https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podle-noveho-scitani-je-na-svete-asi-50-miliard-ptaku-nejvic-je-vrabcu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podle nového sčítání je na světě asi 50 miliard ptáků, nejvíc je vrabců

18.5.2021 10:27 | SYDNEY/LONDÝN (ČTK)
Celosvětové sčítání ptáků je složitý úkol a počet jedinců lze pouze odhadovat. Při minulých sčítáních vědci dospěli k číslům 200 až 400 miliard ptáků z 10 000 až 13 000 druhů, uvedl server BBC.
Celosvětové sčítání ptáků je složitý úkol a počet jedinců lze pouze odhadovat. Při minulých sčítáních vědci dospěli k číslům 200 až 400 miliard ptáků z 10 000 až 13 000 druhů, uvedl server BBC.
Foto | Raju Bhupatiraju / Unsplash
Na světě žije asi 50 miliard ptáků, odhadli v novém sčítání australští vědci. Nejpočetněji zastoupenými druhy jsou vrabci domácí, špačci obecní, vlaštovky obecné a racci delawarští, od každého z těchto druhů žije na planetě více než miliarda jedinců. Zhruba desetina ptačích druhů je ale na hranici vyhynutí, protože jejich populace se snížila na méně než 5000. Napsal o tom server BBC.
 

Odborníci z univerzity v Sydney zveřejnili svou studii o sčítání ptáků v odborném časopise Proceedings od the National Academy of Sciences. V ní se soustředili na 9700 ptačích druhů z celého světa a jejich četnost odhadovali s pomocí dat ornitologické databáze Ebird za poslední desetiletí. Sčítání se netýkalo domácího ptactva.

Celosvětové sčítání ptáků je složitý úkol a počet jedinců lze pouze odhadovat. Při minulých sčítáních vědci dospěli k číslům 200 až 400 miliard ptáků z 10 000 až 13 000 druhů, uvedl server BBC.

Žebříček nejrozšířenějších ptačích druhů vede vrabec domácí, podle odhadu má na světě asi 1,6 miliardy zástupců. V první desítce jsou mimo jiné i špačci (1,3 miliardy), ale také například tyranovec olšový (896 milionů), skřivan ouškatý (771 milionů) či rybák černohřbetý (711 milionů). Obrovskou populací se mohou chlubit i racci - racek delawarský má 1,2 miliardy zástupců, racek šedý 949 milionů a racek tříprstý 815 milionů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

18.5.2021 11:19
Ptáků už je tedy jen čtvrtiva, hmyzu nejspíš taky, o stavu ryb v oceánech nemluvě. Úspěšně jsme přerušili potravní řetězec, můžeme být na sebe pyšní. Konečně můžeme položit zámkovou dlažbu všude.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.5.2021 11:39 Reaguje na Petr
Levnější by bylo všechno vybetonovat a kvůli ekologii pak natřít na zeleno.
Odpovědět
RT

Richard Toman

18.5.2021 12:29 Reaguje na Petr
Pravdu dite, a ochrana prirody resi misto stavu potravinove zakladny a jejiho prostredi napr. ochranu vrcholovych predatoru. Proste vse postaveno na hlavu.
Odpovědět
bu

běžný uživatel

18.5.2021 16:43 Reaguje na Richard Toman
Vy jste ale hloupý....no nic...
Odpovědět
PS

Petr Smekal

19.5.2021 13:55 Reaguje na Richard Toman
V tomto s vámi naprosto souhlasím úplně zde chybí koncept na ochranu hmyzu , obojživelníků , malých obratlovců a tak dále .
Z nějakého mě neznámého důvodu je důležité chránit medvědy, vlky a další vrcholové predátory . To samozřejmě neznamená že by v přírodě neměli důležité zastoupení
V některých zemích už s touto rádoby důležitou ochranou mají problémy
Odpovědět
kk

karel krasensky

18.5.2021 16:26
Nevěřte všemu co čtete na internetu.To už říkal i Masaryk
Odpovědět
bu

běžný uživatel

18.5.2021 16:43 Reaguje na karel krasensky
Proto jste si jistě prostudovat ten primární vědecký článek, že ano...
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.5.2021 18:00
Omlouvám se za komentář, který je off topic.

Kdo máte zájem, mrkněte na https://www.budkyonline.cz/
ZO ČSOP Břeclav tam zařídil online přenos hnízda divokých kalousů ušatých (s podporou ČSOP programu Ochrana biodiverzity). Kromě živého vysílání jsou na tomto webu i sestřihané nejzajímavější záběry.
Odpovědět
va

vaber

19.5.2021 08:32
vlaštovek a jiřiček bývaly na vesnicích hejna která sedávala na dráty el vedení ,seděly jedna vedle druhé a dráty jich byly plné ,nyní jsem zahlédl dvě vlaštovky co přilétly z Afriky,
vrabce jsem neviděl dlouho, ale před několika dny jsem je viděl na zahradě ,byli drobní jak sýkorky ,pamatuji mnohem větší ,nevím zdali je to různý druh, vrabec polní a vrabec obecný,
nikdo přesně neví kolik je na planetě lidí, natož ptáků
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

19.5.2021 14:26 Reaguje na vaber
Ale ti vědci jsou za to odhadování přes palec velmi slušně placeni a že "nikdo přesně neví kolik je na planetě lidí, natož ptákůů, to jim náramně vyhovuje, tím se živí.
Odpovědět
TG

Tomáš Grim

7.6.2021 11:07
Tento článek by si měli přečíst všichni, kdo šíří bludy o vymírání vrabců - že jde o zdaleka nejpočetnější ptačí druh na Zemi, není žádná novinka: http://www.tomasgrim.com/cs/novinky/nejpusobivejsi-ptaci-pribeh-v-historii
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist