe a Zambií. Do sčítání se zapojí také Namibie a Angola.

"Když nemáme přesná data, je správa této oblasti jako lov ryb potmě," řekl výkonný ředitel oblasti Kaza Nyambe Nyambe. "Potřebujeme údaje a informace o rozmístění slonů, jejich počtu a jejich migračních cestách," dodal. Sčítání slonů bude stát asi čtyři milióny dolarů (téměř 83,5 miliónu korun).

V této oblasti žije asi 220 000 slonů, převážně v Botswaně a Zimbabwe, a tyto země musí řešit celou řadu problémů, které s tím souvisí. Zatímco v jiných částech Afriky jsou sloni ohrožení, v jižní Africe jejich počty v posledních desetiletích stouply. To vede k někdy fatálním střetům s farmáři, jejichž plodiny sloní stáda decimují. Sloni také ničí a poškozují stromy, které potřebují jiné živočišné druhy k přežití.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist