Plzeň podpoří odstřel přemnožených divočáků, schválila tzv. zástřelné za prase
"Dotace mají pomoci snížit počet divočáků, kteří pronikají do zastavěného území a páchají škody na městských i soukromých pozemcích. Pro letošní rok je připraveno 300.000 korun," uvedl. Město může částku zvýšit.
"Takzvané zástřelné za prase jsme stanovili na 3000 korun za kus a pravidla nastavili tak, abychom myslivce motivovali k intenzivnějšímu odlovu přemnožené černé zvěře," uvedl Tolar. Město dá peníze jen tehdy, když příslušné myslivecké sdružení odloví v lovecké sezoně alespoň o 15 procent divočáků více než v té předchozí. Sezona začala loni 1. listopadu a skončí letos 31. října. "Odměnu tedy myslivci dostanou pouze za počty kusů, o něž svou loveckou bilanci z předchozí sezony navýší," řekl.
Počet ulovených zvířat je stanoven v evidenci myslivosti, kterou je povinen vést uživatel honitby a také orgán ochrany myslivosti, a to na centrálních statistických výkazech ministerstva zemědělství.
"Divoká prasata páchají v Plzni nemalé škody," řekla mluvčí radnice Eva Barborková. Nejčastěji se objevují v Bolevci, Borském parku, na Bílé Hoře, Doubravce, Roudné, Valše, Sylvánu, v okolí Chlumu, Mikulky nebo Fakultní nemocnice Lochotín. Využívají toho, co jim lidé nabízí. "Skládky kolem zahrádkářských kolonií, rodinných domků a obytné zástavby, vyházené ovoce, ořechy, posekanou trávu. To vše divočáky láká. V neudržovaných a zarostlých zahradách, v porostech keřů pak mají ještě příležitost se ukrýt," dodala Barborková.
Loni bylo podle mluvčí v plzeňských honitbách uloveno 264 prasat.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (25)
Slavomil Vinkler
19.1.2024 07:50Jaroslav Vozáb
19.1.2024 08:56To že jsou nějaké stavy místně velké je jen otázkou souběhu okolností. Vlastník lesní honitby rád využije dobře zazvěřené honitbu černou zvěří. Načež mu tato zvěř nepáchá téměř žádné škody, ostatní spárkatá okusuje dřeviny atd , černá naopak tlumí vývojové stadia hmyzu, které jsou v zemi (např. chroust) a buchtováním umožňuje přirozenou obnovu lesa...
V polních honitbách jsou stavy dnes již za kulminací a na dále budou klesat. Na trhu je dostatek pozorovací a zaměřovací optiky (DNV, termovize ) a podle vlastních zkušeností ji vlastní více jak 50% aktivních myslivců a lovců. Tito dokáží odlovit veškerý přírůstek a již se loví tz. podstata. (Došla selata tak jsem vzal větší kus). Tím pádem klesají stavy. To že jsou stále vysoké odlovy je způsobeno zdokonalováním využití této techniky.. Vlastníci lesních honiteb na základě těchto poznatků lépe pečují o tz svou zvěř a učí se ji držet v lese ( krmení, klidové zóny, atd...).
Tento trend nastal v covidových rocích kdy měli lidé hodně času a pořídili si tuto techniku, která byla dříve zakázaná (termovize, tlumiče atd..) Také stát uvolnil některé zakázané způsoby lovu (někdy je to na úkor všeobecné bezpečnosti lov po hranicích ad). Tento trend bude i nadále pokračovat, protože jak stagnuje hospodářská situace a bude přilepšení ve formě chutné zvěřiny stále aktuálnější.
Jak na tento trend zareaguje zvěř.. stáhne se na nehonební pozemky, kde má dostatek potravy a nikdo ji neruší lovem.
Radim Polášek
20.1.2024 17:37 Reaguje na Jaroslav VozábKarel Zvářal
20.1.2024 18:08 Reaguje na Radim PolášekPodívejte se na grafy vývoje úlovků, a žádný nevykazuje tak divoké výkyvy (oscilace), jako je tomu u lovu černé (rok s dotací/počkámé...). Mluvit o tom, že jsme za vrcholem, bych si netroufl. Graf má vyrovnaný průměr, těch někdejších "rekordních" 250 tis. se stalo normou.
A že se prasata stahují do měst? Podívejte se např na březňačku, jaká je její úniková vzdálenost ve městě (pod nohami) oproti divočině (+20-30m). U ní je nižší úlovek spojen se synatropizovanou volavkou a velkými racky. Zvířata nejsou hloupá, vědí, v jakém prostředí se pohybují. Město vnímají jako safari s příkrmem. A tady lovit je násobně rizikovější, než někde v temném lese.
Radek
19.1.2024 10:12Bohužel má termovizi hodně lovců co nezná způsob života černé zvěře a loví na potkání mladé kanečky ,tak zvané sekáčky (ty už v populaci v podstatě nejsou a bachyně ) nechávají selata bez vedení . Každý den jsou v honitbě , jezdí z jedné strany na druhou ,tak dlouho až někde najdou tlupu černé a něco z ní uloví . Výsledek je opravdu vidět , zvěř se stáhla do oblastí kde má klid a tam dělá škody , selata mají selata . ( jak mile dosáhne sele bachynka váhy 30kg tak je reprodukce schopná ,díky uživě se tak stane v prvním roce života , protože v tlupě chybí dospělý kanec a bachyně, mladý kaneček mladou bachyňku oplodní a ta potom metá 2x ročne selata ) selata vodí selata . Lov černé a statistiky o luvu v číslech to dokazují .
Z lovu zmizela tak zvaná myslivecká tma , kdysi jsme lovili z puškohledem zvěčení 4x za svitu měsíce , zbytek doby kdy nesvítil měsíc ,byl v honitbě klid , v naší honitbě cca100 kusů černé zvěře a škody jsme měli minimální ….
Dnes je pohyb každý den ,lovíme pomocí termovizí , zvěř nemá klid je zrazovaná na každém kroku , změnilo se její chování . Lovíme cca 50 kusů ročně , škody máme v podstatě na každé louce . Tohle je bohužel smutná pravda , koho znám mi to potvrzuje . Moderní techniku máme , jenže ji neumíme používat .
Radek
19.1.2024 11:18Místní lokalitu neznám , z článku je mi ale jasné že je to v místech kde se vyskytují ve velké míře místní obyvatelé , v takových lokalitách se černá cítí velice dobře a hlavně bezpečně . Dokonale rozená lovce od běžného člověka , naopak lovec to tam má hodně ztížené , musí při lovu mnohem víc zohlednit dráhu střely , jak chybené tak střely která prostě pokračuje dál za uloveným kusem , nebo takové která se může odrazit . Prostě i když vidí zvěř tak nemůže pokaždé střílet , protože mu v tom brání místní prostředí …..
Černá je tam vytlačená právě pro to že nemá ve svém přirozeném prostředí dostatek klidu ,je to nevhodným lovem za pomoci termovizí a dalších přístrojů umožňujici lov za úplné tmy . Při tom by mohly tyto přístroje přispět právě k dobře prováděnému lovu selat a lončáků . V první řadě lovit přirůst a potom dospělé bachyně . Dopřát zvěři aspoň 10 dní z měsíce klid a nevytlačovat ji neustálým zrazováním do městských honiteb ,kde se cítí bezpečně a kde je mnohonásobně obtížnější lov .
Karel Zvářal
19.1.2024 13:42Radek
19.1.2024 15:36K tomu klidu , já si myslím a z praxe vím že je to to nejdůležitější . Musí se prostě znovu vrátit k takzvaným centrálním krmelištím a na nich pravidelně doplnovat vhodné krmení (nesmí tam být pšenice ! tyto místa navštěvuje i srnčí a té to dělá v trávení problémy ,které mohou vest až k uhynu kusu !!!! musí to být suché krmení , žádný plesnivý bordel …..) na nich se nesmí lovit a kolem nich musí být klid .
(vím o výzkumu kdy pověsili na krk pár dospělým prasatům ,poměr pohlaví už nevím …temetrické obojky , jasně z toho vyšlo že pokud má prase aspoň trochu potravy na jednom místě , klidně leží 50m od a chodí tam , nemá potřebu nikam jinam chodit . Jedna bachyně si v té době zašla na německou stranu šumavy a tam ji hned ulovil německý lovec , telemetrický obojek vrátil …. ) prostě je potřeba aby byl v lese kolem kmelišt klid a lovilo se na loukách a to tak že sele , lončák a nakonec dospělá bachyně .
Praxe je bohužel jiná , jezdí se autem po celé honitbě tak dlouho až se narazí na tlupu černé , pokud se tak nestane na loukách ,tak se prostě zajede do lesa ke krmelišti a tam se uloví kus ,nebo mají na krmelištích fotopasti co pošlou fotku a jede se rovnou pro prase a zase je jedno jaké …. vím že střílím do vlastních řad , ale je to bohužel tak . Vím že se opakuji ale hlavním důvodem nárustu černé zvěře , je uživa na polích a špatně prováděný lov .
Samozřejmě tam hrají roly další jako nadměrný pohyb lidí , kdy za kovidu zjistili že je to hezké i u nás a začali častěji chodit ven a nejde se s nimi domluvit že prostě večer tam je lovec a sedí tam a čeká na zvěř …..
Jarek Schindler
20.1.2024 10:39 Reaguje na RadekTěch 250 hektarů je v kontextu vlivů působících v dnešní době na zvěř nesmysl.
No a zástřelné pouze nad rámec lovu v minulém roce? I toto považuji za nic neřešící nesmysl, který jen prohloubí ty již dnes jasně viditelné meziroční rozdíly ve výši lovu.
Radek
20.1.2024 12:06 Reaguje na Jarek SchindlerJe zástřelné na odevzdanou čelist , to nám lovcům nějakou korunu dá , je ale pravda že jak těch čelistí máte moc tak jich polovinu vyřadí z tím že je něco špatně …..jestli to bude i v letošním roce nevím .
Měli by z příchodem dokládání ulovené zvěře dát dotaci na kus černé a stanovit správnost lovu , z tím focením by to mohlo jít kontrolovat .
Také by bylo dobré stanovit dobu v měsíci kdy se nesmí lovit černá v nočních hodinách vůbec (cca 10 dní kdy by se mohla jen z rána a z přichodem tmy ) aby měli trošku klidu , jak by se to dodržovalo je jiná věc , vše je o lidech .
Já si myslím že je veliká škoda hájení vlka , měli by ochránci začít přemýšlet o tom kam to povede . Za mě to bude gradovat a na konec to skončí znovu vyhubením této krásně šelmy . Přitom by stačilo opravdu v odůvodněných případech a na jasně daných místech, kde už ho prostě nechceme vídat , povolit lov . Z jeho přirozenou inteligencí by se rychle naučil kam muže a kam ne .
Jarek Schindler
21.1.2024 10:03 Reaguje na RadekRadek
21.1.2024 11:52 Reaguje na Jarek SchindlerZ tou kontrolu jsem mysle to dodržování klidu v nočních hodinách .
To co popisujete vy máte v honitbě LČR …. Čelisti z holé jsme kdysi odevzdávali také ( jde z ní určit pohlaví ) ted se u nás odevzdávají čelisti z černé , je platba podle druhu , je to motivační aby se lovili co nejvíc selata a lonské bašky ( za dospělý kus není myslím nic ) Jenže to chodí tak že je to podle peněz , myslím že první rok uhradili všem lovcům a ty další to prostě krátí podle toho kolik mají peněz …pírko se také odevzdává a když je neodevzdáte tak si vyšetření na trichinelu platíte sám .
Fotky jsou dobrý nástroj kontroly , jenže v novele MSZ je bude moct pořizovat pouze hospodář , nevím jak si to kdo představuje ale v praxi to bude hodně stěžující .
K tomu plánu lovu , podle toho co jsem četl mě vychází že tam kde nebudou škody ,nebude plán lovu a pokud jsem to dobře pochopil , vtom případě by mě zajímalo ,jak budou řešit stav ,kdy z lesní honitby bude vycházet černá ,která bude chodit na louky (hranice tvoří louka -les ) dělat škody . Kdo je bude hradit a kdo bude muset plnit plán lovu ?
Jarek Schindler
22.1.2024 08:41 Reaguje na RadekPokud by měl fotky a to ještě na místě lovu pořizovat pouze hospodář, tak jsem zvědav jak to bude dělat. Podle mě je to nesmysl který by zatěžoval MH nad únosnou míru.
Radek
22.1.2024 10:01 Reaguje na Jarek SchindlerSamozřejmě že nikoho nezajímá odkud zvěř chodí , tím se zase dostáváme na výměru honitby , čím víc hektarů tím lepší možnost lovu a snižování škod …..prostě 250 ha nemůže ve velké míře ovlivnit škody ,spíš to povede k jejich nárustu .
Hospodář podle novely zákona bude muset dokládat fotky ulovené zvěře do 48h ,takže to nebude na místě lovu , ale do systému by měl mít přístupový kod pouze hospodář , je to blbost . Pokud by to mohl fotit na místě lovu lovec tak jak je tomu v honitbách co pronajímá LČR tak by to bylo ku prospěchu věci …..připadá mi že tvoří nový zákon lidi z města kteří o tom ví hodně málo .
Jarek Schindler
22.1.2024 10:47 Reaguje na RadekJinak bych řekl, že černá se takto chovala vždy. Při sebemenším náznaku vyrazí a zastaví se třeba po 50 metrech a jistí. pokud je vše v pořádku tak se třeba na krmeliště ( louku, pole) vrací a třeba taky ne a pokračuje ve své "obchůzce". Takto se chovala a chová i v lese.
Radek
22.1.2024 11:45 Reaguje na Jarek SchindlerPokud bude možné nahrát přeposlané fotky hospodářem druhý den , bude to jenom pro dobro věci .
Radek
22.1.2024 12:13 Reaguje na RadekRadek
22.1.2024 12:38 Reaguje na Jarek Schindlerprojekt byl v roce 2012 ukončen ale hystoie a učel tam je , mrkně na to
Radek
22.1.2024 12:42 Reaguje na RadekKarel Zvářal
20.1.2024 08:33 Reaguje na RadekJaroslav Vozáb
20.1.2024 10:21 Reaguje na Karel ZvářalDnešní doba nepřeje obecně spolkům (jakýkoliv a tlačí se vpřed zájmy jedince).
Jarek Schindler
20.1.2024 19:45 Reaguje na Jaroslav VozábRadek
20.1.2024 10:31 Reaguje na Karel ZvářalJe to bohužel tak ,za to co se teď děje z myslivostí můžeme v první řadě my myslivci . Dovoli jsme bouchalum z temovizí zabíjet trofejovou zvěř v noci , zvěř černou dospělou a to tak že to dělají na potkání . Holá zvěř je nezajímá , trofej a velikost prasete aby se mohli chlubit jak jsou dobří lovci . Znám dost nových myslivců co nemají uloveno ani jedno prase z puškohledem , prostě to neumí …..znám i takové co dalekohled nemají . To všechno se děje a schovává za to že zvěř dělá škody .
Snažím upozornit na to proč dělá zvěř škody a naivně věřím že to zabere 😊 Takových myslivců co jsou denně v honitbě a znají spády zvěře a chování . Těch co znají trávení zvěře a její potřeby a snaží se správně přikrmovat tak aby zvěři opravdu pomohli je dnes jako šafránu . Nejhorší jsou ti co nemají celý týden čas a v neděli vyrazí z kýblem nějakého krmení a nasypou to zvěři do korýtka …..ale tohle téma je jinam ….
Ještě si dovolím , třeba to někdo čte .
Honitba by měla být co možná největší . Hospodář by měl být vzdělaný , znalý místního prostředí a ochotný dělat tuto nesnadnou práci . Lidé by se měli domluvit .
Karel Zvářal
20.1.2024 11:34 Reaguje na RadekKdysi (15-16) jsem rozvážel v kolečkách budky a jedna mi vypadla a skutálela se po svahu k potoku. Jdu pro ni, když tu náhle se odtud "vyrojilo" 10-13 ks černé. Byla zalehlá v blátě, 40-50m od cesty, kde trávila horký den. Nebýt popsané události, nechají se v klidu přejít, podobně jako zalehlý zajoch.
A že černá je (lokálně) přemnožená, to vědí všichni. Jen na způsob regulace není jednotný názor, takže to potom vypadá tak, jak jsem napsal jinde: loví jen někteří, jim bych přál bonus za 10, 20+ za sezónu. Podobné je to s liškami - záležitost specialistů (zátvory), příp. aktivní na vnadišti černé. A že doba této tradiční spolkové činnosti nepřeje, souhlasím, a s tím souvisí i malý zájem mladých, což problémy jen prohlubuje. Tolik aspoň ve zkratce.