Plošné použití jedu proti hrabošům nebude možné, vyplynulo z dnešního jednání Aktualizováno
"Z resortu životního prostředí zaznělo neměnné stanovisko. Za nás platí pozastavení povolení na aplikaci cílenou rozhozem," řekl novinářům Bílý. Každý zemědělec musí na konkrétní pozemek požádat příslušný orgán přírody, aby mohl látku aplikovat jiným způsobem.
Pro předsedu Zemědělského svazu ČR Martina Pýchu je výsledek schůzky zklamáním. Nikdo podle něj neřekl co dělat, když hraboši sežerou ozimy, ani jaké budou kompenzace. Zemědělci se budou podle Pýchy obracet na jednotlivé kraje, aby pomohly s eliminací hraboše v rumištích a u silnic. Svaz bude nicméně dál usilovat o jednání s MŽP a doufá v to, že časem resort alespoň částečně ustoupí návrhu, který zemědělci předkládali.
Úřad dnešní diskusi svolal po vlně kritiky, kdy MŽP a ekologické organizace minulý týden upozornily na to, že plošná aplikace jedu Stutox II může ohrozit ptáky, divokou zvěř nebo psy a kočky. MZe však argumentovalo ve prospěch plošného použití jedu přemnoženými hraboši a zdravotními problémy, které můžou hlodavci způsobit. V pátek stát dočasně pozastavil povolení pro plošné použití jedu proti hrabošům.
Bílý zopakoval, že MZe si je vědomo toho, že zemědělci na aplikaci jedu do děr nemají pracovní síly. "Zemědělci se ptali resortu životního prostředí, zda je připraveno jim kompenzovat škody. Podle našich informací jdou do stovek milionů, možná miliard. My v tuto chvíli peníze v rozpočtu nemáme," dodal Bílý.
Podle soukromých zemědělců není plošné používání jedu řešením. Přestože se podle Asociace soukromého zemědělství ČR sešla celá řada faktorů podporujících přemnožení hrabošů, je jedním z nich i převažující model velkoplošného zemědělství. Právě jeho zastánci ale plošnou aplikaci prosazují a obhajují, konstatovala. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) ve čtvrtek také uvedl, že přemnožení hraboše je spojeno se zdravotními riziky pro lidské zdraví. Podle hlavní hygieničky ČR Evy Gottvaldové se ale nepředpokládá, že by ho v tomto případě choroby z hraboše přímo ohrožovaly, řekla dnes novinářům.
Náměstek MŽP Vladimír Dolejský zopakoval, že stanovisko MŽP se nezměnilo, tedy že odmítá text nařízení o výjimce o plošné aplikaci ve 48 okresech ČR. "Jsme s výsledkem schůzky spokojeni," řekl. Dodal, že o tématu je resort připraven v příštích týdnech dále jednat. MŽP doporučilo zemědělcům dlouhodobou prevenci, jakou je hluboká orba, bidýlka pro dravce na polích, zvyšování počtu dravců a ptáků v zemědělské krajině. Aplikace chemie, byť i do děr, je podle MŽP už sama o sobě problematická a může se dít pouze na výjimku, ojediněle jako v současnosti v případě kalamity.
Na otázku, jak je reálné aplikovat do pěti tisíc děr na jednom hektaru jed, Dolejský řekl, že je to o prevenci a průběžné ochraně. Pokud se ta podle Dolejského zanedbává, vznikne kalamita. Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek aplikaci do nor považuje z pohledu ochrany přírody za přijatelný kompromis.
Pýcha chce svolat představenstvo Zemědělského svazu, aby se poradilo co dál. "Zemědělci ošetřují pole, dělají maximum pro to, aby mechanicky zlikvidovali hraboše, dělají orbu, válí. Teď potřebují zasít ozimy, pokud tam hraboš ale bude, tak je sežere," řekl.
Přečtěte si také |
Všechno, co jste chtěli vědět o přemnožení hraboše polního, ale nechtělo se vám to nikde hledatreklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
pavel peregrin
12.8.2019 18:50Karel Zvářal
12.8.2019 18:59pavel peregrin
12.8.2019 19:40 Reaguje na Karel ZvářalDaniel Křenek
13.8.2019 08:54Jan Šimůnek
13.8.2019 09:19 Reaguje na Daniel KřenekJan Šimůnek
13.8.2019 09:20Karel Zvářal
13.8.2019 11:07 Reaguje na Jan ŠimůnekDaniel Křenek
13.8.2019 11:451)Nebezepečný pro vodní prostředí
2)Vysoce toxický pro vodní organizmy s dlouhodobými účinky
3) Při styku s vodou uvoňuje toxický, extrémně hořlavý plyn, při styku s kyselinou uvoňuje vysoce toxický plyn.
Chemická stabilita pomalá : rozklad zinku fosfid, tvoří fosfin, který je hořlavý, vysoce toxický plyn.
Takže se určitě nerozkládá po styku vodou na neškodné látky.
pavel peregrin
13.8.2019 12:12 Reaguje na Daniel Křenekb) a pokud ano, čím a po jakou dobu by potom mohl mrtvý hraboš být nebezpečný pro necílové organismy?
Tohle bych byl rád, kdyby nějaký chemik zodpověděl, protože je to klíčové ke stanovisku, zda použít plošný rozhoz.
Veškerá ostatní vyjádření, co jsem včera viděl v televizi, včetně Kindlmanna a spol., nemají relevanci, protože tito pánové NEJSOU odborníky přes organickou chemii a tudíž jejich stanovisko nemůže mít odbornou váhu.
Jan Šimůnek
14.8.2019 09:54 Reaguje na Daniel KřenekPrávě nerozpoznávání látek skutečně nebezpečných, za všech okolností, a nebezpečných jen za určitých (mnohdy silně nepravděpodobných) vedlo k tomu, že se metanol dostal do směsí do postřikovačů a chlast z nich vyrobených pak vedl k úmrtím a oslepnutím. Před EU jsme měli metanol v kategorii "zvlášť nebezpečný jed" a byl obhospodařován takovým způsobem, že by se do takového výrobku (nebo třeba do prostředku na mytí oken v domácnosti) dostat prostě nemohl (k lítosti leteckých modelářů, kteří se k němu za potřebou výroby paliva do jejich motorků, dostávali velmi obtížně).